Babákban gazdag évnek örülhettünk közösen partnerünkkel, a nyitrai Gyncare IVF központtal
Egyre több babára vágyó pár szeretne a szomszédos országok, elsősorban Szlovákia és Csehország IVF központjaiban szerencsét próbálni. Hogy mi ennek az oka, mi a külföldi kezelések menete, miért olyan magas a sikerrátájuk és milyen anyagi befektetéssel jár mindez, Dr. Imre Rubent, Centrumunk Meddőségi Diagnosztikai Központunk vezető szakorvosát kérdeztük.
Mikor érdemes megfontolni, hogy egy pár külföldre menjen lombikozni?
Dr. Imre Ruben: Nagyon fontosnak tartom, hogy mielőtt a pár mesterséges megtermékenyítési eljárás mellett dönt, megtörténjen a komplex kivizsgálásuk. Ekkor ugyanis még számtalan olyan okot találhatunk, ami miatt eddig nem jött létre a várandósság, női és férfi oldalon egyaránt, melyek az esetek nagy részében kezelésekkel, például immunológiai, endokrinológiai vagy andrológiai szakorvos segítségével megoldhatók. 35 éves kor felett ezt mihamarabb el kell végezni, mert innentől exponenciális romlásnak indul a petesejt minőség. Ha a kivizsgálások eredménye szerint a párnak lombikkezelés felé vezet az útja, nem érdemes várni, mert bár lelkileg megterhelő folyamatról van szó, innentől versenyt futunk az idővel. Hazánkban ingyenesek a mesterséges megtermékenyítési eljárások bizonyos számig, ahogyan a gyógyszerek is, és egyre rövidebb a várakozási idő is. Tapasztalataim szerint az itthoni lombikkal induló párok két-három sikertelen próbálkozás után szokták megfontolni az intézményváltást. Ez persze minden szempontból sok nehézséggel jár, legyen szó az újabb bizonytalanságról, az orvosválasztásról, az esetlegesen ismétlendő vizsgálatokról, nem is beszélve a rengeteg adminisztrációról. Ekkor már érdemes lehet megfontolni egy külföldi IVF központot ha a pár anyagi lehetőségei ezt megengedik, hiszen szinte ugyanannyi szervezéssel jár, mint egy itthoni intézményváltás, főleg, ha a pár kap segítséget egy itthoni intézményből.
Mit tudnak a brno-i, pozsonyi, nyitrai intézmények, ami miatt ilyen magas nálunk a sikeres lombikszám?
Dr. Imre Ruben: A hazai intézmények sikerességi mutatói nem nyilvánosak, így csak a szlovák és cseh IVF központoktól tudok beszélni. A szlovák Gyncare partnerünk idén az általunk hozzájuk közvetített pácienseknél 45%-os sikert ért el saját ivarsejtekkel, ami rendkívüli eredmény. A cseh intézményekben is ehhez közeli az arány, bár ott a donor-sajátsejtes arány nem mindenhol ismertetett. A Gyncare-rel folytatott szakmai egyeztetéseink és a páciensek visszajelzései szerint a teljesen személyre szabott stimuláció és beültetés, a kísérő kezelések, a kedvesség és empátia mind kulcsfontosságúak a sikerhez. Továbbá kint engedélyezett az embrió kromoszómavizsgálata, azaz a PGT eljárások is, amivel biztosítható, hogy csak genetikailag megfelelő embriók kerüljenek beültetésre. Sosem dolgoznak egyszerre túl sok párral, ismerik őket névről, az intézmény kényelmes és modern, magyar koordinátor foglalkozik a páciensekkel, így az eljárásokkal természetesen járó stressz is alacsonyabb.
Hogyan képzeljük el egy külföldi kezelés menetét? Laikusként igazán rémisztőnek és bonyolultnak tűnik egy másik országban ilyen komplex orvosi kezelést igénybe venni.
