Genetikai tanácsadás
Nyitvatartási idő
Hétfő: 08:00 – 18:30
Kedd: 08:00 – 18:30
Szerda: 08:00 – 18:30
Csütörtök: 08:00 – 18:30
Péntek: 08:00 – 16:30
Bejelentkezés
- Melyek azok az esetek, amikor valakinek genetikai tanácsadásra érdemes jelentkeznie?
- Hogyan tudunk segíteni egy genetikai betegség azonosításában, elkerülésében, káros hatásainak mérséklésében?
Mi a genetikai tanácsadás?
A genetikai tanácsadás egy speciális szakrendelés, amely jellemzően több konzultációs alkalomból áll. A hozzánk forduló pácienseknek részletes információkat adunk a családjukban előforduló, nagy valószínűséggel genetikai eredetű betegségekről vagy a születendő gyermeküknél esetlegesen várható veleszületett fejlődési rendellenességekről. Ezen információkkal támogatjuk az érdeklődő páciens vagy a családtervező pár diagnosztikai és terápiás beavatkozásokkal kapcsolatos döntését. A genetikai tanácsadás és a hozzá kapcsolódó vizsgálatok segítségével elkerülhetővé válhat egy genetikai eredetű betegség kialakulása, vagy mérsékelhetővé válhat a káros hatása.
Genetikai tanácsadás részletesen
A genetikai tanácsadás általános feladatai
- A hatékony orvosi ellátás előmozdítása
- Az ártalmak megelőzése
- A családtervezők segítése
Napjainkban már több ezer genetikai betegség ismert. Ez a magas szám nem meglepő, hiszen testünk működéséért több tízezer gén felelős, amelyek, ha meghibásodnak sok esetben pótolhatatlanok, így hiányuk betegséget eredményez. Fontos tudnunk, hogy a nagy számok törvénye alapján várhatóan mindannyian egy vagy több genetikai betegség génjében hibát hordozunk. A hordozóság a legtöbb esetben azonban nem jelent betegséget. A betegség ilyenkor csak akkor nyilvánulhat meg, ha az anya is és az apa is átadja ugyanazt a génhibát gyermekének. Más esetekben egyetlen génhiba is betegséghez vezethet. Erre a legáltalánosabb példa: a rák. A daganatos betegségek kb. 10%-a a rákhajlam (azaz egy meghatározott gén hibája) miatt örökölhető, és így generációkon át megjelenhet ugyanaz a típusú daganat. Genetikai kórképekre további példa a (21-es kromoszóma triszómiája miatt bekövetkező) Down-szindróma, amely azonban nem adható tovább – így nem örökölhető. Itt az anyai életkor előrehaladtával egyre gyakoribb spontán módon kialakuló változás vezet ehhez a rendellenességhez.
Amint a példákon láthatjuk, genetikai egészségünk egy rendkívül összetett terület, amelynek ismerete speciális szaktudást követel. Klinikai genetikus szakembereink segítenek felmérni Önnek azt a specifikus kockázatot, amely egy páciens vagy családtervező pár esetében fennáll genetikai betegség kialakulására/örökítésére. Segíteni tudnak egy vélelmezhetően genetikai rendellenesség azonosításában, illetve káros hatásainak mérséklésében a jelen tudásunk szerint.
A gyermekvállalást tervező pároknak érdemes tudni, hogy az utódvállaláskor minden esetben fennáll a genetikai eredetű betegségek és a veleszületett rendellenességek kialakulására vonatkozó minimális esély. Ezt általános veszélynek nevezik a szakemberek. Az általános veszély 5-5,5 %, amely minden egészséges családtervező párra vonatkozik, rendkívül sokféle genetikai betegségre, fejlődési rendellenességre, teratológiai ártalomra vonatkozhat. Jelenlegi tudásunk és a rendelkezésre álló szűrővizsgálataink birtokában igyekszünk ezt a veszélyt jelentős mértékben csökkenteni.
A genetikai tanácsadás indikációi, azaz javallatai
Mikor indokolt és javasolt felkeresni a Genetikai Tanácsadót?
- Amennyiben az egészséges páciens szeretné megismerni genetikai hajlamosító mutációk jelenlétét az örökítőanyagában.
