Családtervezési konzultáció
Nyitvatartási idő
Hétfő: 08:00 – 18:30
Kedd: 08:00 – 18:30
Szerda: 08:00 – 18:30
Csütörtök: 08:00 – 18:30
Péntek: 08:00 – 16:30
Bejelentkezés
Szeretné tudni, mire számítson, ha majd úgy érzik, eljött a gyerekvállalás ideje? Tudatosan szeretne felkészülni a későbbi babatervezés időszakára? Van esetleg olyan betegsége, amely kapcsán fél, hogy a termékenységére hatással lehet? Segítünk a válaszokban.
Mi a családtervezési konzultáció fő célja?
A családtervezés a gyermekvállalás tudatos előkészítését jelenti. Centrumunk ezt a folyamatot egy családtervezési konzultációval, vizsgálatokkal és csomagokkal támogatja.
A konzultáción alapvizsgálatokat javaslunk, valamint az esetlegesen feltárt, a várandósság sikeres létrejöttét vagy megmaradását veszélyeztető kockázati tényező(k) jelenléte esetén speciális vizsgálatokat is javaslunk. E vizsgálatok elvégeztethetők külön, vagy csomagjaink keretein belül. (Amennyiben indokolt, a családtervezést a várandósság sikeres lezajlását elősegítő kezelések is követhetnek, melyekre intézményünkben szintén lehetőség van.)
Ilyen kockázati tényező lehet például a vetéléssel összefüggő mutáció (pl. Leiden) jelenléte: amennyiben a konzultáción felmerül az öröklött trombózishajlamot okozó genetikai eltérés gyanúja – például a családi kórelőzmények vagy akár egy korábbi trombózis miatt – akkor mindenképp javasolni fogjuk a trombózishajlamot növelő mutációk kimutatására alkalmas vizsgálataink elvégzését. Kétféle véralvadási faktor mutáció jelenléte esetén trombózisgátló terápia alkalmazása lesz javasolt a teljes várandósság alatt.
Amennyiben szakembereink indokoltnak találják, Centrumunkban speciális, genetikai hordozóságvizsgálatot is el lehet végeztetni, mely által a leendő szülők többet megtudhatnak hordozósági státuszukról – azaz, hogy milyen kockázattal születhet genetikai betegségben szenvedő gyermekük. A külföldi protokollok egy része ezt a vizsgálatot már mindenkinek ajánlja, hiszen két, látszólag teljesen egészséges szülőnek is születhet beteg gyermeke, amennyiben mindketten ugyanannak a génnek a hibás kópiáját adják át a gyermeküknek. Negatív eredmény esetén jelentősen csökken annak az esélye, hogy gyermeke a vizsgált betegségek valamelyikével szülessen. Pozitív eredmény esetén genetikai tanácsadásunk segít Önnek a kockázatok és lehetőségek mérlegelésében.
Családtervezési konzultáció részletesen
Egy-egy konkrét vizsgálat elvégzése mellett a többféle vizsgálatot egyben tartalmazó családtervezési csomagjaink is igénybe vehetőek, ami azért előnyös, mert ebben az esetben azoknak a kockázati tényezőknek a jelenlétét is megvizsgáljuk, amelyekre egyébként nem gyanakodnánk a családtervezési konzultáción elhangzottak alapján. Ilyen lehet például a túl alacsony D-vitamin-szint, amely akár önmagában is meddőséghez vezethet.
Mi történik a családtervezési konzultáción?
A családtervezés első lépésének tekinthető konzultáción egy általános állapotfelmérő beszélgetésre kerül sor a pár mindkét tagjával, ahol megkérdezzük őket a családjukban korábban rendszeresen előforduló betegségekről, a saját kórelőzményükről és minden olyan aktuálisan fennálló tényezőről, amely hatással a lehet a várandósság létrejöttére vagy annak későbbi lefolyására. Ha a pár már nem az első gyermekét tervezi, akkor a korábbi várandósságokkal kapcsolatos tapasztalatokra is rákérdez a konzultációt vezető szakorvos.
A válaszoknak megfelelően további vizsgálatokra kerülhet sor. A családban halmozottan jelenlévő betegség esetén például további vizsgálat lehet javasolt, mellyel igazolható vagy kizárható a várandósság létrejöttét, vagy annak későbbi lezajlását fenyegető kockázat tényező. A már említett Leiden mutáción kívül ilyen lehet például az inzulinrezisztencia, amely nagyobb eséllyel lehet jelen a gyermeket tervező hölgynél akkor, ha a családjában korábban többeknél is előfordult cukorbetegség. Az inzulinrezisztencia megfelelő kezelésével sikeresen elkerülhető lehet a tervezett várandósság elmaradása.
Kinek javasolt a családtervezés?
