Szolgáltatásaink

Újdonság – Spermaanalízis a WHO legújabb, VI. protokollja szerint

Kategóriák: Andrológia, Meddőség|Címkék: , , , , |

Az Istenhegyi Géndiagnosztika az ország egyik első magánegészségügyi intézménye, ahol bevezetésre került az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb szakmai protokollja a spermavizsgálatok területén.

A cisztás fibrózis és szűrése

Kategóriák: Genetika, Meddőség|Címkék: , , , , |

A cisztás fibrózis az egyik leggyakoribb örökölt genetikai betegség, amely változatos tünetekkel jelentkezik és több különböző szervet is érinthet. Érdemes tudni, hogy a férfi eredetű meddőségek hátterében is 1-2 százalékban ez a betegség áll, ez azonban nem feltétlenül párosul a cisztás fibrózis egyéb tüneteivel.

Partnerség IVF központokkal – Ha az út a lombik felé vezet

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A meddőségi diagnosztika során orvosaink minden olyan eshetőséget megvizsgálnak a legnagyobb körültekintéssel, mely által a gyermekáldás megérkezhet reprodukciós eljárásban való részvétel nélkül. Amennyiben azonban erre nincsen mód, pácienseink a nálunk végeztetett vizsgálatok által felkészülten léphetnek tovább hazánkban az állami intézmények, külföldön a magánintézmények reprodukciós kezelései felé.

Női hormon panel

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A meddőségi kivizsgálások egyik első lépése a női nemi ciklus hormonok vizsgálata. Ennek során, a menstruációs ciklus 3-5. napjának valamelyiken vért veszünk (nem éhgyomri mintavétel) és ellenőrizzük a terhesség kialakulását elsődlegesen meghatározó hormonok szintjét. Az alábbiakban partnerünk, a Synlab definícióit közöljük.

Komplex meddőségi konzultáció

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A nehezített teherbeesés, meddőség, vetélési problémák rendkívül sok párt érintenek, bár megbízható statisztikai adatok korlátozottan elérhetők. Bizonyos források a párok 15-20%-át, mások több százezer főt említenek, míg szinte mindannyiunk családi, baráti körében van olyan leendő anya és apa, akik nagyon régóta várják gyermekük megérkezését. Az Istenhegyi Meddőségi Diagnosztikai Centrumban mi abban hiszünk, hogy ez egy állapot, amely alapos, hatékony és személyre szabott vizsgálatokkal és kezelésekkel a legtöbb esetben megszüntethető. Ennek a kivizsgálásnak az első lépése Centrumunkban egy átfogó első meddőségi konzultáció.

Sikertelen terhesség, vetélés utáni női kivizsgálási csomag

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

Sikertelen terhesség (vetélés) esetén érdemes mihamarabb megkeresni az okát, hogy mi akadályozhatja a kívánt várandósság megvalósulását. Létrehoztunk egy olyan csomagot, amely tartalmazza a nők számára általánosan javasolt vizsgálatokat, amely eredményei alapján jó eséllyel kideríthető, mi állhat a terhességek sikertelensége mögött.

Férfi eredetű meddőség vizsgálata – Spermaanalízis és egyéb vizsgálatok

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A férfiak spermaképe nagyon sokat romlott az elmúlt 50 évben, melynek okát folyamatosan kutatják. Ismert, hogy a vegyszerek, a dohányzás, a stressz mind - mind rontják a férfiak termékenyítőképességét (fertilitását). Ezért napjainkban a meddőség okainak kivizsgálásakor a férfi eredetű meddőség vizsgálata már ugyanolyan fajsúllyal szerepel, mint a pár nő tagjaié.

Inszemináció (mesterséges spermafelhelyezés) a meddőség kezelésére

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A mesterséges megtermékenyítés hazai módszereibe a lombikprogramok mellett az inszeminációs eljárások is beletartoznak. A mesterséges ondóbevitel során a tisztított hímivarsejteket a méhbe fecskendezik, és a megtermékenyítés innentől minden egyéb tekintetben a szokott módon megy végbe.

