Meddőségi Diagnosztikai Centrum
Az Istenhegyi Géndiagnosztika Meddőségi Diagnosztikai Centrum olyan teherbeeséssel, meddőséggel foglalkozó speciális diagnosztikai központ, mely házon belül nyújt teljes körű kivizsgálást, tanácsadást és komplex diagnosztikát a leggyakoribb fogantatási és megtapadási problémák feltárásáért és megoldásáért.
Kiemelt szolgáltatások
Mindent egy helyen az Önök megszületendő gyermekeiért
Célunk, hogy empatikusan, személyre szabottan, de a lehető leghatékonyabban kísérjük végig a gyermekre vágyó párokat az alapvető kivizsgálásoktól kezdve a legmodernebb, specifikus labor-és szervi diagnosztikai eljárásokon át a kezelésekig. Hisszük, hogy az IVF eljárások megkezdése előtt számos, jól működő eszköz áll ma már rendelkezésre a gyermekáldás elősegítéséért. Ugyanakkor természetesen a párok partnerei maradunk minden szükséges vizsgálat kapcsán, ha az útjuk a lombik irányába vezet, legyen szó akár hazai, akár külföldi kezelésekről.
Szakorvos team
A meddőség és vetélések okainak feltárása számos orvosi szakterületet érint. Szakértő orvosaink, Dr. Imre Ruben szülész-nőgyógyász és Dr. Kopa Zsolt andrológus szakorvos vezetésével a meddőség mögött álló anatómiai, genetikai, endokrinológiai, immunológiai és egyéb okok feltárásának specialistái.
Termékenységi szakorvosi team
Meddőségi nőgyógyászat:
Dr. Imre Ruben, Meddőségi Diagnosztikai Centrum vezető, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos
Dr. Holló Balázs, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos
Nőgyógyászat:
Dr. Molnár-G. Béla endoszkópos specialista szülész-nőgyógyász szakorvos
Andrológia:
Dr. Kopa Zsolt Meddőségi Diagnosztikai Centrum vezető andrológus, urológus szakorvos
Dr. Takács Tamás urológus és andrológus szakorvos
Dr. Albert István urológus és andrológus szakorvos
Dr. Bógyi György urológus és andrológus szakorvos
Dr. Vargha Judit urológus és andrológus szakorvos
Dr. Weninger Tibor urológus és andrológus szakorvos
Endokrinológia:
Dr. Csajbók Éva klinikai főorvos, belgyógyász, endokrinológus szakorvos
Immunológia:
Dr. Végh Judit belgyógyász-immunológus főorvos
Dr. Zöld Dominique immunológus-reumatológus szakorvos (jelenleg szabadságon)
Genetika:
Dr. Tankó Lenke klinikai genetikus
Dr. Varga Norbert klinikai genetikus
Diabetológia:
Dr. Gasparics Roland diabetológus
A kivizsgálási folyamatot minden esetben átfogó meddőségi konzultáció előz meg, melyen javasoljuk a pár mindkét tagjának részvételét. Bejelentkezés
Miben segíthetünk termékenységi probléma kapcsán?
Miben segíthetünk Önöknek?
- Gyermeket tervezünk, az alapinformációkat és vizsgálatokat keresem»
- Több mint fél éve próbálkozunk, szeretnénk megkezdeni a kivizsgálásokat»
- Diagnosztizált meddőségünk van, okfeltárásra, megoldásra van szükségünk»
- Többszöri vetélésen vagyunk túl, segítséget várunk»
Mindent a meddőségről
Specifikus információt keres a meddőség, vagy a habituális vetélések lehetséges okaival kapcsolatban? Az alábbiakban összegyűjtöttük kiemelt szakcikkeinket a témában. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a cikkek mindössze a tájékoztatás segítik, kérjük, amennyiben kérdése van, keresse fel szakorvosainkat!
Komplex kivizsgálásunk keretében minden alapvető meddőségi vizsgálatra sor fog kerülni, emellett több speciális vizsgálatot is elérhetővé tettünk az ismeretlen eredetű meddőségek okainak feltárása érdekében:
- Női eredetű meddőség»
- Hormonális okok a női meddőség hátterében»
- A női meddőség anatómiai okai és kezelésük»
- Ivari kromoszóma rendellenességek»
- Véralvadási zavarok és immunológiai okok»
- Vetélést és meddőséget okozó véralvadási zavarok vizsgálata»
- Fragilis X-kromoszóma a meddőség hátterében»
- Immunológiai trombózishajlam-szűrés a vetélés okainak tisztázására»
- Férfi eredetű meddőség»
- Mikroszkópos spermavizsgálat (spermiogram)
- Herevisszeresség vizsgálata»
- Ivari kromoszóma rendellenességek vizsgálata»
- Y kromoszóma deléció vizsgálata»
- CFTR génhibák vizsgálata»
- Immunológiai okok vizsgálata»
- A DNS töredezettségének vizsgálata áramlási citométerrel (SCSA)
- Immunológiai trombózishajlam-szűrés a vetélés okainak tisztázására»
- Az ismétlődő vetélések okai»
Gyermekre várva
A babavárás fontos kérdése, hogy a pár mikor dönt a kivizsgálás mellett. Akár már a gyermektervezés gondolatának megszületésekor is sor kerülhet rá családtervezési konzultáció keretein belül, tudatosság, életkor vagy esetleges családi kórtörténet miatt. A diagnosztikus kivizsgálás első lépéseit 35 éves kor alatt egy év, 35 éves kor felett fél év sikertelen próbálkozás után javasolt megkezdeni. Természetesen, amennyiben ennél kevesebb idő elteltével a pár bármely tagja aggódást érez, a folyamat bármikor megkezdhető. Az alapfogalmakért olvassa el cikkünket a meddőséggel kapcsolatos 10 alapkérdésről, illetve amennyiben szeretné megtudni, mi történik az első meddőségi konzultáción, átfogó meddőségi konzultációs leírásunkból tájékozódhat!
