Miért ne dohányozzunk a terhességünk alatt?
Rontjuk-e a saját termékenységünket, ha rendszeresen dohányzunk? Milyen károsodásokat okozhatunk magzatunknak, ha a terhesség ideje alatt sem tudunk lemondani a nikotinról? Élhetünk-e a várandósság ideje alatt a különféle nikotinpótló készítményekkel, ha máshogyan nem sikerül leszoknunk még a babavárást megelőzően?
Befolyásolja-e a várandósság létrejöttének esélyeit a dohányzás?
A dohányzás egyértelműen rontja a nők termékenységét. Ennek oka a cigarettában lévő különféle vegyületeknek, a nikotinnak, a cianidnak és a szén-monoxidnak a petesejtekre gyakorolt hatásában keresendő. A nő petesejtjei véges számban vannak jelen már a születés pillanatában, és az élet során nem termelődnek újabbak. Az említett anyagok felgyorsítják a megtermékenyítésre alkalmas petesejtek számának csökkenését, ami a sejtek újratermelődésének hiánya miatt semmiképp sem előnyös a termékenység szempontjából. A meddőség előfordulása csaknem kétszer gyakoribb azoknál, akik rendszeresen dohányoznak a terhességük előtt.
A cigarettafüst a megtermékenyítésre alkalmas petesejtek genetikai anyagára is negatív hatással van, ezért a magzati rendellenességek, például a 21-es kromoszóma többlet példánya miatt kialakuló Down-szindróma kockázata is növekszik. A dohányzásnak egy további, az egészséges terhességre nézve kockázatos hatását is kimutatták: a nikotin összehúzódásokat válthat ki a petevezetékekben, aminek eredményeként megnő a méhen kívüli terhességek kialakulásának esélye. A petesejt ilyenkor a méhnyálkahártyán kívül, jellemzően a petevezetékek valamelyikében vagy a hasüregben ágyazódik be, ami a megfelelő beavatkozás nélkül életveszélyes állapothoz vezethet az anyánál.
Miért ne dohányozzunk a terhességünk alatt? - részletesen
Hogyan hat a dohányzás a fejlődő magzatra?
A méhen belül fejlődő magzat az anya vérkeringésén keresztül a cigarettafüst már említett, káros anyagaival kerül kapcsolatba. Ezek az anyagok gátolják a magzat megfelelő oxigén- és tápanyag-ellátottságát, ami lassítani fogja a baba növekedését és fejlődését. Emiatt megnő egyrészt a koraszülés kockázata, az újszülött továbbá nagyobb eséllyel jön világra az átlagosnál jóval alacsonyabb születési súllyal és fejletlenebb szervekkel. A dohányzó nők gyermekei átlagosan 200 grammal kisebb súlyúak, mint a nem dohányzó anyáké: a túl alacsony születési súly többek között megnehezíti, hogy az újszülött kellően melegen tarthassa saját testhőmérsékletét, emellett a baba fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességét is csökkenti.
A terhesség alatti dohányzás következtében a vetélések, a halva születések, illetve a különféle születési rendellenességek (például farkastorok, nyúlszáj, szívfejlődési zavarok) megjelenésének kockázata is nőni fog. A méhlepény állapota is jelentősen romolhat, aminek következtében túl hamar elválhat a méhtől, növelve ezzel a vérzések kockázatát. Más esetekben elől fekvő méhlepény alakulhat ki, ami részben vagy akár teljesen is elfedheti a méhszájat (ez az úgynevezett placenta previa). További problémák forrása lehet, ha a fejlődő embriót közvetlenül körülvevő vékony hártyaréteg, a magzatburok már a 37. terhességi hét előtt megreped.
A dohányzás egészségre gyakorolt káros hatásai attól is függnek, hogy ki mennyit dohányzik naponta. A terhesség alatt ennek azonban nincsen akkora jelentősége: a vérerek már napi egy-két szál cigaretta elszívása után is szűkebbé válnak, a fejlődő magzat számára pedig már ez is éppen elegendő hátrányt jelent, ha minden nap megtörténik.