Magzati szövetminta citogenetikai vizsgálata vetélés esetén

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

Ismétlődő vetélések esetén ajánlott lehet a magzati szövet genetikai vizsgálata, amellyel pontosan meghatározható, ha a vetélés hátterében valamilyen kromoszóma-rendellenesség állt. Ez lehet akár öröklött is, így ilyenkor a szülők genetikai vizsgálatát is mindenképp javasoljuk: az öröklődő kromoszóma-rendellenességek esetében preimplantációs genetikai vizsgálattal kerülhető el, hogy a rendellenesség a következő terhesség során is megjelenjen.

A férfi meddőség andrológiai vizsgálata

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A meddőség okát hagyományosan inkább a nőknek szokás tulajdonítani, azonban ez egy hibás és rég meghaladott szemlélet: a meddőség modern kezelésében a férfiak alapos kivizsgálása is ugyanannyira fontos szerepet játszik, mint a nők esetében elvégzendő vizsgálatok.

Harminc napos meddőségi kivizsgálás

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A meddőség okainak felderítése és a szükséges kezelés kiválasztása egy rendkívül összetett folyamat, amely során mind női, mind férfi oldalról számos tényező alapos vizsgálata szükséges. A többnyire hosszú hónapokat igénybe vevő vizsgálati időt centrumunkban 30 napra rövidítettük: ez alatt megtörténik a gyermeket tervező párok teljes körű kivizsgálása, majd a leletek kiértékelése és a kezelési terv elkészítése is. Az összes vizsgálatot helyben végezzük, így Önöknek nem kell különböző intézeteket felkeresniük az egyes vizsgálatok elvégeztetéséhez.

Immunológiai trombózishajlam-szűrés a vetélés okainak tisztázására

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A vetélés, illetve a meddőség hátterében esetenként véralvadási zavarok is állhatnak, amelyek genetikai, illetve immunológiai vizsgálatokkal mutathatóak ki. Centrumunkban – háromféle váralvadási faktor mutációinak kimutatásán kívül – egy komplexebb immunológiai csomag is elérhető, amely a hazánkban jelenleg elérhető legátfogóbb vizsgálatot jelenti a vetélés, illetve a meddőség hátterében álló véralvadási zavarok kimutatására. Milyen faktorokat vizsgálunk és milyen esetekben javasoljuk ezt a vizsgálatot? Mi a teendő azokban az esetekben, amikor fokozott trombózishajlam igazolódik, megszüntethető-e a vetélés, illetve a meddőség oka?

Vetélést és meddőséget okozó véralvadási zavarok vizsgálata

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A beágyazódás – azaz a megtermékenyült petesejt méhnyálkahártyába történő beleolvadása – egy meglehetősen bonyolult folyamat, amelynek részeként a magzat lepényi keringésének is ki kell alakulnia. Ha egy kismamánál fokozott trombózishajlam van jelen, akkor ez a folyamat zavart szenvedhet, ami az esetek egy részében vetéléshez vezet – akár úgy is, hogy még ki sem derült a terhesség. A családtervezés során, valamint vetélés és meddőségi problémák esetén emiatt érdemes a trombózishajlamot fokozó mutációvizsgálatokat is elvégeztetni.

Fragilis X-kromoszóma a meddőség hátterében

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A női eredetű meddőségnek időnként ritkább, az általános vizsgálatok során nem elemzett okai is lehetnek: ezek egyike a petefészek negyven éves kor előtt bekövetkező kimerülése, amely gyakran egy genetikai elváltozáshoz, a fragilis X-kromoszómához köthető. A fragilis X-kromoszóma jelenlétét igazoló vagy kizáró vizsgálat lehet javasolt minden olyan esetben, ha a kívánt várandósság elmaradása mellett Ön a kórképre utaló, jellegzetes tüneteket észleli: menstruációja előbb rendszertelenné vált, és esetleg már több mint 1-2 éve egyáltalán nem is menstruált, illetve ha hüvelyszárazság, rendszeres hőhullámok, alvászavarok és szélsőségesebb hangulatingadozások léptek fel Önnél.

