Az esetek kis százalékában – bár minden feltétel optimálisnak tűnik az IVF eljárás során és az előzetes kivizsgálások sem tárnak fel problémát – előfordul, hogy az embrió többszöri próbálkozás ellenére sem tapad meg. Szakorvosi javaslatra több olyan endometrium (méhnyálkahártya) vizsgálat is elvégezhető, melyek segíthetnek feltárni a sikertelenség okát, mivel az endometrium állapotával kapcsolatban adnak információt. Ilyen például a MicroVE teszt, mely a méhnyálkahártya mikrobiális összetételének komplex vizsgálatát jelenti, valamint a BioER/ERA teszt, amely megmutatja, mikor a legalkalmasabb az endometrium az embrió befogadására.
Komplex Endometriális Microbiom vizsgálat (MicroVE; másnéven EMMA+ALICE teszt): A méhnyálkahártya bakteriális összetételének vizsgálata
Az endometrium a méh üregét borító nyálkahártya, amelybe az embrió megpróbál beágyazódni és ha ez sikeres, megkezdődik a terhesség. Az endometrium mikrobiomja az ezen a szöveten jelen lévő mikroorganizmusok sokféleségére utal, melyek összefüggésben állnak a női reproduktív rendszer egészségével és az embrió befogadására való képességével.
Egyre elterjedtebb vizsgálat ma már hazánkban is az úgy nevezett Komplex Endometriális Microbiom (MicroVE) vizsgálat, amely a méhnyálkahártya mikrobiális összetételének komplex vizsgálatát jelenti. A másnéven EMMA+ALICE teszt egyrészt az endometriális mintában jelenlévő Lactobacillus sp. nemzetséghez tartozó baktériumfajok relatív gyakoriságát vizsgálja; másrészt kimutatja az endometrium esetleges krónikus gyulladásáért felelős 16 leggyakoribb patogén baktérium jelenlétét is. (Atopobium, Prevotella, Bifidobacterium, Sneathia, Shigella, Gardnerella, Streptococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Escherichia, Klebsiella, Neisseria, Chlamydia, Ureoplasma, Mycoplasma).
Mi a MicroVE teszt működési elve?
A biológiai mintából izolált DNS-ből újgenerációs szekvenálási eljárással (Next Generation Sequencing, NGS), a bakteriális genom 16S riboszómális RNS génjének hipervariábilis régióit szekvenálják meg. Az eredményeket bioinformatikai módszerekkel elemzik. A vizsgálat 16 patogén baktériumtörzs kimutatására alkalmas, amennyiben azok a vizsgált mintában >1% arányban vannak jelen.
Endometriális Receptivitás vizsgálat (BioER, másnéven ERA teszt): Az embrió beültetés megfelelő időablakának meghatározása
Az innovatív Endometrium Receptivitás Elemző teszt (Endometrium receptivity analysis) segíthet annak meghatározásában, hogy a beültetések biztosan a megfelelő ciklusnapon történnek-e, így növelve esetlegesen a mesterséges reprodukciós eljárás jövőbeni sikerességet.
A lombik eljárás során a petefészekből stimuláció által kinyert petesejteket laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg a spermiumokkal, a létrejött embriót vagy embriókat 3. vagy 5. napon visszaültetik méh üregébe, ahol, ha minden jól alakul, megtörténik a beágyazódás és a magzat megkezdi növekedését az anyaméhben.
Az IVF eljárások sikerrátája 30-60% körüli. Ez a szám azért relatíve alacsony, mert ahogyan a nem mesterséges fogantatás esetében, itt is számos faktor van, amit kizárólag a természet irányít. Míg az eljárás számos lépését képesek befolyásolni a szakorvosok és biológusok, a beültetést és az azt követően történteket az orvostudomány jelenlegi állása szerint, hormonális támogatáson felül nem lehet egyéb módon ellenőrizni vagy befolyásolni.
A visszaültetés ismétlődő kudarcát számos tényező okozhatja, többek között genetikai, immunológiai és hormonális okok egyaránt. Az okok közül az egyik legtöbbet vizsgált tényező a méhnyálkahártya befogadóképessége, más néven receptivitása. A kutatások szerint létezik egy körülbelül 24 órán át tartó „implantációs (beültetési) ablak”, amely a ciklus azon napját jelöli, amikor a méhnyálkahártya alkalmassá válik az embrió befogadására. A teszt genetikai módszere ezt az állapotot méri fel.
A nők többségénél az implantációs ablak a várt időpontban lesz, azaz a peteérést követő 5. napon. Azonban az implantációs zavarral küzdő nők egy részénél ez az időablak eltolódhat. Ezekben az esetekben jelenthet megoldást a BioER teszt, amellyel meghatározható, hogy esetlegesen az implantációs ablak a számítotthoz képest korábbra vagy későbbre esik. Ha a páciens esetében ugyanis az időpont nem egyezik az átlagosan várt időponttal, a teszt magyarázatot adhat a sikertelenség okára és a kapott információ alapján a beültetést a páciensnek megfelelő, egyedi időpontban lehet majd megvalósítani.
Mi a BioER teszt működési elve?
A kinyert minta molekuláris genetikai módszerrel történő vizsgálatára kerül sor. Úgynevezett újgenerációs szekvenálási módszerrel (NGS) többszáz különböző gén elemzését végzik el a szakemberek. Ezen gének működése (RNS termelése) ugyanis folyamatosan változik a menstruációs ciklus alatt, és eltérő a receptív és nem-receptív, azaz befogadó-és nem befogadó időszakokban.
Ha a teszt eredménye „Receptív”, akkor az implantációs ablak vélhetően a teszt elvégzésének időpontjára esik. Ha a teszt eredménye „Nem-receptív”, akkor az implantációs ablak eltolódott, azaz nem a várt időszakban befogadó a nyálkahártya. Ilyen esetben, a kapott eredmény alapján a teszt ajánlást fogalmaz meg a beültetés optimális időpontjára vonatkozóan, mivel az implantációs ablak eltolódásának pontos ideje is megállapítható a teszttel.
A BioER teszt IVF sikerességét támogató hatásosságáról a szakorvosok véleménye megoszlik. Intézményünk és szlovák IVF partnerünk tapasztalatai az alkalmazás kapcsán pozitívok, de kérjük, minden esetben egyeztessen az IVF eljárást végző orvossal is a teszt kapcsán!