- A családtervező pár mindkét tagja egészséges, a családban nem ismert genetikai rendellenesség, de a családtervező pár szeretné megismerni autoszomális és X-hez kötött recesszív módon öröklődő genetikai betegségek hordozósági státuszát. (Ezeknek a jellemzője, hogy lappangó módon öröklődnek és csak akkor okoznak betegséget, ha az apa és az anya is a hibás génváltozatát adja tovább születendő gyermekének).
- A páciensnél vagy a családtervező pár legalább valamelyik tagjánál genetikai betegség és/vagy veleszületett fejlődési rendellenesség áll fenn.
- A családtervező nő 35 év feletti életkora esetén.
- A páciens vagy a családtervező pár vérrokonai körében genetikai betegség és/vagy veleszületett fejlődési rendellenesség fordul elő. Ebből a szempontból kiemelten fontos a családtervező nő férfitestvérei és a családtervező nő anyjának a férfitestvérei.
- A családtervező pár eddig megszületett gyermekénél/gyermekeinél genetikai betegség és/vagy veleszületett fejlődési rendellenesség került diagnosztizálásra és a szülők ezek ismétlődési kockázatától tartanak.
- Amennyiben a páciensnél még nem bizonyított egy genetikai betegség jelenléte, de szakorvos vélelmezi azt.
- A családban számos rákos megbetegedés előfordult, amelyek örökletesek lehetnek (például: emlőrák, petefészekrák, prosztatarák, hasnyálmirigyrák, melanoma). A páciensnél fiatal korban előfordult ilyen típusú daganat.
- Ismételten előforduló spontán vetélés, meddőség, valamint a halvaszületés olyan eseteiben, ahol az egyéb kóroki tényezőket már kizárták.
- Amikor a családtervező pár tagjai között vérrokonsági kapcsolat áll fenn.
- A várandós családtervező nőt ért teratogén ártalom gyanúja esetén: teratogén ártalomnak tekinthető a fejlődő magzatot érő olyan külső hatás, ami veleszületett fejlődési rendellenességet okozhat, például bizonyos gyógyszerek, ionizáló sugárzás és bizonyos vírusfertőzések, mint a rubeola.
- A családtervező pár egyik vagy mindkét tagjánál kiegyensúlyozott kromoszóma-átrendeződés (transzlokáció) van jelen.
- A családtervező pár tagjai valamely autoszómális recesszív módon öröklődő genetikai betegségre vonatkozóan heterozigóta hordozók.
- A családtervező nő valamely X-hez kötött recesszív módon öröklődő genetikai betegségre vonatkozóan hordozó. A családtervező nő valamely X-hez kötött recesszív módon öröklődő genetikai betegségre vonatkozóan hordozó.
- A családtervező pár valamelyik tagja autoszómális domináns módon öröklődő genetikai betegségben szenved.
- Súlyos anyai betegség esetén, ahol valószínűsíthető a magas anyai kockázat.
- Abban az esetben, ha a különböző szűrővizsgálatok eredményei a magzatnál fokozott kockázatot jeleznek kromoszóma- ill. fejlődési rendellenességre.
A genetikai tanácsadást felkereső pároknál a fentiek közül nem csak egy, hanem egyszerre többféle indikáció is fennállhat.
Hogyan zajlik a genetikai tanácsadás? Mi történik a konzultáción?
A konzultációs alkalmakat klinikai genetikus vezeti, aki az első konzultáción részletes kórelőzmény-felvételt készít a családról. Ezt követi a családfa felállítása és elemzése, valamint a genetikai eredetű betegségek által feltehetően érintett személyek meghatározása. A genetikai eredetű betegségek esetében – amennyiben ez lehetséges – az öröklődésmenetet is meghatározzuk. A pontos kóroki diagnózis meghatározásához többféle vizsgálatra és szakmai konzílium igénybevételére is szükség lehet.
Klinikai genetikus szakorvosaink, speciális szaktudásukkal segítenek Önnek megtalálni a legmegfelelőbb vizsgálatot, amely segítségével azonosítható, enyhíthető vagy akár megelőzhető egy súlyos genetikai eredetű betegség!