Meddőségi vizsgálatok a női eredetű meddőség okainak feltárására
Számos feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy a várandósság létrejöjjön, és ez a folyamat sikeres is maradjon. Ha ezek közül a folyamatok közül egy vagy több sérül, nem jön létre vagy idő előt megszakad a terhesség.
Hormonális okok a női meddőség hátterében
A normális hormonműködés szabályozza a petesejtek érési folyamatát, illetve a méh felkészítését az embrió befogadására. Hibás hormonműködés esetén nem jön létre a terhesség, ám ma már gyógyszerekkel, hormonpótlással általában jól kezelhető a páciens.
A pajzsmirigy működési zavara
A pajzsmirigy alulműködése, a hipotireózis rendszertelen menstruációs ciklusokat, elhúzódó vagy erős vérzéseket is okozhat. Súlyosabb esetben a tüszőrepedés is rendszertelenül, vagy éppen egyáltalán nem következik be. A tüszőrepedés hiánya mellett is előfordulhatnak látszólag teljesen megfelelőnek tűnő, szabályos menstruációs ciklusok, ezen ún. anovulációs ciklusok során azonban a petefészekből nem szabadul ki a megtermékenyítésre alkalmas petesejt, így terhesség sem alakulhat ki.
A pajzsmirigy alulműködésénél jóval ritkábban fordul elő a pajzsmirigy túlzott aktivitása, a hipertireózis. A betegség tünetei általában feltűnőek, azonban nem mindenkinél jelennek meg. A magas tiroxin szint fokozhatja a nemihormon-kötő fehérje (SHBG) termelést, befolyásolhatja az ösztrogén anyagcserét, az LH, FSH termelést. Ennek következtében viszonylag gyakran fordul elő rendszertelen menstruációs ciklus és előfordulhat meddőség is, annak ellenére, hogy a peteérés ilyenkor többnyire megtartott.
A pajzsmirigy működési zavarairól és ennek meddősgi vonatkozásairól további részleteket tudhat meg cikkünkből: Hogyan okozhatnak meddőséget a pajzsmirigy működései zavarai?
Policisztás ovárium szindróma
A normális petefészek-működés feltétele a petesejtek létrejöttének. A petefészek leggyakoribb rendellenessége a policisztás ovárium szindróma (PCO). Ilyenkor a megnagyobbodott petefészkek tele vannak cisztával és általában a tüszőrepedés is hiányzik, tehát meddőség alakul ki. Tüszőérést serkentő hormonnal (FSH) ma már elég jól kezelhető. Ma már azt is tudjuk, hogy mindez szorosan összefügg a szénhidrát-anyagcsere zavarával, ezért sokszor szükség van kiegészítő kezelésre is.
A női meddőség anatómiai okai és kezelésük
Egészséges, anatómiailag ép nemi szervek szintén szükségesek a teherbeeséshez, mert csak így biztosított, hogy a hímivarsejtek eljuthassanak a petesejtig, illetve az embrió eljuthasson a méhüregig.
- Az egyik leggyakoribb probléma a petevezeték gyulladásos eredetű elzáródása, mely a hüvely felől, a méh üregébe fecskendővel feljuttatott kontrasztanyag röntgen-képerősítő segítségével vagy ultrahangos nyomon követéssel vizsgálható (HSG, Hy-Co-Sy, petevezeték átjárhatósági vizsgálat). Amennyiben mindkét oldali petevezeték elzáródott és nincs kimutatható petevezeték-tágulat, legcélravezetőbb a lombikbébimódszer alkalmazása. Amennyiben a petevezeték gyulladásos izzadmánnyal telt észrevehető tágulatot mutat, a legjobb annak műtéti (laparoszkópos – hasfalon kis metszéssel végzett tükrözés) eltávolítása után elkezdeni a lombikbébiprogramot
- Előfordulhat, hogy a méhnyaknyák nem engedi feljutni a spermiumokat, ilyenkor inszeminációt javaslunk. Ekkor a spermiumokat egy mosási-koncentrálási folyamat után egy vékony katéterrel közvetlenül a méhüregbe juttatjuk.
- A méhnyálkahártya polipusainak (jóindulatú növedékek) gyulladásos eredetű összenövései ugyancsak akadályozhatják a teherbe esést azáltal, hogy akadályozzák az embriót a normális beágyazódásban. Ebben az esetben apró műtéti beavatkozásra lehet szükség.
- Az egyik leggyakoribb, meddőséget okozó megbetegedés az endometriózis, amely fennállása esetén a nyálkahártya, vagyis az endometrium – több lehetséges okból – a méh üregén kívül, a hasüregben is megtelepszik, amely menstruációkor ugyanúgy leválik, mint a méhüregen belüli endometrium. Az endometriózis speciális, részben műtéti, részben gyógyszeres kezelést igényelhet.
Ivari kromoszóma rendellenességek
Női meddőség hátterében állhatnak még az ivari kromoszómák számbeli eltérései. A tripla X-szindróma – más néven az X-kromoszóma triszómiája – esetén az X-kromoszóma egy plusz példánya is jelen van a nők összes testi sejtjében, vagyis kettő helyett három X kromoszómát tartalmaznak, míg a Turner-szindrómánál a sejtek egyel kevesebb, vagyis csak egy X kromoszómát tartalmaznak. Kromoszóma rendellenességek gyanúja esetén kromoszóma vizsgálatot végzünk.
Kromoszómavizsgálat
A DNS-molekulák sejtosztódáskor összetömörödnek, és kromoszómákat alkotnak. A kromoszómák száma egy adott faj minden egyedének minden sejtjében azonos (kivétel az ivarsejtek): az embernek 22 pár testi (1-22) és két ivari (XX v. XY) kromoszómája van.