Hogyan befolyásolja a dohányzás a születendő gyermek későbbi fejlődését?
A terhesség alatti dohányzás nemcsak a fejlődő magzatot károsítja, hanem a születést követően is többféle negatív hatást gyakorolhat. Növekszik a hirtelen csecsemőhalál kockázata, amely főként a 2-4 hónap közötti csecsemőket érinti. Ezeknél a babáknál az átlagosnál fejletlenebb az agyban lévő légzőközpont, emellett az alvás-ébrenlét ciklus, valamint a hő- és a szívritmus szabályozási folyamatai is zavart szenvednek.
A terhességük alatt dohányzó anyák gyermekeinél gyakoribb a rendszeres és heves puffadással járó kólika, az asztma és a gyermekkori elhízás, néhány kutatás pedig a kicsik érzelmi fejlődésének zavaraival, viselkedésbeli és tanulási problémákkal is összefüggésbe hozza a dohányzást. A gyermekek későbbi termékenységére ugyancsak hatással lehet a cigarettafüst anyagaival történő magzatkori érintkezés.
Egy új kutatásban egészen konkrét bizonyítékot is sikerült találni rá, hogy a terhesség alatti dohányzás nyomai a magzati életkor után, a kisgyermekek szervezetében is nyomot hagynak. A kutatók nagyjából ötszáz, ötéves kor körüli gyermek vérmintáit elemezték, és azt találták, hogy az örökítőanyaghoz kapcsolódó molekulák (metilcsoportok) elrendeződésének mintázatai alapján az esetek 80%-ában azonosítható volt, hogy az anya dohányzott-e a várandósság idején.
Ártalmas-e a passzív dohányzás a terhesség alatt?
A mások által elszívott cigaretta füstjében egy kicsivel még több káros anyag található, mint ami dohányzáskor a tüdőnkbe kerül. Így ha a terhességünk alatt rendszeresen dohányzik valaki a közvetlen környezetünkben, az ugyanúgy megemeli a koraszülés, a méhen kívüli terhesség, valamint az alacsony születési súllyal történő világrajövetel kockázatait, mint az aktív dohányzás.
Ugyanígy, a passzív dohányzás a már megszületett gyermek egészségére is káros hatással van: egyaránt emelkedik az asztma és az allergiák kialakulásának kockázata, gyakoribbá válnak a tüdő és a fül fertőzései (tüdőgyulladás, hörghurut, középfülgyulladás) és a hirtelen csecsemőhalál bekövetkezésének valószínűségei is magasabbak lesznek az élet első néhány hónapjában.
Mi segíthet a leszokásban, ha eddig dohányoztam, de babát szeretnék?
A már említett terhességi komplikációk miatt mindenképp érdemes leszokni a dohányzásról már a várandósság létrejöttét megelőzően is.
Ha korábban rendszeresen dohányoztunk, akkor ez komoly erőfeszítést igényelhet, a dohányzáshoz kötődő szokásaink megváltoztatása és a napi rutinunk átalakítása azonban sokat segíthet. Érdemes például elpakolnunk a környezetünkből minden olyan tárgyat, ami a cigarettázáshoz köthető, így például az öngyújtóinkat és a hamutálakat. Kérjünk meg továbbá mindenkit, akikkel találkozunk vagy együtt élünk, hogy ne gyújtsanak rá a környezetünkben. Fogyasszunk kevesebb koffeintartalmú italt, és kerüljük az alkoholfogyasztást is, ezek az anyagok ugyanis növelik a vágyakozást a nikotin után. Ha általában a stressz miatt gyújtottunk rá rendszeresen, akkor próbáljuk ezt felváltani jógázással vagy relaxációval, vagy bármi mással, ami megnyugtatólag hat ránk.
