Gyógyszerszedés a terhesség alatt
Milyen gyógyszereket szedhet egy kismama a terhessége alatt, és melyek azok a készítmények, amelyek alkalmazása semmilyen körülmények között nem ajánlott? Általános útmutatás természetesen nem adható, az adott gyógyszer és a fennálló tünetek típusai szerint azonban már egyértelmű kezelési javaslatot tehet a szülész-nőgyógyász szakorvos. A legfontosabb, hogy mielőtt bármilyen gyógyszerkúrába kezdenénk, mindenképpen kérjünk tanácsot a kezelőorvosunktól.
Gyógyszerszedés a terhesség alatt részletesen
Ne hagyjuk kezeletlenül a komolyabb tüneteket!
A várandós kismamáknál az egyik leggyakrabban felmerülő probléma, hogy a terhesség alatt szabad-e gyógyszert szedniük, és ha igen, milyen készítményeket. Általános jelenség, hogy a leendő anyukák nagy része talán túlzottan is aggódik a terhesség alatti gyógyszerszedés esetlegesen negatív következményei miatt, ez azonban csak részben indokolt. A fejlődési rendellenességek nagyjából 20 százalékát a génhibák, 5-10 százalékát a kromoszóma-rendellenességek okozzák, a maradék esetben pedig a nem megfelelő gyógyszerek vagy az egyéb, külső környezeti ártalmak tehetőek felelőssé a problémákért. Bár a gyógyszerek leírásában a legtöbb esetben az olvasható, hogy szedésük nem ajánlott a terhesség alatt, egyértelmű magzatkárosító hatása csak viszonylag kevés gyógyszernek van. Fontos tisztában lennünk vele, hogy a különféle betegségek által okozott tünetek gyakran jóval többet ártanak, mintha gyógyszert kezdünk szedni, a komolyabb tüneteket tehát semmiképp sem célszerű kezeletlenül hagyni a gyógyszerektől való puszta félelmeink miatt.
A gyógyszerszedés során mindig fontos figyelembe venni, hogy melyik terhességi korról van szó. Ennek oka, hogy a magzat összes szervénél megfigyelhető egy érzékenységi periódus, amikor a nem megfelelő készítmények a leginkább károsíthatják a fejlődési folyamatokat. Fontos, hogy a külső környezetből származó magzatkárosító hatásokat is próbáljuk a minimálisra csökkenteni, hiszen nemcsak a gyógyszerek, de a táplálkozással szervezetünkbe kerülő kémiai vegyszerek is károsak lehetnek. A terhesség alatt lehetőleg minél kevesebb olyan élelmiszert fogyasszunk, amelyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat, a zöldségeket és gyümölcsöket pedig minden étkezés előtt alaposan mossuk meg.
Felsőlégúti betegségek és influenza
A magzatot is veszélyeztető tünetekre az egyik leghétköznapibb példa a lázas állapot. Lázzal sokféle betegség járhat, a leggyakoribbak ezek közül az őszi-téli időszakban előforduló felsőlégúti betegségek és az influenza. A felsőlégúti betegségek nagyjából háromnegyedéért vírusok a felelősek, amelyek a magzatra nézve ártalmatlanok (az influenzavírus szintén nem okoz károsodást a magzati fejlődésben). Az enyhe, lázzal nem járó náthás megbetegedéseknél a tünetek általában néhány nap alatt javulnak, ilyenkor nincs szükség gyógyszeres kezelésre. Ha viszont a kismama belázasodik, esetleg tüszős mandulagyulladásra, középfül-, vagy arcüreggyulladásra utaló tünetek jelentkeznek, akkor feltétlenül szakorvoshoz kell fordulni. A láz néha enyhíthető egy hűvös zuhannyal is, azonban ha ez nem segít, akkor a megfelelő gyógyszerrel kell csökkenteni a testhőmérsékletet. Bár több olyan hatóanyag is létezik, amelyek szedése a terhesség során is biztonságosnak ítélhető, a legfontosabb alapelv mégis az, hogy bármilyen gyógyszer alkalmazása előtt ki kell kérni a terhességet gondozó orvos tanácsát.
A láz- és fájdalomcsillapítók közül például az acetaminofent vagy a klórfenamint tartalmazó készítmények ajánlhatóak, de az orvos számos tényező, így például az egyénenként változó érzékenység alapján mérlegeli, hogy valóban adható-e egy készítmény.
Egyes láz- vagy köhögéscsillapításra használt hatóanyagok egyértelműen és általános érvénnyel ellenjavalltak terhességben:
- a vírusellenes készítmények
- az acetilszalicilsav (aszpirin) tartalmú gyógyszerek (ennek oka, hogy a szer gátolhatja az ovális lyuk, latinul a foramen ovale 28. héten történő záródását)
- az ibuprofen- és naproxentartalmúak a terhesség utolsó harmadában
- a guaifenesin-, a dextrometorfán- és a kodeintartalmú köhögés elleni készítmények, mivel ezek terhességre gyakorolt hatása emberben nem ismert, állatkísérletekben viszont terhességi komplikációkhoz vezettek
- az antibiotikumok csak a bakteriális eredetű fertőzések vagy felülfertőződések kezelésében jöhetnek számításba, ezek egy része (például a gentamicin) azonban szintén ellenjavallt a terhesség során.