KromoszómavizsgálatElőfordul, hogy az osztódás során hibás sejtek képződnek, és ezeket a javító mechanizmusok sem tudják kijavítani. Ilyenkor a kromoszómák száma vagy szerkezete a normálistól eltérő. A kromoszómavizsgálattal az ilyen rendellenességeket lehet kimutatni. A vizsgálat lényege, hogy a levett vér sejtjeiből kivonva speciális festéssel láthatóvá és megkülönböztethetővé lehet tenni a kromoszómákat.
A női eredetű meddőség egy további, ritkább, az általános vizsgálatok során nem elemzett oka a petefészek negyven éves kor előtt bekövetkező kimerülése, amely gyakran egy genetikai elváltozáshoz, a fragilis X-kromoszómához köthető. A fragilis X-kromoszóma jelenlétét igazoló vagy kizáró vizsgálat lehet javasolt minden olyan esetben, ha a kívánt várandósság elmaradása mellett Ön a kórképre utaló, jellegzetes tüneteket észleli: menstruációja előbb rendszertelenné vált, és esetleg már több mint 1-2 éve egyáltalán nem is menstruált, illetve ha hüvelyszárazság, rendszeres hőhullámok, alvászavarok és szélsőségesebb hangulatingadozások léptek fel Önnél.
Véralvadási zavarok és immunológiai okok
A vetélés, illetve a meddőség hátterében esetenként véralvadási zavarok is állhatnak, amelyek genetikai, illetve immunológiai vizsgálatokkal mutathatóak ki. Centrumunkban – háromféle váralvadási faktor mutációinak kimutatásán kívül – egy komplexebb immunológiai csomag is elérhető, amely a hazánkban jelenleg elérhető legátfogóbb vizsgálatot jelenti a vetélés, illetve a meddőség hátterében álló véralvadási zavarok kimutatására.
Meddőségi vizsgálatok a férfi eredetű meddőség okainak feltárására
A férfiak spermaképe nagyon sokat romlott az elmúlt 50 évben, ami gyakran közrejátszik abban, hogy a pár sikertelenül próbálkozik a teherbeeséssel. Azt tudjuk, hogy a vegyszerek, a dohányzás, a stressz mind-mind rontják a fertilitást (termékenységet), ezen túlenően azonban szervi (herevisszeresség) és genetikai okok is gyakran állnak a férfi meddőség hátterében.
Mikroszkópos spermavizsgálat (spermaanalízis)
A férfi eredetű meddőség vizsgálata során alapvetően a spermakép (spermiogram) vizsgálatából indulunk ki: a hímivarsejteket ilyenkor egy egyszerű mikroszkópos vizsgálatot követően tanulányozza az andrológus szakorvos. A mintát 3-5 napos önmegtartóztatás után érdemes számunkra leadnia: 1-2 napos önmegartóztatás esetén alacsonyabb lesz a spermiumszám, a 7 napnál hosszabb megtartóztatási idő esetén pedig általában már romlanak a mozgási paraméterek.
A spermaanalízis a következő szempontok figyelembevételére kerül sor:
- Spermatérfogat
- A spermiumok alakja (morfológiai vizsgálat)
- A spermiumok koncentrációja
- A spermiumok mozgásképessége
- Spermiumszám
- Az ondó pH-ja és általános állaga
- Vitalitás
Mikroszkópos vizsgálat mellett a legmodernebb számítógépes analízist (CASA – Computer Assisted Sperma Analisator) is használjuk.
A spermavizsgálati eredmény leletének értékelése
Alapvetően helytelen az a gyakorlat, amikor a hozzánk forduló páciensek kizárólag spermiogram-vizsgálatot kérnek, andrológiai konzultációra azonban nem kerül sor. A spermiogram-vizsgálat eredménye ugyanis csak egy kiindulópontnak tekinthető a férfi eredetű meddőség okainak tisztázásában, önmagában azonban nem ad kellően pontos képet arról, hogy mi lehet a meddőség pontos oka.
További vizsgálatokra nemcsak a rossz spermakép, hanem az egyébként normálisnak tekinthető spermakép esetén is szükség lehet, például ha viszonylag alacsony, de még a normál értéktartományba esik a spermaszám, vagy ha magas a fehérvérsejtszám. A spermiogram értékelése minden esetben a szakember feladata, és nem érdemes önállóan, az internetről vett információk alapján otthon, önállóan kiértékelni a leletünket.
Rossz spermakép esetén végezhető vizsgálatok
Herevisszeresség vizsgálata
A normálisnál rosszabb spermakép egyik leggyakoribb oka a herevisszeresség. A betegségben a férfiak 8-23%-a érintett valamilyen mértékben, ami azonban nem jár szükségszerűen terméketlenséggel. Az orvost meddőség gyanújával felkereső férfiak kb. 25-40 százalékánál található meg a herevisszeresség. Anatómiai okokból az esetek legalább 90 százalékában a bal here visszeres.
Az életképes spermiumok termelődését két okból befolyásolja a herevisszeresség károsan. Egyrészt a spermiumképzéshez, a sejtosztódáshoz szükséges oxigén- és tápanyagellátás akadályozottsága révén, másrészt, mert a herezacskóban maradó pangó vér a herék hőmérsékletét emeli, ami károsan hat a spermiumok termelődésére.
Herevisszeresség esetén az ondó vizsgálatakor rendszerint kiderül, hogy a spermiumok száma a normálisnál alacsonyabb, a spermiumok nem fejlődtek ki normálisan, és a rendesnél lassabban mozognak. Kis mértékű eltérés azonban a nemzőképességet még nem befolyásolja. A herevisszeresség kis műtéttel megszüntethető, ezt követően az ondó minősége általában javul.
Amennyiben a rossz spermakép hátterében nem vagy nem kizárólag a herevisszeresség áll, genetikai (Y-kromoszóma deléciós vizsgálat, cisztás fibrózis szűrés stb.) és andrológiai kivizsgálás javasolt.