Használhatok-e a terhesség ideje alatt nikotinpótló készítményeket?
A nikotinos rágók vagy tapaszok nikotint juttatnak a vérkeringésbe, és többé vagy kevésbé eredményesen csökkentik a dohányzás utáni vágyat. Sajnos azonban a várandós nők esetében nincs elég adat arra vonatkozóan, hogy a kismama szervezetébe jutó nikotin gyakorol-e valamilyen káros hatást a magzatra.
Az amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság javaslata szerint egy várandós nőnek leginkább akkor érdemes élnie ezzel a lehetőséggel, ha korábban semmilyen más, nem gyógyszeres leszokási módszer nem vezetett eredményre. A további dohányzás magzatra gyakorolt hatásai ilyenkor károsabbak lehetnek, mint a nikotinpótló készítmények alkalmazásának nem teljesen ismert kockázatai, így ilyenkor mindenképp érdemes mérlegelni azokat az előnyöket, amelyeket a leszokás sikere nyújthat.
A nikotinos tapaszok kerülendőek abban az esetben, ha a terhesség miatti hányinger vagy hányás alakult ki nálunk.
Ettől jobb, ha megkíméli a magzatot!
Családtervezés
A családtervezés a gyermekvállalás tudatos előkészítését és a fogamzásra való felkészülést jelenti. Olyan párok számára ajánljuk, akik a közeljövőben tervezik a gyermekvállalást, de még nem próbálkoznak a fogantatással. A családtervezés folyamatába egyaránt beletartozik egy általános konzultáció, továbbá egy komplex nőgyógyászati állapotfelmérés a szükséges rutinvizsgálatokkal. Egészséges szülők számára ajánljuk genetikai hordozóság szűrésünket, amely segítségével rejtett genetikai eredetű betegségek kockázatát tudjuk felmérni.
Családtervezés konzultáció»Konzultáció ultrahanggal | 29 500 Ft |
Családtervezési kontroll konzultáció | 16 500 Ft |
Centrumunk családtervezési csomagot kínál, amellyel a várandósságot veszélyeztető komplikációkra már a fogantatás létrejötte előtt fény deríthető. A leggyakoribb meddőségi okok itt már eleve kizárásra kerülnek, amivel egy esetleges probléma esetén rengeteg idő spórolható.
Családtervezési csomag PRÉMIUM »Konzultáció + vizsgálatot követően kérhető, melyet az ár nem tartalmaz | 98 000 Ft |
Genetikai vizsgálataink közül a hordozóságvizsgálatot egészséges pároknak érdemes elvégeztetniük, ebből ugyanis a leendő szülők többet megtudhatnak arról, hogy milyen kockázattal születhet genetikai betegségben szenvedő gyermekük. Negatív eredmény esetén jelentősen csökken annak az esélye, hogy gyermeke a vizsgált betegségek valamelyikével szülessen. Pozitív eredmény esetén genetikai tanácsadásunk segít Önnek a kockázatok és lehetőségek mérlegelésében.
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak » (1 fő)az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 279 000 Ft |
Genetikai hordozóság szűrés gyermeket tervező pároknak (egy pár egyidejű vizsgálata) »az ár tartalmazza a genetikai szaktanácsadást is, eredmény 1 hónap | 490 000 Ft |
Kariotipizálás (citogenetikai kromoszóma vizsgálat) »vérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges, eredmény 6-8 hét | 42 000 Ft |
Cisztás fibrózis szűrés »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 7-10 munkanap | 85 000 Ft |
Fragilis X-szindróma genetikai vizsgálata »genetikai tanácsadás szükséges, eredmény 8 hét | 105 000 Ft |
Trombózishajlam vizsgálat »V. faktor Leiden, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, II. faktor Prothrombin gén mutációk 18 év alatt orvosi beutaló szükségesVérvétel minden hétköznap 9:00-14:30 óra között, előzetes időpontfoglalás szükséges. | 27 500 Ft |
V. faktor Leiden mutáció | 11 000 Ft |
II. faktor (prothrombin) G20210A mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR C677T mutáció | 11 000 Ft |
MTHFR A1298C mutáció | 11 000 Ft |
Nőgyógyászat
Centrumunkban minden nő részére teljes körű nőgyógyászati ellátást kínálunk, pácienseink fogadása előzetes bejelentkezés alapján történik. A méhnyakrák-, illetve a petefészekrák-szűrésen és a mellvizsgálaton túlmenően bármilyen gyulladásos vagy fertőzéses panasz esetén a páciensek rendelkezésére állunk.