A pontos kóroki diagnózis ismeretében elvégezzük a specifikus kockázat mértékének a megállapítását. A genetikai tanácsadás során a döntéshozatalhoz szükséges összes információt részletesen átbeszéljük, maximális segítséget nyújtva ezzel abban, hogy Önök végül felelősségteljes döntést hozhassanak a további vizsgálatok és kezelések kiválasztásánál.
Milyen genetikai vizsgálatok elvégzésére van lehetőség magam és gyermekem egészsége érdekében?
Klinikánkon a legtöbb ismert genetikai betegség vizsgálható. Ebbe beletartoznak az egészen ritka, különleges betegségek is.
- Próbálja ki a vizsgálatkeresőnket, amely segít Önnek megtalálni a legmegfelelőbb vizsgálatot.
A genetikai vizsgálatoknak többféle elnevezése ismert, ilyen például a génvizsgálat, a géndiagnosztika, a gén teszt, a DNS vizsgálat, a DNS-teszt, a mutáció vizsgálat és a molekuláris diagnosztika.
Vizsgálatkeresőnkbe összegyűjtöttük Önnek a családtervezéssel, várandósággal, egészségmegőrzéssel- vagy betegséggel-kapcsolatban ajánlott genetikai vizsgálatainkat.
A genetikai tanácsadással kapcsolatos adminisztratív teendők
A genetikai vizsgálatok elvégzése előtt mindenre kiterjedő, részletes tájékoztatást adunk Önnek a vizsgálat céljáról és várható előnyeiről, illetve arról is, hogy milyen kockázatokkal és következményekkel járhat, ha a vizsgálat elmarad. Szintén tájékoztatjuk Önt a genetikai minta és a genetikai adatok tárolásának módjáról, valamint azonosíthatóságuk lehetőségeiről. A genetikai vizsgálatra történő mintavételhez az Ön írásbeli beleegyezését is kérni fogjuk. Ehhez egy beleegyező nyilatkozat kitöltésére van szükség, amelynek részleteit a konzultáció során ismertetjük Önnel.
Ismerje meg családtervezési konzultációnkat is »
A genetikai tanácsadáshoz kapcsolódó további szolgáltatásaink
Hordozóságszűrés
Az Istenhegyi Géndiagnosztika Centrum 301 génes hordozóságszűrés-vizsgálatával megtudhatja, van-e emelkedett kockázata arra, hogy gyermekének örökletes genetikai betegséget adjon tovább. A vizsgálat során az Öntől vett DNS mintában több száz, örökletesen előforduló genetikai betegség jelenlétét vizsgáljuk.
Neves külföldi genetikai és nőgyógyászati szakmai szervezetek szerint a hordozóságszűrés-vizsgálat elvégzése minden szülőképes korban lévő nő számára javasolt. Ide kattintva többet is megtudhat arról, hogy miként zajlik a vizsgálat és mit jelent a pozitív, illetve a negatív eredmény.
Részletesen a hordozóságszűrésről »
Öröklődő genetikai rendellenességek
A genetikai rendellenességeknek számos fajtája létezik, amelyek egy része öröklött.
Ezen rendellenességek leggyakoribb formája az egy génhez kötött (monogénes) öröklődés, melyekre jellemző lehet a családi halmozódás, így ezeknek a rendellenességeknek a kockázata családfaanalízissel állapítható meg.
Poligénes/multifaktoriális öröklődés esetén a betegséget több génben jelenlévő mutációk örökítik tovább. A poligénes öröklődő betegségek közé tartozik például a szájpadhasadék, a veleszületett szívfejlődési rendellenességek és a velőcső defektusok (például a nyitott gerinc, a spina bifida).
Az asztma, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és több pszichiátriai kórkép (bipoláris betegség, skizofrénia) kialakulásában szintén szerepet játszanak az örökletes tényezők, itt azonban a környezeti hatások is igen jelentősek, ezért ezeknél a kórképeknél nem figyelhető meg jellemző öröklődési mintázat.
Tovább az öröklődő genetikai rendellenességekre »
Monogénes öröklődésű betegségek
A monogénes öröklődésű betegségek közé tartozik többek között a Huntington-kór, a cisztás fibrózis, a sarlósejtes anémia, Tay-Sachs betegség, az A és a B típusú hemofília, a Duchenne-féle izomdisztrófia és a Leber-féle öröklődő optikai neuropátia.