Ivari kromoszóma rendellenességek vizsgálata
A nagyon rossz spermakép mögötti leggyakoribb kromoszóma eltérés a Klinefelter-szindróma, amikor a sejtek a normális X és Y ivari kromoszómák helyett kettő X és egy Y kromoszómát tartalmaznak. Előfordulhat még dupla Y-szindróma, amikor az Y kromoszómából van egy helyett kettő, ebben az esetben azonban normális a férfi nemi működés. Centrumunkban mindkét kromoszóma-rendellenesség azonosítására lehetőség van.
Y kromoszóma deléció vizsgálata
Az Y kromoszóma hosszú karjának igen fontos szerepe van a spermatogenesisben (spermaképzésben). Mostanában sikerült felderíteni a spermiumok normális éréséért felelős Y kromoszómához kötött géneket (RBM és DAZ, DFFRY, DBY és egyéb géncsaládok). Ezen kromoszómarészek hiánya, ún. deléciója jelentősen rontja a spermatogenesist, gyakran a spermaképződés teljesen hiányzik.
A modern IVF-technikák (intracitoplazmatikus spermium injekció, ICSI) segítségével már olyan esetekben is születhet gyermek, amikor az ejakulátumban nincs spermium, csak a hereszövetből izolálható különböző technikák segítségével. Amennyiben azonban a csökkent spermiumtermelődés mögött genetikai okok állnak (AZF), úgy a párnak számolni kell azzal a lehetőséggel, hogy a mesterséges megtermékenyítés eredményeként születendő fiúgyermek – Y kromoszómája révén – örökölni fogja apja betegségét, és évekkel később maga is mesterséges megtermékenyítésre szorul.
CFTR génhibák vizsgálata
A cisztás fibrózis a leggyakoribb monogénes betegség, mely a CFTR gén mutációihoz köthető. Az európai népességben minden 25. ember hordoz valamilyen mutációt ebben a génben. Bizonyos CFTR mutációk, melyek nem okoznak klasszikus cisztás fibrózis tüneteket, fiúgyermekekben veleszületett ondóvezeték hiányhoz vezetnek. A kórképet a betegség angol nevének (congenital bilateral absence of vas deferens) rövidítéséből vett mozaikszóval CBAVD-nak nevezzük. Az ondóvezeték hiánya miatt az érintett férfiak ejakulátuma nem tartalmaz spermiumokat (azoospermia). Az összes férfi meddőségi eset 1-2 százalékát, az obstuktív azoospermiák kb. 30%-át CFTR mutációk okozzák.
Tekintettel arra, hogy az érintett férfiaknál nem a spermiumok termelődése, hanem azok ürülése szenved zavart, az érintett párok lombikprogramban sikeresen vehetnek részt. Amennyiben a férfi meddőség oka azoospermia, mindenképpen indokolt cisztás fibrózis szűrővizsgálaton részt venni. Ha a vizsgálat mutációk jelenlétét igazolja, az azt jelenti, hogy a hereszövetből vett minta várhatóan normál, termékenyítésre alkalmas, értett spermiumokat fog tartalmazni. Amennyiben a férfi meddőség hátterében CFTR génmutációt azonosítottunk, nagyon fontos, hogy gyermekvállalás előtt a partner is részt vegyen cisztás fibrózis szűrővizsgálaton, ugyanis a pár ilyen esetben az átlagosnál nagyobb kockázatot hordoz CF beteg gyermek születésére.
Immunológiai okok vizsgálata
Férfiakban a kóros ivarsejtképződés, vagy a spermiumok fejlődészavara, számuk csökkenése gyakran szerv specifikus autoimmun betegségre vezethető vissza. Ezeket az eseteket immunológiai vizsgálat, szűrés segítségével lehet felfedezni. Egyes esetekben valamely immunológiai rendszerbetegség áll fenn, ezek a betegek már rendszerint valamilyen gondozásra járnak.
Jobb spermakép esetén végezhető speciális spermavizsgálatok
Az intézetünkben újonnan bevezetésre került speciális spermavizsgálatokkal a férfi eredetű meddőség hátterében álló speciálisabb okok is azonosíthatóak: erre eddig nem nyílt lehetőség, hiszen normál spermakép esetén – egészen néhány évvel ezelőttig – nem vizsgálták tovább a hímivarsejteket. Speciális spermavizsgálatainkkal egyaránt vizsgálható a hímivarsejtek DNS-ének töredezettsége, a reaktív szabad oxigéngyökök túl magas koncentrációja és az úgynevezett akromszóma reakció önmagától történő vagy elégtelen mértékű lezajlása.
Ezek a vizsgálatok ugyan más hazai intézetekben is elérhetőek, centrumunk szakemberi azonban már a jelenlegi legmodernebb módszerekkel dolgoznak: tesztjeinket áramlási citométerrel (flow citometria) végezzük, így a korábbi, egyszerű festési eljárásokkal végzett és lényegesen pontatlanabb eredményt adó módszereknél nagyságrendekkel megbízhatóbb méréseket tudunk végezni. A speciális spermavizsgálatok bevezetésével a korábbiaknál jóval könnyebben azonosíthatóvá váltak az ismeretlen eredetű férfi meddőség okai: intézetünkben immár csaknem az összes olyan tényezőt nagy pontossággal meg tudjuk határozni, amelyek – különféle módokon – férfi meddőséghez vezetnek. Speciális spermavizsgálataink az asszisztált reprodukciós eljárások sikertelenségének okait is jó eséllyel felderíthetik.
Az áramlási citométerrel végzett vizsgálatokat más tesztekkel együtt érdemes elvégeztetni: az eredmények pontossága így még tovább növelhető, és az is egyszerűbben meghatározható, hogy mikor mi lesz a legmegfelelőbb kezelési forma. A sperma DNS töredezettségi vizsgálatát minden esetben a reaktív szabad oxigéngyökök szintjének meghatározásával együtt érdemes elvégeztetni, a HBA teszt még bevezetés alatt van: így határozható meg a legpontosabban, hogy milyen asszisztált reprodukciós technikát kell alkalmazni, ha a hímivarsejteknek csak kevesebb mint 80%-a képes a petesejthez kötődni.