A családtervezésből kizárólag előnyeink származhatnak, ezért ez minden gyermeket tervező pár számára javasolható. A leendő kismamák így sokkal nyugodtabban készülhetnek a terhességre, és nem kell attól tartaniuk, hogy váratlan komplikációk lépnek majd fel a várandósság ideje alatt.
Azokban az esetekben, ha a párnál korábban sikertelen terhesség, meddőség vagy ismétlődő vetélések fordultak elő, meddőségi konzultáció javasolt, illetve az ezekre az esetekre specializált csomagjainkat ajánljuk:
- Sikertelen terhesség esetén konzultációt, és ha indokolt, a háttérben álló okok minél hamarabb történő feltárását,
- Meddőség esetén konzultációt, és ha indokolt, a meddőségi immunológiai kivizsgálást vagy harminc napos meddőségi kivizsgálást,
- Ismétlődő vetélések esetén pedig az immunológiai konzultációt és ha erre van szükség, az immunológiai trombózishajlam-szűrést.
Mit jelent a hordozóságvizsgálat?
Ismert, hogy mindannyian egy vagy több genetikai betegség hordozói vagyunk, a hordozók azonban a legtöbb esetben egészségesek és tünetmentesek. A hordozott betegség sok esetben a családi kórtörténetben sem tűnt még fel, így a legtöbbször nincs előjele annak, hogy az utódunknál esetlegesen örökletes genetikai betegség jelenjen meg.
Mivel ma már mód nyílik a génmutációk pontos azonosítására, amellyel a hordozóság kimutatható, az utód betegsége pedig elkerülhető lehet. Erre az in vitro fertilizációval egybekötött preimplantációs genetikai diagnosztika ad lehetőséget, amelynek során csak az egészséges embriók kerülnek beültetésre.
Milyen esetekben ajánlott hordozóságvizsgálatot végezni?
Az örökletes genetikai betegségek hordozóságát kimutató génvizsgálat elvégzése elsősorban azokban az esetekben merülhet fel, ha a családtervező pár tagjai egészségesek, családjukban azonban korábban már előfordult valamilyen genetikai rendellenesség/betegség. Létezik olyan szakmai ajánlás is, amely alapján minden szülőképes korban lévő nő számára javasolt a hordozóságvizsgálat elvégzése.
A vizsgálatot egy genetikai tanácsadás/konzultáció előzi meg ahol humángenetikus szakértőnk ad részletes tájékoztatást a hordozóságvizsgálat céljáról.
A hordozóságvizsgálatról bővebben: Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak
Családtervezés harmincöt éves életkor felett
Kiemelten javasoljuk a családtervezésen történő részvételt azon leendő kismamák számára, akik harmincöt-negyven év felett terveznek babát.
A terhességek ebben az életkorban már veszélyeztetettnek számítanak, hiszen nagyobb eséllyel lehetnek jelen a magzatot esetlegesen veszélyeztető különféle ártalmak.
Ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen valami probléma adódik majd a terhesség alatt, arról van szó mindössze, hogy érdemes már a fogamzás előtt is jobban odafigyelni és biztosan kizárni az esetlegesen jelenlévő kórképeket.
Milyen vizsgálatok kerülhetnek elvégzésre a családtervezési konzultációt követően?
A családtervezési konzultációt követően többféle vizsgálat is elvégezhető. A családtervezési és kivizsgálási csomagok, valamint az egyéb szakorvosi vizsgálatok árait a „Gyermeket tervezünk” menüpont alatt találja.
Az általános konzultációt követő vizsgálatainkkal olyan elváltozásokra tudunk fényt deríteni, amelyek időben történő kezelésével megelőzhető lehet egy későbbi vetélés, koraszülés vagy akár a meddőség is.
Példák a szóba jövő vizsgálatokra:
Rutin nőgyógyászati vizsgálat a párok női tagjainál, amelynek során az alábbi elváltozások jelenlétét próbáljuk felderíteni:
- A leggyakoribb, vetéléssel és koraszüléssel egyaránt összefüggő fertőző betegségek;
- A kismedencei fájdalommal járó endometriózis, amelyet gyakran tévesztenek össze más, szintén kismedencei fájdalmat okozó betegségekkel, például a kismedencei gyulladással vagy a petefészekcisztával. Az endometriózis helyes diagnózisa különösen fontos, hiszen ez akár a női eredetű meddőség kiváltó oka is lehet;
- Felismerhető a vetélésekkel összefüggő sárgatest-elégtelenség és számos további, a belső elválasztású mirigyek nem megfelelő működésével összefüggő hormonális zavar;
- Felismerhetőek a méh sokszor rejtve maradó jóindulatú daganatai, a miómák, illetve a különféle, ugyancsak jóindulatú polipok;
- Lehetőség van továbbá a rosszindulatú daganatos betegségek – a méhtest daganat, méhnyakrák, petefészekrák – korai, még teljes mértékben gyógyítható stádiumban történő felismerésére is, ami életmentő is lehet, ha ezek a betegségek egyébként még nem okoztak tüneteket.
