Genetikai egészség
Bejelentkezés
Ismerje meg génjeit – ismerje meg egészsége rejtett oldalát! Genetikai egészségünk mindennek az alapja, amelyre viszont gyakran csak akkor figyelünk oda, ha már bekövetkezett a baj. Genetikai vizsgálatainkkal génjei rejtett működésébe kap bepillantást: Szerencsés esetben megnyugtató, helyes működésre derül fény, azonban, ha egy hibát azonosítunk az létfontosságú információ lehet a későbbiekben!
Mit tehetek a genetikai egészségem érdekében?
Látogasson el klinikai genetikus szakorvosainkhoz, akik speciális szaktudásukkal segítenek Önnek megtalálni a legmegfelelőbb vizsgálatot, amely segítségével azonosítható, enyhíthető vagy akár megelőzhető egy súlyos genetikai eredetű betegség!
Klinikánkon a világon ismert legtöbb genetikai betegség vizsgálható, ideértve az egészen ritka, különleges betegségeket is. Azonban gyakran még a szakembereknek is komoly fejtörést okoz, hogy egy speciális tüneteket mutató betegséget milyen irányból-milyen típusú vizsgálattal közelítsenek meg. Cikkünkkel segítünk Önnek eligazodni a több ezer elérhető genetikai vizsgálatunk között. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy egy genetikai vizsgálat csak klinikai genetikus szakorvos javaslata alapján végezhető el. Ezért minden esetben első helyen javasoljuk genetikai tanácsadásunk felkeresését, amely során nagy tapasztalattal és komoly szakmai háttérrel rendelkező szakembereink egyértelmű tájékoztatást nyújtanak Önnek vizsgálati lehetőségeinkről!
Milyen vizsgálatok elérhetők számomra?
Próbálja ki a genetikai vizsgálat keresőnket, amely segít Önnek megtalálni a legmegfelelőbb vizsgálatot!
A genetikai vizsgálatoknak többféle elnevezése ismert, ilyen például a génvizsgálat, a géndiagnosztika, a gén teszt, a DNS vizsgálat, a DNS-teszt, a mutáció vizsgálat és a molekuláris diagnosztika.
Vizsgálatkeresőnkbe összegyűjtöttük Önnek a családtervezéssel, várandósággal, egészségmegőrzéssel- vagy betegséggel-kapcsolatban ajánlott genetikai vizsgálatainkat.
Genetikai egészség részletesen
De mi is az a genetikai egészség és miért fontos nekünk?
A genetikai eredetű betegségek világszerte rengeteg gyermek, felnőtt és család életét érintik. A tudomány és a technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően mára közel 10.000 különböző genetikai betegség ismert, ezeket a legfejlettebb molekuláris biológiai módszerek segítségével diagnosztizálni tudjuk. Így sok esetben a betegség azonosításával a tünetek enyhítése vagy akár teljes elkerülése is lehetségessé válik. Cikkünkkel szeretnénk felhívni az Ön és családja figyelmét a genetikai egészségének jelentőségére.
Genetikai egészségünk génjeink összességét és azok működését jelenti.
Testünk működéséért több tízezer gén összehangolt munkája szükséges. Génjeink, ha meghibásodnak sok esetben pótolhatatlanok. A genetikai betegségek közül a „ritka betegségek” azonban, ha összeadódnak, már azt láthatjuk, hogy összességében nagyon sok embert érintenek. Ezt könnyen megérthetjük akkor, ha tudjuk: mindannyian egy vagy több genetikai betegség hordozói vagyunk. A hordozóság a legtöbb esetben egyáltalán nem jelent betegséget számunkra, azonban leendő gyermekünk egészségét veszélyeztetheti.
A genetikai betegségek jelentőségét jól mutatja, hogy a gyermekhalandóság mintegy 20 %-áért felelősek, és hozzávetőlegesen ugyanilyen arányban teszik szükségessé gyermekek kórházi kezelését, vagy idézik elő gyermekek elmaradását a fejlődésben.
A gyermekvállalást tervező párok számára fontos információ, hogy számos kromoszóma-rendellenesség vagy mindkét szülő által átadott génhiba is okozhatja gyermekük betegségét. Ehhez kapcsolódóan a családtervező pár számára sok esetben elérhető az egyedileg megtervezett preimplantációs genetikai vizsgálatunk, amellyel segíteni tudunk az egészséges gyermek megszületésében.