A meddő párok közel 40-45%-ában a férfira vezethető vissza a terméketlenség, a nőnél végzett vizsgálatokkal párhuzamosan ezért minden esetben célszerű elindítani a férfi partner vizsgálatát is.
A DNS töredezettségének vizsgálata áramlási citométerrel (SCSA)
A férfi terméketlenség egyik oka a hímivarsejtekben található DNS töredezettsége is lehet. A DNS töredezettség áramlási citométerrel történő vizsgálatának célja a spermiumokban található DNS intaktságának és a töredezettség százalékos arányának meghatározása: a sikeres megtermékenyítés esélyét jelentősen növeli, ha a spermiumok negyedénél kevesebben található töredezett DNS.
Az ismétlődő vetélések vizsgálata
Amennyiben létrejön a terhesség, de az ismétlődően vetéléssel végződik, a vetélések okait keressük, ezek leggyakrabban genetikai, immunológiai vagy endokrin okok.
Kiegyensúlyozott transzlokáció
A kromoszóma-rendellenességek nem minden esetben okoznak tüneteket. Vannak emberek, akik úgynevezett kiegyensúlyozott transzlokációt hordoznak, vagyis két kromoszómaszakasz kicserélődik. Amennyiben a transzlokációval nem képződnek fals gének, ez a hiba semmilyen tünetet nem okoz, azonban hibás ivarsejtek és ennek következtében a megtermékenyítés során kóros kromoszómakészlettel rendelkező embriók jöhetnek létre.
Vizsgálatok során kiderült, hogy egy olyan párnak, ahol az egyik szülő kiegyensúlyozott transzlokációt hordoz, az embriók akár 70-80 százaléka kóros kromoszómakészlettel rendelkezik, és ezt az arányt a mesterséges megtermékenyítés sem javítja. Amennyiben a gyerek egészséges, ő is hordozhatja a szülőre jellemző transzlokációt. Ez a rendellenesség egyaránt előfordulhat férfiaknál és nőknél is.
A témáról részletesebben is olvashat cikkünkben: A meddőség genetikai háttere
PGD: megoldás számos genetikai rendellenesség esetén
Azoknál a pároknál, ahol a meddőség mögött kromoszóma-rendellenesség áll, a preimplantációs genetikai vizsgálat nyújthat megoldást. A vizsgálat lényege, hogy a visszaültetésre alkalmas, 6-8 sejtes embriókból kivesznek egy vagy két sejtet, és ezeken genetikai vizsgálatot végzünk. Az eredmény alapján jó eséllyel ki lehet választani azokat az embriókat, amelyek egészségesek, és csak ezeket ültetjük vissza. Nemzetközi irodalmak alapján kijelenthető, hogy az ilyen korai stádiumú embrióból – annak károsodása nélkül – el lehet távolítani egy-két sejtet.
Az ismétlődő vetélések immunológiai okai
Antifoszfolipid szindróma
Az antifoszfolipid szindróma esetében nem ritkán az ismétlődő vetélés az első olyan klinikai jel, amelyik alapján felmerül a kórkép gyanúja. Ezekben az esetekben a beteg trombóziskészsége fokozott. Ez különösen abban az időszakban jelent veszélyt a magzatra, amikor az már nem diffúzió révén kapcsolódik az anyagcserébe, viszont komolynak mondható vérkeringés még nem alakult ki a méhlepényben. Ez jellemzően az első magzati hetek után, az első pár hónapban van így. A méhlepény kisereiben keringészavar alakulhat ki, mely veszélyeztető lehet, és végül vetéléshez vezethet.
Autoimmun betegségek
Az ilyen esetek egy részében rendszerbetegségről van szó (pl. Sjögren szindróma, nem differenciált kollagenózis, vaszkulitisz), más részük ún. szervspecifikus autoimmun betegség, amikor csak egy-egy szerv gyulladásos megbetegedéséről tudunk. Utóbbiak közül a pajzsmirigy-ellenes antitestek (ilyen pl. az anti-TPO) magasabb szintje jelent fokozott kockázatot.
Alloimmun eredetű vetélések
A magzati antigének felét az apa génállománya határozza meg. Olyan esetekben beszélhetünk alloimmun mechanizmusról, amikor az egyébként szabályosan működő anyai immunrendszer az „idegennek felismert” magzati sejtek iránt túlságosan elutasító, vagy esetleg nem megfelelően működnek az ilyen támadó reakciók elhárítására hivatott szabályozó/gátló mechanizmusok. Az esetek egy részében ki sem alakul terhesség, olykor az IVF során a lombikban még szépen fejlődő embiókezdemény a beültetés után nem tapad meg, vagy a fejlődésnek indult magzattal a kismama korai szakban elvetél.
Ha további részletekre kíváncsi a vetélések immunológiai okaival kapcsolatban, olvass el ide vonatkozó cikkünket: Az ismétlődő vetélések immunológiai okai
Termékenységi zavarok, meddőség
Meddőségi Centrumunk célja a teljes körű kivizsgálás, melynek alapja a komplex konzultáció és az alapvető vizsgálatok megléte.