A monogénes öröklődésű rendellenességek többféle módon is öröklődhetnek:
- Az autoszómális domináns öröklődés nemtől független, a beteg szülő gyermekei 50%-ban betegek. A betegségben nem érintett személy nem adhatja tovább a kórképeket. Ide tartozik többek között a Huntington kór, a Marfan szindróma, a neurofibromatózis, a familiáris hiperkoleszterinémia, az öröklődő hemorrágiás telangiektázia, valamint a miotóniás disztrófiák.
- Az autoszómális recesszív öröklődés szintén nemtől független, a beteg szülő gyermekei hordozók, de egészségesek. Két hordozó szülő gyermekei 25%-os eséllyel betegek, 50%-os eséllyel pedig hordozók lesznek. A kórképek sokszor családi előzmény nélkül jelennek meg. Ide tartozik többek között a cisztás fibrózis, a sarlósejtes vérszegénység, a Fanconi anémia, a xeroderma pigmentosum, a kongenitális fruktóz intolerancia, a galaktozémia, fenilketonúria, a Gaucher-kór, a Tay-Sachs betegség és a spinális izomatrófia (SMA) négyféle típusa (Werdnig-Hoffman kór, Fried-Emery kór, Kugelberg-Welander kór és az SMA IV).
- X-hez kötött domináns öröklődés esetén a beteg nők gyerekeinek 50%-a lesz beteg, nemtől függetlenül. A beteg férfiak összes lánya beteg, összes fia egészséges lesz. Ide tartozik többek között a fragilis X-szindróma, a fragilis X-asszociált betegségek (primer petefészek elégtelenség, remegéses és mozgáskoordinációs zavar) és a hipofoszfatémia.
- X-hez kötött recesszív öröklődés esetén a férfiak a betegek és a nők hordozók. A beteg férfi összes fia egészséges, összes lánya hordozó, a hordozó nő fiainak fele beteg, lányainak fele hordozó. A legtöbb X kromoszómához kötött betegség recesszív öröklődést mutat, mostanáig 400-nál több ilyen öröklődésmenetű jelleget azonosítottak. Ide tartozik többek között az A és a B típusú hemofília, a Duchenne-féle izomdisztrófia, a Becker-féle izomdisztrófia és a Fabry-szindróma.
- Y-hoz kötött öröklődés esetén a rendellenességet okozó mutáció az Y-kromoszómához kötött. Ezekben az esetekben a kórképek kizárólag apáról fiúra öröklődnek, és meddőséggel kapcsolatosak. Az in vitro fertilizáció (lombikprogram) fejlődésével az Y kromoszóma mikrodeléciói is örökölhetőek lettek, melyek azelőtt a meddőség miatt nem voltak azok.
- Mitokondriális öröklődés esetén a mitokondriális DNS-ben alakulnak ki mutációk, és ezek öröklődnek anyai ágon (mivel az embrióban a petesejtből származnak a mitokondriumok). Mitokondriális öröklődésű betegség például a Leber-féle öröklődő optikus neuropátia.
- Autoszomális domináns vagy recesszív öröklődés: egyes betegségek egyes típusaira az egyik vagy a másik öröklésmenet a jellemző. Ezen betegségek közé tartoznak a végtagövi izomdisztrófiák, amelyeknek mostanáig 25-féle altípusát tudták azonosítani. Ilyenek az öröklődő perifériás neuropátiák (teljes nevükön öröklődő motoros és szenzoros neuropátiák, illetve Charcot-Marie-Tooth betegségek): autoszomális domináns módon öröklődő CMT1 és CMT2, vagy az autoszomális recesszív módon öröklődő CMT4 típusok. A betegség 3-as típusa – amelyet Dejerine-Sottas szindrómának is szokás nevezni – autoszomális dominánsan és recesszíven is egyaránt öröklődhet.
A monogénes öröklődésű magzati rendellenességek kimutatása
Egyes monogénes kórképek kimutatása lehetséges nem invazív magzati genetikai vizsgálattal. Az anyai vérben keringő magzati eredetű szabad DNS elemzésével 44 monogénes betegség deríthető fel.