A DNS töredezettségének vizsgálata áramlási citométerrel (SCSA)

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , , |

A DNS töredezettség áramlási citométerrel (flow citometria) történő vizsgálatának célja a spermiumban található örökítőanyag intaktságának és a töredezettség százalékos arányának meghatározása, ugyanis a töredezett DNS tartalmú spermium nem alkalmas arra, hogy a petesejtet megtermékenyítve egészséges embrió fejlődjön belőle. A sikeres megtermékenyítés esélyét jelentősen növeli, ha a spermiumok negyedénél kevesebben található töredezett DNS. A vizsgálatot az úgynevezett SCSA módszerrel (Sperm Chromatin Structure Assay) végezzük.

Komplex nőgyógyászati kivizsgálás

Kategóriák: Meddőség, Nőgyógyászat|Címkék: , , |

Dr. Molnár-G. Béla, a Magyar Nőgyógyászatok Endoszkópos Társaságának elnöke az elmúlt négy évtizedben igen komoly szakmai gyakorlatot szerzett a meddőséghez is vezető endokrinológiai betegségek, a vérzészavarok, a miómák, az endometriózis és a női nemi szervek fejlődési rendellenességeinek kezelésében. A nőgyógyász és endoszkópos sebész specialista Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumban elindult általános nőgyógyászati szakrendelésén komplex szemlélettel közelít a páciensekhez és a ritkábban előforduló panaszokra is a legmodernebb eljárásokkal keresi a megoldást.

Méhtükrözés (hiszteroszkópia)

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A hiszteroszkópos beavatkozások során egy apró méretű optikai eszközt vezetünk fel a hüvelyen majd a méhnyakcsatornán keresztül a méhüregbe, amelynek segítségével megbízható információk nyerhetőek a méh belsejében lévő elváltozásokról, illetve a méh alaki elváltozásairól. A méhtükrözés során a petevezető szájadékai is jól láthatóak. Hogyan zajlik ez a folyamat és kinek van szüksége rá? Miért előnyös, hogy centrumunkban az úgynevezett office hiszteroszkópiás beavatkozást alkalmazzuk?

Az endometriózis vizsgálata

Kategóriák: Meddőség, Nőgyógyászat|Címkék: , , |

Az endometriózis gyakran nagy fájdalommal járó betegség, amelyben a méhüreg belsejét borító szövet, az endometrium a méhüregen kívül helyezkedik el (endometriális szövet). Az endometriózis a leggyakrabban a petefészket, a beleket vagy a medence belsejét borító szövetet érinti. Fontos tudni, hogy az endometriózis következtében meddőségi problémák is felléphetnek, éppen ezért a betegség gyanúja esetén a kivizsgálása indokolt. Centrumunkban a legmodernebb laboratóriumi diagnosztikával és szakorvosi konzultációval várjuk a hozzánk érkezőket.

Meddőség és inzulinrezisztencia

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

Meddőség számos okból kialakulhat: ezen okok egyike az inzulinrezisztencia, amelynek talaján – ha a probléma kezeletlenül marad – 2-es típusú cukorbetegség jelenhet meg. Amennyiben Önnél korábban policisztás petefészek szindrómát diagnosztizáltak, vagy korábbi várandóssága alatt terhességi cukorbetegsége volt, érdemes laborvizsgálatra jelentkeznie, hogy megállapítsuk: hátha inzulinrezisztencia áll a gyermekáldás elmaradásának hátterében, amelyet életmódbeli változtatásokkal – rendszeres mozgás és a megfelelő étrend összeállítása – illetve gyógyszeres kezeléssel hatékonyan tudunk kezelni.