SZAKORVOSI KONZULTÁCIÓK | |
Komplex meddőségi konzultáció» Meddőségi Centrum specialista szakorvossalSzakorvosi konzultáció meddőségi szakorvossal a pár mindkét tagjának részvételével. Hüvelyi ultrahangvizsgálattal. | 41 000 Ft |
Komplex meddőségi konzultáció» Dr. Imre Ruben Meddőségi Centrum vezető szakorvossalSzakorvosi konzultáció a pár mindkét tagjának részvételével. Hüvelyi ultrahangvizsgálattal. | 51 000 Ft |
Kezdő meddőségi konzultáció» Meddőségi specialista nőgyógyásszalMég meg nem kezdett termékenységi kivizsgálás esetén, ha a pár most szeretné elindítani a termékenységi alapkivizsgálást. A pár mindkét tagjának részvételével.Hüvelyi ultrahangvizsgálattal. | 38 000 Ft |
Kezdő meddőségi konzultáció» Dr. Imre Ruben Meddőségi Centrum vezető szakorvossalMég meg nem kezdett termékenységi kivizsgálás esetén, ha a pár most szeretné elindítani a termékenységi alapkivizsgálást. A pár mindkét tagjának részvételével. Hüvelyi ultrahangvizsgálattal. | 51 000 Ft |
Meddőségi kontroll konzultáció ultrahanggal Dr. Imre Ruben Meddőségi Centrum vezető szakorvossalfolyamatban lévő kivizsgálás esetén | 41 000 Ft |
Meddőségi kontroll konzultáció ultrahanggal Meddőségi Centrum specialista szakorvossalfolyamatban lévő kivizsgálás esetén | 35 000 Ft |
Meddőségi kontroll konzultáció ultrahang nélkül Dr. Imre Ruben Meddőségi Centrum vezető szakorvossalfolyamatban lévő kivizsgálás esetén | 32 000 Ft |
Meddőségi kontroll konzultáció ultrahang nélkül Meddőségi Centrum specialista szakorvossalfolyamatban lévő kivizsgálás esetén | 27 000 Ft |
Meddőségi szakorvosi konzultációOrvosi javaslat alapján, intézetünkben elvégzett szakorvosi vizsgálatot követően, e-mailen keresztül | 21 000 Ft |
VIZSGÁLATOK, TESZTEK | |
Peteérés ultrahang (Folliculometria) | 19 000 Ft |
Ciklusmonitorozás (Peteérés ultrahang/Folliculometria bérlet) | 76 000 Ft |
Endometrium biopszia krónikus endometritis (méhnyálkahártya gyulladás) szövettani igazoláshozBiopsziás minta CD138 - Syndecan 1 immunhisztokémiai vizsgálatával | 69 000 Ft |
Endometrium biopszia (méhnyálkahártya mintavétel)A minta szövettani vizsgálatát tartalmazza | 59 000 Ft |
Szövettani vizsgálat, mintánként | 16 000 Ft |
Endometriális Receptivitás molekuláris genetikai vizsgálata, BioER (ERA) teszt»Méhnyálkahártya befogadóképességi idejének vizsgálata, implantációs ablak meghatározása.Az ár nem tartalmazza a nőgyógyászati mintavétel díját! | 265 000 Ft |
Komplex endometriális mikrobiom vizsgálat, MicroVE teszt»A méhnyálkahártya mikrobiális összetételének komplex vizsgálata. A teszt az endometriális mintában jelenlévő Lactobacillus sp. nemzetséghez tartozó baktériumfajok relatív gyakoriságát vizsgálja; másrészt kimutatja az endometrium esetleges krónikus gyulladásáért felelős 16 leggyakoribb patogén baktérium jelenlétét is.Az ár nem tartalmazza a nőgyógyászati mintavétel díját! | 175 000 Ft |
Endometriális Receptivitás + Mikrobiom vizsgálat csomag (BioER + MicroVE)» Mindkét teszt egyidejű elvégeztetése esetén. A tesztcsomag díján felül egyszeri mintavételi díj fizetendő! | 430 000 Ft |
BioER / MicroVE mintavételMéhnyálkahártya mintavételi beavatkozás szakorvos által | 20 000 Ft |
Affinitymap KIR anyai immunológiai összeférhetetlenségi vizsgálat »meddőségi nőgyógyászati vagy immunológiai szakorvosi javallatra | 149 000 Ft |
Affinitymap HLA-C immunológiai összeférhetetlenségi vizsgálat, 1 fő »meddőségi nőgyógyászati vagy immunológiai szakorvosi javallatra | 125 000 Ft |
PCT tesztpostcoitalis teszt | 39 000 Ft |
ELJÁRÁSOK | |
Petevezeték átjárhatósági vizsgálat (HyCoSy) »az ár a vizsgálat díját és a kontrasztanyagot tartalmazza, szakorvosi konzultációt nem | 95 000 Ft |
Virtuális méhtükrözés »3D /4D hüvelyi ultrahang | 59 000 Ft |
Petevezeték átjárhatósági vizsgálat (HyCoSy) + virtuális méhtükrözés | 130 000 Ft |
Méhkarcolás (endometrial scratching)16-22. ciklusnap között | 41 000 Ft |
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) »Az ár a vizsgálat díját és a felhasznált anyagokat, valamint az eredmény értékelését tartalmazza, szakorvosi konzultációt nem | 120 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia»Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. | 190 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia bipoláris rezektoszkóppal»Minimál-invazívnőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal komplex kórképek megoldására, altatás nélkül. | 350 000 Ft |
További laboratóriumi vizsgálataink(például STD kimutatás, női nemi hormonok, infertilitási panelek) | Laborvizsgálatok árlista |
Centrumunkban számos diagnosztikus és operatív eljárás lehetséges kiváló szakorvosaink által. Kérjük, minden alábbi szolgáltatás kapcsán egyeztessen kezelőorvosával az eljárás időzítése (ciklusnapok), a szükséges előzetes vizsgálatok (például citológia), illetve a szükséges előkészületek kapcsán! Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. Minimál-invazívnőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal komplex kórképek megoldására, altatás nélkül.
