A BRCA a Breast Cancer angol kifejezés rövidítése, azaz az emlőráké. Más génekkel együttműködve a BRCA1 és BRCA2 gének a sejtek egészséges működését biztosítják, azáltal, hogy a DNS-ben keletkező hibákat kijavítják. Azonban, ha ezek – vagy néhány egyéb hasonló, azóta beazonosított – gének meghibásodnak, az mutációk felhalmozódásához vezet, amely miatt végül emlőrák vagy más daganattípus is kialakulhat. Ez az öröklött rákhajlam ma már Centrumunkban és partnereinknél 25 génes, kiszélesített panelvizsgálattal szűrhető.
A BRCA-gének és az emlőrák
Szomorú tény, hogy hazánkban évente mintegy 8000 nőnél (és 200 férfinél) diagnosztizálnak emlődaganatot, így élete során minden 10. magyar nőnél kialakul ez a betegség. Amellett, hogy a diagnózisok száma folyamatosan emelkedik, további szomorú adat, hogy évente több mint 2000 beteg hal meg a mellrák következtében. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a nők 1,5 százalékánál alakul ki élete során rosszindulatú petefészekrák, amely rendkívül magas, mintegy 50 százalékos mortalitással jár. Ráadásul ez a betegség is egyre gyakoribb a magyar nők körében.
Az emlő- és petefészekrák megbetegedések 10-15%-a örökletes eredetű, ilyenkor többnyire családi halmozódás figyelhető meg. Ilyen esetekben szüleinktől örököltünk egy génmutációt, azaz már születéskor jelen vannak olyan genetikai hibák a génállományban, amelyek az emlődaganat kialakulására hajlamosítanak. Amennyiben a családban nem fordult elő több generációban mell- vagy petefészekrák, de a páciensnél mellrákot diagnosztizálnak 50 éves kor alatt, az is növeli annak valószínűségét, hogy örökletes BRCA mutáció áll a betegség kialakulásának hátterében.
Az örökletes emlőrák esetek kb. 25%-át a BRCA1 és BRCA2 gének, vagy néhány, ehhez kapcsolódó gén mutációi okozzák. A mutáció jelenléte egyéb daganatos megbetegedésekre is hajlamosít, pl. petefészekrák, prosztatarák, hasnyálmirigyrák. A maradék 75% örökletes emlőrák eset más gének mutációja miatt alakul ki. Az orvostudomány fejlődésének hála azonban egyre több ilyen gént ismerünk, így a legmodernebb genetikai vizsgálatok már az örökletes tényezők nagy részének szűrésére képesek.
A génpanel vizsgálatban elemzett gének:
ATM, BARD1, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDH1, CHEK2, DICER1, EPCAM, FANCM, MLH1, MRE11A, MSH2, MSH6, NBN, NF1, PALB2, PMS2, PTEN, RAD51C, RAD51D, SMARCA4, STK11, TP53, XRCC2
Örökletes rákhajlam komplex kivizsgálás csomag: emlő- és petefészekrák
A komplex kivizsgálás keretén belül Önt a Fokozott emlő- és petefészekrák szakértői team tapasztalt szakorvosai (onkológus szakorvos, klinikai genetiksu szakorvos, vezető biológus Phd) az elérhető legátfogóbb ellátásban részesítik.
Genetika
A genetikai vizsgálatok ma már számos kérdésünkre adhatnak választ. Átadhatok-e tudtomon kívül betegséget a gyermekemnek? Állhat-e a genetika a háttérben, ha nem jön a baba? Kisgyermekemnél problémákat találtak, elképzelhető, hogy genetikai betegsége van? Örökölhettem rákra, vagy más betegségre való hajlamot? Várjuk genetikai tanácsadásunkon, hogy szakorvosaink javaslatai alapján késlekedés nélkül elindulhat a megfelelő úton!
(18 év alatt a genetikai vizsgálatokra orvosi beutaló szükséges és genetikai konzultáció. Vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges.)