A genetikai egészségünk jelentősége felnőttkorban még ennél is nagyobb. Erre a legáltalánosabb példa: a rák. A rákhajlam örökölhető és így egy család több generációjában megjelenhet ugyanaz a típusú daganat. Egy korai genetikai diagnózissal a ránk veszélyt jelentő rákhajlamról tudomást szerezhetünk és gyakori szűrővizsgálatokkal odafigyelhetünk egészségünk megőrzésére.
Fontos hangsúlyozni, hogy ha nem örököltünk génhibát, a rák akkor is gének szerzett mutációjából indul ki. Az ilyen mutációk ellen nagyon sokat tehetünk az egészséges életmóddal, ugyanis a mutációk sokszor a minket ért káros hatások (pl. füst, UV-sugárzás, rákkeltő anyagok) miatt alakulnak ki.
A rák mellett sajnos világszerte a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Hasonlóan a rákhoz ebben az esetben is életmódbeli (pl. helytelen táplálkozás) és genetikai rendellenességek egyaránt szerepet játszhatnak ezen betegségek kialakulásában. Genetikai egészségünk szempontjából kiemelten fontos, hogy a hirtelen szívmegállások 25%-ának hátterében genetikai hiba áll. Kardiogenetikai vizsgálatcsomagunkkal segítünk Önnek időben felderíteni az ilyen típusú elváltozásokat. Egy ilyen mutációnak az ismeretében, helyes életmóddal jelentősen csökkenthető a betegség kialakulásának vagy súlyosbodásának kockázata.
Miért fontos a genetika az egészségem szempontjából?
Ahogyan a hajunk vagy a szemünk színét is megörökölhetjük a szüleinktől, a betegségek is átadódhatnak generációkon át.
Az átadódásért a gének a felelősek: a génekben tárolódik minden olyan információ, amit a szüleinktől kapunk.
A legtöbb szüleinktől örökölt gén olyan másolat, amely ugyanúgy működik a mi szervezetünkben is, mint az elődeinkben. Előfordulhat azonban, hogy a DNS másolása során valamilyen hiba történik, és a gén már nem az eredeti örökítőanyagot, hanem annak egy menet közben módosult formáját tartalmazza. Ezeket a módosulásokat nevezik mutációknak: ezek nagy része nem okoz problémát (sőt, egyes mutációk megjelenése akár pozitív változásokkal is járhat), ritkán azonban káros hatásúak szervezetünk működésére – ezekben az esetekben beszélünk genetikai eredetű rendellenességekről.
A mutációknak kétféle típusa ismert:
- Lehetnek öröklődőek: Ebben az esetben, a mutációk jelen vannak a valamelyik vagy mindkét szülő szervezetében, ezért a gyermek is megörökölheti.
- Lehetnek szerzettek: Ekkor a testi sejtjeinkben, az életünk során alakulnak ki. A szerzett mutációk kiváltó oka egyaránt lehet valamilyen környezeti tényező (például az, ha dohányzunk) és lehet egyszerűen csak a véletlen következménye is. Ezeket a mutációkat csak ritkán adhatjuk tovább a gyermekeinknek (ivarsejtek mutációja).
Betegségek azért alakulhatnak ki a mutációk következtében, mert az esetek egy részében a mutációt hordozó gének által kódolt fehérjék nem fogják tudni ellátni az eredeti feladatukat, ez pedig tüneteket okoz. A sejtosztódáskor lezajló hibajavító mechanizmusoknak köszönhetően a legtöbb mutációt még időben elhárítja a sejt és a mutációknak csak egy csekélyebb hányada lesz az, amely genetikai eredetű rendellenességhez vezet.
A betegségek egy részénél egyszerre több gén is érintett, és a tünetek megjelenésében komoly szerepet játszik a környezetünk és az életmódunk is.
A monogénes öröklődésű betegségek, viszont egyetlen gén hibájából (mutációjából) következnek. Annak ellenére, hogy a több tízezer génünkből csak egy hibásodik meg, ez igen komoly hatást képes gyakorolni az egészségünkre. Ezek vizsgálata napjainkban megoldott és az Istenhegyi Géndiagnosztika kínálatában elérhető.