Részletesen a monogénes betegségek szűréséről »
Öröklődő rákhajlamszűrés
A rákos megbetegedések mintegy 10 százaléka örökletes genetikai hibákhoz köthető. Az ilyen esetekben egyes daganattípusok családi halmozódása figyelhető meg. Az örökletes génhibákat hordozó családokban azok a családtagok, akik a génhibákat öröklik, nagyobb valószínűséggel betegszenek meg rákban, mint a mutációt nem öröklő családtagjaik.
Az örökletes daganatok egyik legismertebb példája a BRCA1 vagy BRCA2 gén patogén mutációja miatt megjelenő emlő és/vagy petefészek-daganatok. Az adatok alapján a mutációt öröklő nők 70 százaléka betegszik meg emlőrákban, 17-44 százalékuk pedig petefészekrákban.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum célja, hogy az elérhető legátfogóbb genetikai szűrővizsgálatot nyújtsa az örökletes rákhajlam mutációk felderítésére. Az új, összesen 134 gént vizsgáló génpanelünkkel a legtöbb, jelenleg ismert ilyen gén vizsgálható.
Kariotipizálás
A kariotipizálás célja, hogy meghatározzuk a kromoszómák számbeli és szerkezeti rendellenességeit. A vizsgálathoz levett vér limfocita sejtjeit néhány napig tenyésztik, majd speciális festéssel mikroszkóp alatt vizsgálják a kromoszómákat.
A kariotipizálással felderíthető a meddőség kromoszomális oka: nemi kromoszómák számbeli eltérése, két kromoszóma közötti transzlokáció (két kromoszómaszakasz kicserélődik) vagy két kromoszóma összenő. Ezek az átrendeződések nem okoznak tüneteket, a keletkező ivarsejtek azonban hibásak lehetnek, így a megtermékenyítés során rendellenes embriók jöhetnek létre, ami korai spontán vetéléshez, vagy sérült gyermek születéséhez vezet.
Kromoszómavizsgálat a magzat esetében is elvégezhető, amennyiben a terhesség – genetikai szempontból – a magas kockázatú csoportba tartozik. Magas kockázatot jelent: az ultrahangvizsgálat során észlelt eltérés, a kombinált-, a Trisomy- vagy NIFTY-teszt magas kockázatú eredménye, az egyik – esetleg mindkét szülő olyan genetikai eltérést hordoz, mely magas genetikai kockázatot jelent a magzatra. Ezekben az esetekben chorion boholy biopsziával vagy amniocentézissel nyert magzati eredetű sejtek kromoszómavizsgálata történik.
Menedzsergénszűrés
A felgyorsult életmód és az állandó stressz fokozott veszélyt jelent a szív- és koszorúér-megbetegedések kialakulása szempontjából. Szervezetünk stresszre adott válasza génjeinkben kódolt, így genetikai módszerekkel becsülhető a szívinfarktusra, a koszorúér-megbetegedésre való hajlam. Ezt a genetikai módszert nevezzük menedzsergén-szűrésnek, amelynek során az úgynevezett menedzsergén (Apolipoprotein-E gén) különböző mutációit határozzuk meg, az így kapott eredmények ismeretében pedig csökkenthetővé válik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.
Részletesen a menedzsergénszűrésről »
Lisztérzékenység (gluténérzékenység) genetikai szűrése
A lisztérzékenység (cöliákia, gluténérzékenység) egy olyan autoimmun betegség, aminek a kiváltója a kalászos gabonafélékben lévő sikér (glutén). A betegeknél glutén fogyasztásakor beindul egy immunválasz, és ennek kapcsán sérül a vékonybél nyálkahártyája. Ez emésztőrendszeri panaszokat és hosszabb távon súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz.
Ismert, hogy a gluténérzékenyek legtöbbjénél (>95%) kétféle humán leukocita antigén (HLA) meghatározott genotípusai (HLA-DQ2, HLA-DQ8) mutathatóak ki, a fennmaradó esetek nagy részében pedig a HLA-DRB4 génváltozata mutatható ki. Genetikai vizsgálattal a fenti génváltozatok igazolhatók, ez esetben további vizsgálatokra van szükség a lisztérzékenység megerősítésére. Amennyiben az említett haplotípusok kizárhatók más irányú gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges.