Az alábbi árak szakorvosi vizsgálatot, konzultációt, esetlegesen szükséges szövettani vagy egyéb vizsgálatot nem tartalmaznak
ELJÁRÁSOK
Petevezeték átjárhatósági vizsgálat (HyCoSy) »
Az ár a vizsgálat díját és a kontrasztanyagot tartalmazza.95 000 Ft
Virtuális méhtükrözés »
3D /4D hüvelyi ultrahang59 000 Ft
Petevezeték átjárhatósági vizsgálat (HyCoSy) + virtuális méhtükrözés
130 000 Ft
Méhkarcolás (endometrial scratching)
41 000 Ft
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) »
Az ár a vizsgálat díját és a felhasznált anyagokat, valamint az eredmény értékelését tartalmazza, szakorvosi konzultációt nem120 000 Ft
Operatív office hiszteroszkópia»
(Az ár az esetlegesen szükséges szövettani vizsgálatot vagy vizsgálatokat nem tartalmazza.)190 000 Ft
Operatív office hiszteroszkópia bipoláris rezektoszkóppal»
Intézményünkben történő előzetes szakorvosi vizsgálat és negatív méhnyakrák-szűrési eredmény szükséges350 000 Ft
Szövettani vizsgálat, mintánként
16 000 Ft
További laboratóriumi vizsgálataink
(például STD kimutatás, női nemi hormonok, infertilitási panelek)Laborvizsgálatok árlista
A meddőség vagy vetélések okainak feltárása általában hosszú hónapokat vesz igénybe. Centrumunkban lehetőségük van ezt az időt a lehető legrövidebb időre rövidíteniük. Az önök számára a konzultáció alapján szükséges összes vizsgálatot helyben végezzük, szakorvosaink közreműködésével.
Harminc napos meddőségi kivizsgálás »Konzultáció + vizsgálatot követően kérhető. A gyermeket tervező pár általános kivizsgálása, kezelési terv elkészítésével. | 289 000 Ft |
Sikertelen terhesség (vetélés) utáni női kivizsgálási csomag - kiterjesztett »Konzultáció + vizsgálatot követően kérhető | 295 000 Ft |
Ciklusmonitorizálás (Folliculometria bérlet)Peteérés ultrahangok (5 alkalommal egy éven belül) meddőségi kezelések támogatásához | 76 000 Ft |
Andrológia szakrendelés
Andrológiai szakorvosi vizsgálat »Dr. Kopa Zsolt, Andrológiai Centrum vezető szakorvos | 45 000 Ft |
Andrológiai szakorvosi kontroll vizsgálatDr. Kopa Zsolt, Andrológiai Centrum vezető szakorvos | 35 000 Ft |
Andrológiai szakorvosi vizsgálat »Andrológiai Centrum szakorvos | 35 000 Ft |
Andrológiai szakorvosi kontroll vizsgálatAndrológiai Centrum szakorvos | 30 000 Ft |
Andrológiai szakorvosi konzultációOrvosi javaslat alapján, intézetünkben elvégzett szakorvosi vizsgálatot követően, e-mailen keresztül. | 22 000 Ft |
Here ultrahangszakorvosi vizsgálattal együtt vehető igénybe | 15 000 Ft |
Prosztata ultrahangszakorvosi vizsgálattal együtt vehető igénybe | 16 000 Ft |
folyamatban lévő kivizsgálás esetén | 5 000 Ft |
Andrológia speciális laborvizsgálatok
A vizsgálatok előtt 3-5 nap önmegtartóztatás szükséges, se több, se kevesebb. A spermavizsgálatokhoz megfelelő mintagyűjtő edényre van szükség, melyet intézetünkben vagy gyógyszertárban lehet beszerezni. Egyéb „mintatartály” nem alkalmas eredményes spermavizsgálatra, így az ilyen mintát nem tudjuk feldolgozni. A hozott mintának a mintanyeréstől számított 1 órán belül a laboratóriumba kell érkeznie és a szállítás során 20-35 °C-on kell tartani.
Spermaanalízis (WHO VI szerint, QuaDeGa minősítésű laborunkban) »eredmény másnap | 35 000 Ft |
Spermaanalízis kontrollintézetünkben elvégzett 6 hónapon belüli spermaanalízis esetén, eredmény másnap | 29 000 Ft |
Peroxidáz teszt | 12 000 Ft |
Y-kromoszóma mikrodeléció (AZF) vizsgálat | 49 000 Ft |
Akroszóma reakció vizsgálata* » | 42 000 Ft |
DNS fragmentáció (SCSA, DNS töredezettség)* »áramlási citométerrel, eredmény 1 hét | 46 000 Ft |
Reaktív oxigén szabadgyökök mérése (ROS vizsgálat)* »áramlási citométerrel, eredmény 1 hét | 28 000 Ft |
DNS fragmentáció + ROS mérés csomag*eredmény 1 hét | 61 000 Ft |
PMN elasztáz gyulladásos marker kimutatása*eredmény 3-4 hét | 11 000 Ft |
HBA teszt (Hialuron kötődés vizsgálata)*eredmény 3-5 munkanap | 36 000 Ft |
Spermium ellenes antitest (MAR teszt)fenti csillaggal jelölt funkcionális tesztekkel együtt nem végezhető, eredmény 20-25 munkanap | 22 500 Ft |
REDOX potenciál mérés (TAC) - Totál Antioxidáns Kapacitáseredmény 1 hét | 8 000 Ft |
Spermium baktérium tenyésztésfenti csillaggal jelölt funkcionális tesztekkel együtt nem végezhető, eredmény 3-6 munkanap | 10 900 Ft |
Spermium gomba tenyésztésfenti csillaggal jelölt funkcionális tesztekkel együtt nem végezhető, eredmény 3-6 munkanap | 9 500 Ft |
Fruktóz mérés (ejakulátum)fenti csillaggal jelölt funkcionális tesztekkel együtt nem végezhető, eredmény 20-25 munkanap | 10 000 Ft |
N-alfa-glukozidáz mérés (ejakulátum)fenti csillaggal jelölt funkcionális tesztekkel együtt nem végezhető, eredmény 15-20 munkanap | 10 000 Ft |
Andrológia laboratóriumi vizsgálatok
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob és anaerob) | 22 600 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob) | 10 900 Ft |
Chlamydia trachomatis kimutatás | 6 100 Ft |
Herpes simplex vírus-1, -2 kimutatás | 6 100 Ft |
Humán papilloma vírus kimutatás Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés | 10 900 Ft |