Dr. Imre Ruben: Mivel ma már a legtöbb szlovák és cseh intézménynek van magyar honlapja és koordinátora, a szervezés önmagában ma már sokkal könnyebb, mint régebben, főképp, ha a párt segíti egy itthoni partnerintézmény. Általában egy kinti konzultáció szükséges, majd, ha a külföldi meddőségi klinika orvos mindent rendben talál, a pár hölgy tagja megkapja emailben a kezelési protokollt, pontosabban annak első napjainak leírását a koordinátortól. Az ott szereplő gyógyszereket fel tudja írni itthoni orvos is, de fontos tudni, hogy ilyen esetben a gyógyszerekre nem vonatkozik a 100 százalékos támogatás. A kezelés pontos kezdési napja minden esetben a kinti klinikával kell egyeztetni. A stimuláció közben a tüszők érését folyamatosan nyomon kell követni, erre általában nem kell kiutazni, az itthoni intézmény orvos is el tudja végezni, az eredményt pedig csak továbbítani kell. Ezek eredményének függvényében fogják majd a petesejt leszívás, azaz a punkció pontos időpontját meghatározni a kinti klinikán, és ehhez képest egészítik ki a kezelési tervet és a szükséges további gyógyszereket. A petesejt leszívás, mely egyben a spermium adás napja is általában kora reggel zajlik, így a kiutazást eszerint érdemes tervezni. Ezt követően pedig majd már csak a beültetésre kell ismét kimenni, melynek időpontja attól függ, hogy még ebben a ciklusban meg is történik-e a létrejött embrió beültetése. A beültetés után 14 nappal HCG vérvételre van szükség, mely itthon bármely laborban elvégezhető. Pozitív eredmény esetén a kinti klinikával már csak emailben történik a gyógyszerekkel kapcsolatos egyeztetés.
Mennyibe kerül egy kinti IVF kezelés?
Dr. Imre Ruben: A klinikák weboldalain általában megtalálhatók az árak. Csehországban körülbelül 3000 eurótól, azaz 1,2 millió forinttól indul egy teljes ciklus ára, ami még emelkedhet például a spermium szelekciós módszer, az embrió fagyasztás és egyéb kiegészítő kezelések, például genetikai tesztek árával. Szlovákiában egyelőre kedvezőbb árakkal lehet számolni, 2000-2500 euro egy ciklus költsége. Ami fontos még hogy külföldi kezelések esetén a gyógyszerekért fizetni kell. Itt a szükséges gyógyszerek mennyiségén nagyon sok múlik, 50-100.000, de akár ennél jelentősen többe is kerülhetnek. Emellett általában a párok itthon végeztetik az eljárás alatt a kezelőorvos által kért peteérési ultrahangokat és ha szükséges, a hormonszint méréseket is. Ez még további, körülbelül 50.000 Ft-ot jelent. Mindezeken felül sok hazai intézmény közvetítői díjat is felszámol a külföldi intézménnyel való kapcsolattartásért, ha a pár igényt tat erre. Itt a Géndiagnosztikán a kollégáink ezt díjmentesen végzik.
Egy év alatt már nagyon sok pár járt Nyitrán a Gyncare-nél, mik a tapasztalataik?
Dr. Imre Ruben: Mivel a Gyncare exkluzív partnerei vagyunk, rendkívüli módon odafigyelnek a magyar páciensekre. Ha bármi kérdés, gond adódna, mi a kinti orvosokkal is tartjuk a szakmai kapcsolatot, amit nagyra értékelnek a párok. Az ellátás véletlenül sem futószalagos és senkire nem erőltetnek olyan vizsgálatot vagy eljárást, ami nem indokolt, vagy a pár mást szeretne. A mi pácienseinkkel foglalkozó koordinátor, Gabriella pedig egy tünemény. De a legbüszkébbek persze a sikerességre vagyunk. Hihetetlenül jó élmény a terhesgondozásra váró párokkal találkozni a váróban, akik nem olyan rég még meddőségi kivizsgálásra érkeztek hozzánk.