Az ismétlődő vetélések immunológiai vizsgálata

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , , , |

Vetéléssel végződik minden negyedik terhesség. Ez a hatalmas szám az összes terhességre vonatkozik. Az embriók kb. kétharmada ugyanis már azelőtt elhal, mielőtt a terhességet egyáltalán felismernénk. Az azonosított terhességekben a vetélés aránya hozzávetőleg 1%, amelynek fele pedig nem tisztázott eredetű. A vetélések túlnyomó többsége random bekövetkező, izolált esemény, amelynek háttérben sokszor genetikai eltérés áll.

Immunológiai konzultáció gyermeket tervező párok részére

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

Immunológiai konzíliumra többnyire infertilitás, meddőség, ismétlődő vetélések kapcsán kerül sor, ugyanis ezek hátterében - az esetek egy részében - immunológiai okok húzódnak meg.Feltétlenül javasolt az immunológiai konzultáció, ha a gyermeket kívánó nőnek autoimmun betegsége van, vagy olyan antitestjei mutathatók ki, melyek kockázati tényezőt jelentenek terhességre. Az orvosi konzultáció során ezek vizsgálatára mindenképpen sor kerül.

Petevezeték átjárhatósági vizsgálatok (HyCoSy)

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

Ha biztosak vagyunk benne, hogy a gyermekáldás elmaradását nem férfi, hanem női eredetű meddőség okozza, akkor az okok feltárására a petevezetékek ultrahangos átjárhatósági vizsgálata adja az egyik lehetőséget. A vizsgálat a méhüreg állapotáról is pontos képet ad, fájdalommentes, és mindössze három perc alatt elvégezhető. A röntgenes vizsgálatot a szaporítószerveket érő sugárterhelés miatt nem javasoljuk, a komolyabb beavatkozással járó has- és méhtükrözéses vizsgálatokat pedig abban az esetben ajánljuk, ha terápiás beavatkozásra vagy szövettani mintavételre is szükség van.

Az Y-kromoszóma deléciós vizsgálata

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , , |

Az Y kromoszóma hosszú karjának igen fontos szerepe van a spermaképzésben: a különféle kromoszómarészek hiánya - deléciója - jelentősen rontja a spermaképződést, amely gyakran akár teljesen hiányozhat is. Az Y-kromoszóma vizsgálata nagyon rossz spermakép vagy a spermiumok teljes hiánya esetén javasolt genetikai vizsgálat.

A policisztás petefészek szindróma (PCOS) és kezelése

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , |

A policisztás petefészek szindróma (PCOS: polycystás ovarium syndroma) a fogamzóképes korú nők leggyakoribb endokrin (hormonális) megbetegedése, gyakoriságát 7-10%-ra becsülik. A női meddőség egyik leggyakoribb oka. A kórkép elnevezését a petefészek kéreg alatt sorakozó apró cisztákról (folyadéktartalmú tömlők) kapta, melyek megérni nem tudó petesejtek, tüszők. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, több szervet érintő betegségről van szó. A betegség kialakulásának pontos okai még nem teljesen tisztázottak, azonban ma már tudjuk, hogy az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is jelentős hatással bír. A policisztás petefészek szindróma kialakulását befolyásoló tényezők között első helyen a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, illetve ezekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás szerepel.

Lombikprogram a meddőség kezelésére

Kategóriák: Meddőség|Címkék: , , , |

Az Angliában 1978-ban született Louise Brown volt az első baba, aki édesanyja méhén kívül fogant - ekkortól terjedt el a "lombikbébi" kifejezés is. A mesterséges megtermékenyítés mára mindennapos gyakorlattá vált. Ahhoz azonban, hogy igénybe vehessük, előbb ki kell zárni a meddőség egyéb lehetséges okait. Ha viszont nem segítenek a szóba jöhető egyéb kezelések, akkor egy további lehetőséget kínál a méhen kívül létrehozott embrió vagy embriók beültetése.

Go to Top