Részletesen a lisztérzékenység genetikai szűréséről »
Preimplantációs genetikai vizsgálatok
A prenatális diagnosztika alkalmazásával lehetővé vált, hogy azoknál a szülőknél, akiknél a gyermekvállalás során magas a genetikai kockázat, megelőzhető legyen a beteg utód születése.
A preimplantációs genetikai diagnosztika (PGD) a prenatális diagnosztika legkorábbi formája, ami a beágyazódás előtti preembrió (előébrény) genetikai vizsgálatát jelenti. Erre a megtermékenyüléstől a blasztociszta (hólyagcsíra) állapot eléréséig van lehetőség.
Igazoltan magas kockázatú pácienseknél a PGD vizsgálat segítségével megelőzhető a vetélés vagy a sérült gyermek születése.
A PGD javallatát képező betegség egyaránt lehet monogénes kórkép (autoszomális domináns, autoszomális recesszív vagy X-kromoszómához kötött) vagy kiegyensúlyozott szerkezeti kromoszóma-rendellenesség eredménye.
A PGD vizsgálatokkal ma már több száz különböző egy génhez kötött (monogénes) betegség megbízhatóan kizárható.
Arról, hogy mely esetekben javasolt a PDG vizsgálat, itt olvashat bővebben: Preimplantációs Genetikai Diagnosztika – PGD
A trombózishajlam szűrése
Az Istenhegyi Géndiagnosztika Centrum trombózishajlam-vizsgálata során azokat a leggyakoribb genetikai elváltozásokat mutatjuk ki, amelyek a trombózis kockázatát jelentősen emelik.
Az öröklődő trombózishajlam jelentős része az V. véralvadási faktor úgynevezett Leiden-mutációjához köthető. A hajlamot mindkét szülőtől, apai és anyai oldalról is örökölhetjük. Egyik oldalról örökölve 8-szoros, mindkét oldalról örökölve azonban már 80-szoros a kockázata a mélyvénás trombózisnak, függetlenül az egyéb kockázati tényezőktől.
Részletesen a trombózishajlam szűréséről »
Laktózintolerancia-szűrés
A laktózintolerancia vagy tejcukor-érzékenység egy olyan állapot, amikor a szervezet képtelen a táplálékkal bevitt tejcukor (laktóz) emésztésére, mely kellemetlen emésztőrendszeri tünetekhez vezet. A tejcukor érzékenység oka a tejcukrot bontó enzim (laktáz) hiánya vagy elégtelen működése.
Genetikai tesztünk az elsődleges laktózintolerancia felnőttkori típusát azonosítja. Ebben az esetben a laktáz enzim működése kisgyermekkorban még biztosított, 2 éves kor után azonban az enzim szintje fokozatosan csökken. Az európai népesség körében a laktáz gén szabályozó régiójában elhelyezkedő LCT-13910 C/T génpolimorfizmusnak van szerepe a laktáz működésének szabályozásában: azok, akik ezen a polimorf helyen T/T vagy C/T allélokkal rendelkeznek, felnőttkorban is képesek a tejcukor emésztésére, míg a C/C allélal rendelkezők tejcukorérzékenyek lesznek. A teszt során meghatározzuk, hogy az egyén milyen allélokkal rendelkezik az LCT-13910 C/T polimorf helyen.
Részletesen a laktózintolerancia-szűrésről »
Genetika
A genetikai vizsgálatok ma már számos kérdésünkre adhatnak választ. Átadhatok-e tudtomon kívül betegséget a gyermekemnek? Állhat-e a genetika a háttérben, ha nem jön a baba? Kisgyermekemnél problémákat találtak, elképzelhető, hogy genetikai betegsége van? Örökölhettem rákra, vagy más betegségre való hajlamot? Várjuk genetikai tanácsadásunkon, hogy szakorvosaink javaslatai alapján késlekedés nélkül elindulhat a megfelelő úton!