Férfiaknál a spermakép vizsgálata, amellyel megállapítható, hogy:
- megfelelő-e az ondó mennyisége, kémhatása (pH), valamint az állaga;
- megfelelő-e a spermiumok száma, a mozgékonyságuk, illetve a szerkezetük.
Az eredményektől függően többféle beavatkozásra, például gyógyszeres kezelésre, a here visszeressége esetén pedig egy apró műtéti beavatkozásra lehet szükség.
A pár mindkét tagjánál elvégezhető a szexuális úton terjedő kórokozók szűrése. Ennek során az alábbi fertőzések jelenlétét ellenőrizzük:
- Chlamydia-fertőzés, amely az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő betegség, és amely a kismedencébe terjedve a petevezető gyulladását okozhatja, meddőséget váltva ki;
- Mycoplasma-fertőzés, amelynek bizonyos típusai a húgyúti és nemi szervek fertőzéseivel hozható összefüggésbe: a baktériumok jelenléte nehezítheti a teherbeesést és koraterhességi vetélést okozhat;
- Ureaplasma-fertőzés, amely férfiakban a húgycső, nőkben pedig – kezeletlen esetben – idővel a hüvely és a méhnyak gyulladását is kiválthatja. Ez a baktérium ugyancsak felelős lehet a koraszülésekért és a koraterhességi vetélésekért.
A fent felsorolt gombás, illetve bakteriális fertőzések nagyrészt tünetmentesek is lehetnek, és mindössze az időnként jelentkező alhasi fájdalom utal rájuk a nők esetében.
Ezért van nagy jelentősége, ha ezek a fertőzések már a családtervezési konzultációt követő vizsgálatok során felismerésre kerülnek, hiszen így jelentősen csökkenthető a későbbi vetélések vagy koraszülések esélye.
A legfontosabb teendők a fogamzást megelőzően
A fogamzás előtt legalább három hónappal javasoljuk elkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, amelyek legfontosabb összetevője a folsav.
Ennek hiányában olyan velőcsőzáródási rendellenességek alakulhatnak ki a magzatnál, mint például az anencephalia: a koponyatető ilyenkor teljesen hiányzik és az agyállomány helyén is csak kevés idegszövet található, a magzat pedig rendszerint halva születik. A másik igen súlyos velőcső-záródási rendellenesség a nyitott gerinc: a gerinccsatorna ilyenkor hátul nyitott marad, mert a csigolyaívek nem egyesülnek. Ezek a rendellenességek a fogantatás utáni 21. és 27. nap között jelenhetnek meg, tehát olyan időszakban, amikor a nők egy része még nem is tud terhességéről.
Az egészséges életmód általában véve is fontos, így a fogantatást megelőző 3 hónapban már semmiképp ne dohányozzunk, ne fogyasszunk rendszeresen alkoholt és ha eddig nem tettük, kezdjünk el minél változatosabban, egészségesebben táplálkozni. A fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyását követően érdemes még legalább egy hónapot várni a tervezett baba fogantatásával.
Családtervezés
A családtervezés a gyermekvállalás tudatos előkészítését és a fogamzásra való felkészülést jelenti. Olyan párok számára ajánljuk, akik a közeljövőben tervezik a gyermekvállalást, de még nem próbálkoznak a fogantatással. A családtervezés folyamatába egyaránt beletartozik egy általános konzultáció, továbbá egy komplex nőgyógyászati állapotfelmérés a szükséges rutinvizsgálatokkal. Egészséges szülők számára ajánljuk genetikai hordozóság szűrésünket, amely segítségével rejtett genetikai eredetű betegségek kockázatát tudjuk felmérni.
Családtervezés konzultáció»Konzultáció ultrahanggal | 32 000 Ft |
Családtervezési kontroll konzultáció | 27 000 Ft |
Centrumunk családtervezési csomagot kínál, amellyel a várandósságot veszélyeztető komplikációkra már a fogantatás létrejötte előtt fény deríthető. A leggyakoribb meddőségi okok itt már eleve kizárásra kerülnek, amivel egy esetleges probléma esetén rengeteg idő spórolható.