Családomban előfordult genetikai betegség. Ez kockázatot jelent számomra?
Igen, ha:
- Ha egy vagy több rokonunk esetében ismert, hogy genetikai eredetű megbetegedése van,
- Ha egy betegség (pl. rák, szív- és érrendszeri betegség) fiatal korban jelent meg egy családtagunknál,
- Ha a családunkban egy az adott nemre nem jellemző betegség volt jelent (pl. a család több férfitagja hasonlóan beteg).
- Ha a szakorvos véleménye szerint egy rokonunk betegsége genetikai eredetű lehet.
Ebben az esetben javasoljuk keresse fel genetikai tanácsadásunkat, az öröklődési kockázatok kivizsgálásához.
Referenciák
- ACMG Board of Directors. (2017). Laboratory and clinical genomic data sharing is crucial to improving genetic health care: a position statement of the American College of Medical Genetics and Genomics. Genetics in Medicine, 19(7), 721-722.
- Kingsmore S. Comprehensive carrier screening and molecular diagnostic testing for recessive childhood diseases. PLoS Curr. 2012.
- Weiner, J. L., Silk, K. J., & Parrott, R. L. (2005). Family communication and genetic health: A research note. The Journal of Family Communication, 5(4), 313-324.
- Miller DT, Adam MP, Aradhya S, et al. Consensus statement: Chromosomal microarray is a first-tier clinical diagnostic test for individuals with developmental disabilities or congenital anomalies. Am J Hum Genet. 2010: 86(5): 749-764.
- Deo R, Albert CM. Epidemiology and genetics of sudden cardiac death. Circulation. 2012;125(4):620-637.
- Ackerman MJ, Priori SG, Willems S, Berul C, Brugada R, et al. HRS/EHRA expert consensus statement on the state of genetic testing for the channelopathies and cardiomyopathies. Europace. 2001;13(8):1077-1109.
Genetika
A genetikai vizsgálatok ma már számos kérdésünkre adhatnak választ. Átadhatok-e tudtomon kívül betegséget a gyermekemnek? Állhat-e a genetika a háttérben, ha nem jön a baba? Kisgyermekemnél problémákat találtak, elképzelhető, hogy genetikai betegsége van? Örökölhettem rákra, vagy más betegségre való hajlamot? Várjuk genetikai tanácsadásunkon, hogy szakorvosaink javaslatai alapján késlekedés nélkül elindulhat a megfelelő úton!
(18 év alatt a genetikai vizsgálatokra orvosi beutaló szükséges és genetikai konzultáció. Vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges.)
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak (egy fő) »Az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóságszűrés gyermeket tervező pároknak (a pár mindkét tagjának egyidejű vizsgálatával) »Az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Kariotipizálás (citogenetikai kromoszóma vizsgálat) »vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges, eredmény 6-8 hét | 45 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk | 32 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Felnőtt spinális izomatrófia (SMA) hordozóságszűrő vizsgálat »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 49 000 Ft |
Cisztás fibrózis hordozóságszűrő vizsgálat »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 59 000 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 14 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 14 000 Ft |
Genetikai konzultáció, menedzsergénszűrés, a laktóz- és gluténérzékenység genetikai vizsgálata, trombózishajlam-vizsgálat és HLA-B27 meghatározás.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Menedzsergén-szűrés – Apo E genotípus meghatározás »
18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 30 000 Ft |
Gluténérzékenység genetikai hajlam vizsgálat »18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 35 000 Ft |
Laktózérzékenység vizsgálat »18 év alatt orvosi beutaló szükséges, csecsemőknél fájdalommentes szájnyálkahártya törlet | 16 500 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk | 32 000 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 14 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 14 000 Ft |
HLA-B27 antigén meghatározás »Reumás betegségek, krónikus ízületi gyulladás, ízületi fájdalom vagy merevség jelenléte, illetve különféle autoimmun betegségek gyanúja esetén, orvosi javallatra. | 29 000 Ft |
Újszülöttkori Spinális izomatrófia (SMA) betegség szűrővizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 38 000 Ft |
Genetikai tanácsadás beteg gyermeknél és genetikai konzultáció, génpanel vizsgálat feltételezett genetikai betegség esetén. Centrumunkban többféle ritka betegség (például Fragilis X-szindróma, Duchenne/Becker izomdisztrófia, spinális izomatrófia) genetikai vizsgálata is biztosított.