Genetikai konzultáció és tanácsadás, genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak, menedzsergénszűrés, a laktóz- és gluténérzékenység genetikai vizsgálata, trombózishajlam-vizsgálat és HLA-B27 meghatározás reumás betegségek, krónikus ízületi gyulladás, ízületi fájdalom vagy merevség jelenléte, illetve különféle autoimmun betegségek gyanúja esetén.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak » (1 fő)az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak (egy pár egyidejű vizsgálata) »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Menedzsergén-szűrés – Apo E genotípus meghatározás »
18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 27 500 Ft |
Gluténérzékenység genetikai hajlam vizsgálat »18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 31 000 Ft |
Laktózérzékenység vizsgálat »18 év alatt orvosi beutaló szükséges, csecsemőknél fájdalommentes szájnyálkahártya törlet | 15 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk 18 év alatt orvosi beutaló szükségesVérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges. | 27 500 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 11 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 11 000 Ft |
HLA-B27 antigén meghatározás »18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 27 500 Ft |
Genetikai tanácsadás terhesség előtt »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak » (1 fő)az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak (egy pár egyidejű vizsgálata) »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Preimplantációs Genetikai Diagnosztika (PGD)
genetikai tanácsadás szükséges | 60 000 Ft / ciklus + 30 000 Ft / embrió |
Preimplantációs Genetikai Diagnosztika (PGD)
genetikai tanácsadás szükséges | beállítási díj 650 000 Ft; 130 000 Ft / ciklus + 75 000 Ft / embrió |
Kariotipizálás (citogenetikai kromoszóma vizsgálat) »vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges, eredmény 6-8 hét | 42 000 Ft |
Y-kromoszóma mikrodeléció (AZF) vizsgálat | 47 000 Ft |
Genetikai tanácsadás beteg gyermeknél és genetikai konzultáció, génpanel vizsgálat feltételezett genetikai betegség esetén. Centrumunkban többféle ritka betegség (például Fragilis X-szindróma, Duchenne/Becker izomdisztrófia, spinális izomatrófia) genetikai vizsgálata is biztosított.
Genetikai tanácsadás beteg gyermek esetén »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Genetikai konzultációhumángenetikussal: Dr Karcagi Veronika » | 23 500 Ft |
Öröklődő genetikai rendellenességek vizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | egyedi ár |
Cisztás fibrózis szűrés »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 85 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Genetikai tanácsadás beteg gyermeknél és genetikai konzultáció, génpanel vizsgálat feltételezett genetikai betegség esetén. Centrumunkban többféle neurológiai betegség (öröklődő perifériás neuropátiák, Leber-féle öröklődő optikus neuropátia, öröklődő végtagi izomdisztrófiák) genetikai vizsgálata is biztosított.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum célja, hogy az elérhető legátfogóbb genetikai szűrővizsgálatot nyújtsa az örökletes rákhajlamosító mutációk felderítésére. 134 gént vizsgáló génpanelünkkel a legtöbb jelenleg ismert ilyen gén vizsgálható. Öröklődő emlő- és petefészekrákhajlam szűrés, öröklődő vastagbélrákhajlam szűrés.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Örökletes rákhajlam komplex csomag – emlőrák és petefészekrák »Részletes előzetes onkológiai és genetikai szaktanácsadás, komplex molekuláris genetikai vizsgálatés utólagos onkológia és genetikai szaktanácsadás | 360 000 Ft |
Öröklődő mell-és petefészekrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő prosztatarák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő gyomorrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő veserák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő multiplex endokrin neoplázia szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő pajzsmirigyrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő mellékpajzsmirigyrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Neurofibromatózis (NF1, NF2) szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő retinoblasztóma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Pheokromocytoma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő familiáris paraganglioma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő melanoma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő chondrosarcoma szűrése »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő vastagbélrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő hasnyálmirigyrák szűrésaz ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő méhnyálkahártyarák szűrésaz ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Kardiológiai genetikai vizsgálatunk során Ön átfogó képet kaphat arról, hogy érintett lehet-e örökletesen előforduló szívbetegségben. Vizsgálatunk kiemelt területe a szívizom-elfajulások, más néven kardiomiopátiák genetikai kockázatának előrejelzése.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Genetikai hajlamszűréssel kombinált kardiológiai szűrőcsomag » | 109 000 Ft |
Menedzsergén-szűrés – Apo E genotípus meghatározás »
18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 27 500 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk 18 év alatt orvosi beutaló szükségesVérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges. | 27 500 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 11 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 11 000 Ft |