Családtervezési csomag PRÉMIUM »Konzultáció + vizsgálatot követően kérhető, melyet az ár nem tartalmaz | 125 000 Ft |
Genetikai vizsgálataink közül a hordozóságvizsgálatot egészséges pároknak érdemes elvégeztetniük, ebből ugyanis a leendő szülők többet megtudhatnak arról, hogy milyen kockázattal születhet genetikai betegségben szenvedő gyermekük. Negatív eredmény esetén jelentősen csökken annak az esélye, hogy gyermeke a vizsgált betegségek valamelyikével szülessen. Pozitív eredmény esetén genetikai tanácsadásunk segít Önnek a kockázatok és lehetőségek mérlegelésében.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 32 000 Ft |
Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak (egy fő) » (1 fő)az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak (a pár mindkét tagjának egyidejű vizsgálata) »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Kariotipizálás (citogenetikai kromoszóma vizsgálat) »vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges, eredmény 6-8 hét | 45 000 Ft |
Cisztás fibrózis szűrés »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 85 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk 18 év alatt orvosi beutaló szükségesVérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges. | 30 000 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 12 500 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 12 500 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 12 500 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 12 500 Ft |
Nőgyógyászat
Centrumunkban minden nő részére teljes körű nőgyógyászati ellátást kínálunk, pácienseink fogadása előzetes bejelentkezés alapján történik. A méhnyakrák-, illetve a petefészekrák-szűrésen és a mellvizsgálaton túlmenően bármilyen gyulladásos vagy fertőzéses panasz esetén a páciensek rendelkezésére állunk.
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal | 32 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal, Dr.Lintner Balázs Onkológiai Centrum vezető szülész-nőgyógyásznál | 42 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontroll | 27 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontrollDr.Lintner Balázs Onkológiai Centrum vezető szülész-nőgyógyásznál | 32 000 Ft |
Nőgyógyászati konzultációorvosi javaslat alapján | 19 000 Ft |
Nőgyógyászati mintavétel | 15 000 Ft |
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) » | 109 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia»Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. | 175 000 Ft |
Szövettani vizsgálat mintánként | 16 000 Ft |
Spirál felhelyezéseultrahangos ellenőrzéssel, az IUD eszközt nem tartalmazza | 32 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kivizsgáláskonzultáció, szakorvosi vizsgálat, szükség esetén rákszűrés | 32 000 Ft |
Intimlézeres kezelés/alkalom»A kezelés kivizsgálást követően kérhető, általában két-három alkalom javasolt, az első ismétlés 1-3 hónapon belül. | 90 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kontroll | 19 000 Ft |
Receptírás | 4 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrővizsgálaton minden nőnek legalább 2 évente ajánlott részt vennie. Az alap szűrőcsomag részeként tapintással történő emlővizsgálatot, citológiai vizsgálatot és hüvelyi ultrahangvizsgálatot végzünk, a bővített csomag pedig a HPV szűrését is magában foglalja.
Nőgyógyászati szűrőcsomag - alap »orvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 41 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - bővített »orvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 45 000 Ft |
Nőgyógyászati laboratóriumi vizsgálataink csak szakorvosi vizsgálattal együtt vehetők igénybe. Eredmény a mintavételtől számított 1-2 hét alatt várható.
Citológia | 4 200 Ft |
Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 10 900 Ft |
Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 15 900 Ft |
Confidence metilációs biomarker teszt | 14 000 Ft |
CINTec vizsgálat | 19 000 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob és anaerob) | 22 600 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob) | 10 900 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése | 9 500 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése és rezisztencia vizsgálata | 13 600 Ft |
Neisseria gonorrhoeae tenyésztés | 20 100 Ft |
Mycoplasma hominis és Ureaplasma urealyticum tenyésztés | 12 300 Ft |
Trichomonas vaginalis tenyésztés | 10 900 Ft |
B csoportú Streptococcus vizsgálata | 6 100 Ft |
STD2 genitalis ulcus panelTreponema, Herpes | 10 000 Ft |
STD2 panelChlamydia, Neisseria | 10 000 Ft |
STD2 panelMycoplasma, Ureaplasma | 10 000 Ft |
STD2 panelGardnerella, Atopobium | 10 000 Ft |
STD3 vaginosis panelTrichomonas, Gardnerella, Atopobium | 12 100 Ft |
STD4 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria | 16 500 Ft |
STD6 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria, Gardnerella, Atopobium | 18 000 Ft |
Chlamydia trachomatis kimutatás | 5 500 Ft |
Mycoplasma genitalium kimutatás | 5 500 Ft |
Ureaplasma urealyticum kimutatás | 5 500 Ft |
Neisseria gonorrhoeae kimutatás | 5 500 Ft |
Trichomonas vaginalis kimutatás | 5 500 Ft |
Gardnerella vaginalis kimutatás | 5 500 Ft |
Atopobium vaginae kimutatás | 5 500 Ft |
Treponema pallidum kimutatás | 5 500 Ft |
Herpes simplex vírus-1, -2 kimutatás | 5 500 Ft |