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal | 29 500 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontroll | 25 000 Ft |
Nőgyógyászati konzultációorvosi javaslat alapján | 16 500 Ft |
Nőgyógyászati mintavétel | 15 000 Ft |
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) » | 109 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia»Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. | 175 000 Ft |
Szövettani vizsgálat mintánként | 16 000 Ft |
Spirál felhelyezéseultrahangos ellenőrzéssel, az IUD eszközt nem tartalmazza | 29 500 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kivizsgáláskonzultáció, szakorvosi vizsgálat, szükség esetén rákszűrés | 29 500 Ft |
Intimlézeres kezelés/alkalom»A kezelés kivizsgálást követően kérhető, általában két-három alkalom javasolt, az első ismétlés 1-3 hónapon belül. | 120 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kontroll | 19 000 Ft |
Receptírás | 4 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrővizsgálaton minden nőnek legalább 2 évente ajánlott részt vennie. Az alap szűrőcsomag részeként tapintással történő emlővizsgálatot, citológiai vizsgálatot és hüvelyi ultrahangvizsgálatot végzünk, a bővített csomag pedig a HPV szűrését is magában foglalja.
Nőgyógyászati szűrőcsomag - alap »orvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia, Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 39 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - bővített »orvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia, Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 44 000 Ft |
Nőgyógyászati laboratóriumi vizsgálataink csak szakorvosi vizsgálattal együtt vehetők igénybe. Eredmény a mintavételtől számított 1-2 hét alatt várható.
Citológia | 4 200 Ft |
Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 10 900 Ft |
Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 15 900 Ft |
Confidence metilációs biomarker teszt | 14 000 Ft |
CINTec vizsgálat | 19 000 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob és anaerob) | 20 700 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob) | 9 900 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése | 8 700 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése és rezisztencia vizsgálata | 12 400 Ft |
Neisseria gonorrhoeae tenyésztés | 18 400 Ft |
Mycoplasma hominis és Ureaplasma urealyticum tenyésztés | 11 100 Ft |
Trichomonas vaginalis tenyésztés | 9 900 Ft |
B csoportú Streptococcus vizsgálata | 5 600 Ft |
STD2 genitalis ulcus panelTreponema, Herpes | 10 000 Ft |
STD2 panelChlamydia, Neisseria | 10 000 Ft |
STD2 panelMycoplasma, Ureaplasma | 10 000 Ft |
STD2 panelGardnerella, Atopobium | 10 000 Ft |
STD3 vaginosis panelTrichomonas, Gardnerella, Atopobium | 12 100 Ft |
STD4 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria | 16 500 Ft |
STD6 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria, Gardnerella, Atopobium | 18 000 Ft |
Chlamydia trachomatis kimutatás | 5 500 Ft |
Mycoplasma genitalium kimutatás | 5 500 Ft |
Ureaplasma urealyticum kimutatás | 5 500 Ft |
Neisseria gonorrhoeae kimutatás | 5 500 Ft |
Trichomonas vaginalis kimutatás | 5 500 Ft |
Gardnerella vaginalis kimutatás | 5 500 Ft |
Atopobium vaginae kimutatás | 5 500 Ft |
Treponema pallidum kimutatás | 5 500 Ft |
Herpes simplex vírus-1, -2 kimutatás | 5 500 Ft |