Genetikai tanácsadás beteg gyermek esetén »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Genetikai konzultációhumángenetikussal: Dr Karcagi Veronika » | 27 000 Ft |
Öröklődő genetikai rendellenességek vizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | egyedi ár |
Újszülöttkori Spinális izomatrófia (SMA) betegség szűrővizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 38 000 Ft |
Spinális izomatrófia (SMA) genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 49 000 Ft |
Cisztás fibrózis hordozóságszűrő vizsgálat »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 59 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Genetikai tanácsadás beteg gyermeknél és genetikai konzultáció, génpanel vizsgálat feltételezett genetikai betegség esetén. Centrumunkban többféle neurológiai betegség (öröklődő perifériás neuropátiák, Leber-féle öröklődő optikus neuropátia, öröklődő végtagi izomdisztrófiák) genetikai vizsgálata is biztosított.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Genetikai konzultációhumángenetikussal: Dr Karcagi Veronika » | 27 000 Ft |
Gyermekneurológiai szakorvosi kontroll vizsgálat » | 36 000 Ft |
Gyermekneurológiai szakorvosi vizsgálatDr.Herczegfalvi Ágnes osztályvezető egyetemi docens rendelésénAz ár az esetlegesen javasolt laborvizsgálatok árát nem tartalmazza | 25 000 Ft |
Génpanel vizsgálat – hasonló klinikai tüneteket okozó gének egyidejű analízisére »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | egyedi ár |
Spinális izomatrófia (SMA) genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 49 000 Ft |
Újszülöttkori Spinális izomatrófia (SMA) betegség szűrővizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | |
Duchenne/Becker-féle izomdisztrófia (DMD) genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, genetikai konzultáció szükséges | 110 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Öröklődő perifériás neuropátiák genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, konzultáció szükséges | egyedi ár |
Öröklődő végtagövi izomdisztrófiák genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, konzultáció szükséges | egyedi ár |
Leber-féle öröklődő optikus neuropátia genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, konzultáció szükséges | egyedi ár |
Miotóniás disztrófiák - Dystrophia myotonica (DM1 és DM2) genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, konzultáció szükséges | egyedi ár |
Facioscapulohumeralis izomdisztrófia (FSHD) genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás, konzultáció szükséges | egyedi ár |
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum célja, hogy az elérhető legátfogóbb genetikai szűrővizsgálatot nyújtsa az örökletes rákhajlamosító mutációk felderítésére. 134 gént vizsgáló génpanelünkkel a legtöbb jelenleg ismert ilyen gén vizsgálható. Öröklődő emlő- és petefészekrákhajlam szűrés, öröklődő vastagbélrákhajlam szűrés.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Örökletes rákhajlam komplex csomag – emlőrák és petefészekrák »Részletes előzetes onkológiai és genetikai szaktanácsadás, komplex molekuláris genetikai vizsgálatés utólagos onkológia és genetikai szaktanácsadás | 360 000 Ft |
Öröklődő mell-és petefészekrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő prosztatarák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő gyomorrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő veserák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő multiplex endokrin neoplázia szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő pajzsmirigyrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő mellékpajzsmirigyrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Neurofibromatózis (NF1, NF2) szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő retinoblasztóma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Pheokromocytoma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő familiáris paraganglioma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő melanoma szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő chondrosarcoma szűrése »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő vastagbélrák szűrés »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő hasnyálmirigyrák szűrésaz ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Öröklődő méhnyálkahártyarák szűrésaz ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is | 290 000 Ft |
Kardiológiai genetikai vizsgálatunk során Ön átfogó képet kaphat arról, hogy érintett lehet-e örökletesen előforduló szívbetegségben. Vizsgálatunk kiemelt területe a szívizom-elfajulások, más néven kardiomiopátiák genetikai kockázatának előrejelzése.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Genetikai hajlamszűréssel kombinált kardiológiai szűrőcsomag » | 121 000 Ft |
Menedzsergén-szűrés – Apo E genotípus meghatározás »
18 év alatt orvosi beutaló szükséges | 30 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk | 32 000 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 14 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 14 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 14 000 Ft |