Humán papilloma vírus kimutatás Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással | 15 900 Ft |
Mycoplasma genitalium kimutatás | 6 100 Ft |
Mycoplasma hominis és Ureaplasma urealyticum tenyésztés | 12 300 Ft |
Neisseria gonorrhoeae kimutatás | 6 100 Ft |
Neisseria gonorrhoeae tenyésztés | 20 100 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése | 9 500 Ft |
STD2 genitalis ulcus panelTreponema, Herpes | 10 300 Ft |
STD2 panelChlamydia, Neisseria | 10 300 Ft |
STD2 panelMycoplasma, Ureaplasma | 10 300 Ft |
STD4 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria | 17 900 Ft |
Treponema pallidum kimutatás | 6 100 Ft |
Ureaplasma urealyticum kimutatás | 6 100 Ft |
További laboratóriumi vizsgálatok | Laborvizsgálatok árlista |
Komplex endokrinológiai vizsgálat pajzsmirigy ultrahanggal»Dr. Csajbók Éva » | 45 000 Ft |
Endokrinológiai konzultáció »Dr. Csajbók Éva » | szakorvosi konzultáció | 36 000 Ft |
Meddőségi endokrinológiai konzultáció »Dr. Csajbók Éva » | szakorvosi konzultáció | 36 000 Ft |
Endokrinológia szakorvosi kontroll | 30 000 Ft |
Pajzsmirigy ultrahang »Dr. Sebestyén Göngyi » | 27 000 Ft |
Genetikai tanácsadás terhesség előtt »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak (egy fő) »Az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak (a pár mindkét tagjának egyidejű vizsgálatával) »Az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Kariotipizálás (citogenetikai kromoszóma vizsgálat) »vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges, eredmény 6-8 hét | 45 000 Ft |
Cisztás fibrózis hordozóságszűrő vizsgálat »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 59 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk | 32 000 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 14 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 14 000 Ft |
Preimplantációs Genetikai Diagnosztika (PGD)
genetikai tanácsadás szükséges | beállítási díj 98 000 Ft; 60 000 Ft / ciklus + 30 000 Ft / embrió |
Preimplantációs Genetikai Diagnosztika (PGD)
genetikai tanácsadás szükséges | beállítási díj 650 000 Ft; 130 000 Ft / ciklus + 75 000 Ft / embrió |
CBS 844ins68 mutáció | 16 700 Ft |
PAI-1 4G/5G polimorfizmus | 19 000 Ft |
FSHR - FSH-receptor polimorfizmus meghatározásaFSH (Follikulus-stimuláló hormon) receptor Ser680Asn polimorfizmus meghatározása | 35 000 Ft |
A női eredetű meddőség hátterében az esetek egy részében immunológiai eredet állhat. Ennek gyanúja esetén immunológiai kivizsgálást javaslunk.
Meddőségi immunológiai szakorvosi konzultáció » Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 45 000 Ft |
Meddőségi immunológiai szakorvosi kontroll konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultációLegfeljebb 1 éven belül, nálunk megkezdett szakorvosi kezelést követően, orvosi javaslat alapján. | 35 000 Ft |
Meddőségi immunológiai szakorvosi konzultáció »személyes vagy online konzultáció | 35 000 Ft |
Meddőségi immunológiai szakorvosi kontroll konzultációszemélyes vagy online konzultációLegfeljebb 1 éven belül, nálunk megkezdett szakorvosi kezelést követően, orvosi javaslat alapján. | 30 000 Ft |
Immunológia receptírás | 6 000 Ft |
Celluláris immunstátusz NK funkció mérésselvérvétel H-K-SZ-CS 9:00-11:30h között, időpont egyeztetés szükséges, eredmény 1 hét | 47 500 Ft |
Th1/Th2 cytokine irányultság meghatározásvérvétel H-K-SZ-CS 9:00-11:30h között, időpont egyeztetés szükséges, eredmény 4-5 hét | 32 000 Ft |
Immunstátusz meghatározásvérvétel H-K-SZ-CS 9:00-11:30h között, időpont egyeztetés szükséges, eredmény 1 hét | 25 000 Ft |
NK funkció mérésvérvétel H-K-SZ-CS 9:00-11:30h között, időpont egyeztetés szükséges, eredmény 1 hét | 31 000 Ft |
Női infertilitás alloimmun csomag »Immunstátusz + NK funkció mérés + Th1/Th2 meghatározás vérvétel H-K-SZ-CS 9:00-11:30h között, időpont egyeztetés szükséges, eredmény 4-5 hét | 71 000 Ft |
Lipid terápia /alkalomKizárólag orvosi javallatra, intézetünkben történő előzetes vizsgálat alapján.Az ár tartalmazza a szükséges teljes engedélyeztetést, a kezelési alkalmak alatti folyamatos szakasszisztensi felügyeletet és az ügyeletet. | 79 000 Ft |
Affinitymap KIR anyai immunológiai összeférhetetlenségi vizsgálat »meddőségi nőgyógyászati vagy immunológiai szakorvosi javallatra | 149 000 Ft |
Affinitymap HLA-C immunológiai összeférhetetlenségi vizsgálat, 1 fő »meddőségi nőgyógyászati vagy immunológiai szakorvosi javallatra | 125 000 Ft |
További laboratóriumi vizsgálatok | Laborvizsgálatok árlista |
Meddőség esetén érdemes megvizsgálni, hogy inzulinrezisztencia áll-e a gyermekáldás elmaradásának hátterében, amelyet életmódbeli változtatásokkal, illetve gyógyszeres kezeléssel hatékonyan tudunk kezelni. Ajánlott lehet a szakrendelés a policisztás petefészek szindróma korábbi diagnózisa esetén vagy akkor, ha korábbi várandóssága során terhességi cukorbetegség lépett fel.
Meddőségi diabetológia szakorvosi konzultáció » | 32 000 Ft |