A felsőlégúti megbetegedések esetén alapvető fontosságú a megfelelő folyadékbevitel: a kismama bármit ihat, ami jól esik, így teát, ásványvizet, gyümölcsleveket vagy levesféléket. A gyógyulás elősegíthető vitaminkészítmények, főként C-vitamin szedésével, illetve egyes gyógynövény-készítményekkel is.
Az influenza elleni védőoltás (úgynevezett split vakcina) adása csak a terhesség első három hónapjában nem javasolt, utána viszont igen: előnye, hogy az anyán kívül az újszülöttet is védi körülbelül hathónapos koráig. Az oltást a várható járvány kezdete előtt néhány hónappal, november-december környékén ajánlott beadatni, de ha csak később kezdődik a járvány, még a január elején beadott vakcinák is hatékonyan védhetnek a fertőzéssel szemben.
Allergiás megbetegedések
Az allergiás megbetegedések száma világszerte gyakoribbá vált az elmúlt évtizedekben, így egyre több kismamánál fordul elő, hogy a terhesség alatt allergia elleni készítmény szedésére van szükségük. A legismertebb allergiaellenes gyógyszerek közé a viszketést és a váladéktermelést csökkentő antihisztaminok, a gyulladáscsökkentő szteroidok és a hörgők szűkülete ellen alkalmazott béta-mimetikumok tartoznak. Az antihisztaminok és a béta-mimetikumok veszélytelennek tekinthetőek, mivel a klinikai vizsgálatok során egyiküknél sem merült fel, hogy fejlődési rendellenességet okoznának (a béta-mimetikumokkal kapcsolatban általános tanács, hogy szedésüket a szülés előtt hat héttel érdemes abbahagyni, mert növelik a szívfrekvenciát és befolyásolják a cukoranyagcserét). A szteroidokról mindez nem mondható el, szedésük nem javasolt a terhesség alatt. Ennek oka, hogy a magzat hormonháztartásába való beavatkozás miatt főként a női nemi szerveket érintő rendellenességeket okozhatnak.
A gyógyszerek elhagyását követően kialakult asztmás rohamok kezelésére többféle terápia is rendelkezésre áll, ezzel kapcsolatban kérjük kezelőorvosunk tanácsát. Ha a terhességet megelőzően a helyileg alkalmazott spray is elegendőnek bizonyult, akkor nincs különösebb tennivalónk, ezek a szerek ugyanis nem kerülnek jelentős mennyiségben a véráramba.
További ellenjavallt készítmények a terhesség alatt
Az eddig említett szerek nagy részével ellentétben ismert néhány olyan gyógyszer is, amely bizonyítottan magzatkárosító hatású (ezeket összefoglaló néven teratogéneknek nevezik). Ezek közé tartoznak egyes véralvadásgátló szerek, amelyek a terhesség első harmadában vérzést okozhatnak a magzatnál. Szintén nem javasolt az epilepszia elleni gyógyszerek (antiepilektikumok) egyes típusainak szedése, mivel ezek ajak és/vagy szájpadhasadékot, szívrendellenességeket vagy nyitott gerincet okozhatnak a magzatnál. A cukorbetegség kezelésére szánt készítmények szedését sem ajánlott a terhesség során megkezdeni: diabétesz esetén az a legjobb, ha már a családtervezés időszakában beállítják a megfelelő vércukorszintet. A terhesség alatt jelentkező cukorbetegség (gesztációs diabétesz) kezelése történhet kizárólag étrendi változtatásokkal, illetve a megfelelő diéta és az inzulinos terápia kombinálásával. Ez az állapot az esetek többségében magától elmúlik a terhességet követően.
Kerülendőek a folsavanyagcserét megzavaró készítmények (úgynevezett folsav-antagonisták) is, hiszen a folsav alapvető fontosságú a megfelelő magzati fejlődés szempontjából (a gyermeket vállaló nőknek naponta legalább 800 mikrogramm folsavat ajánlott fogyasztani, amelyet a fogantatás előtt már egy hónappal el kell kezdeni, például terhességi vitaminkészítmények formájában). A-vitaminból viszont nem ajánlott a túlzott bevitel, ezért ha étrendünk megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, nem szükséges A-vitamint vagy béta-karotint tartalmazó táplálékkiegészítőket szednünk (a béta-karotin az A-vitamin előanyaga).
Az imént említett, magzatra káros készítményekről a terhesség alatt alternatív kezelésre szoktak átállni, vagyis az adott betegség kezelésére alkalmas, de ártalmatlan hatóanyagot tartalmazó gyógyszert ír fel a szakorvos. A legfontosabb szabály, hogy önállóan semmiféle gyógyszer szedésébe ne kezdjünk bele a terhesség alatt, ha pedig valamilyen krónikus egészségügyi problémánk van, nőgyógyászunkkal még a teherbeesés előtt tisztázzuk a helyzetet.
Magzati diagnosztika
Intézetünkben kizárólag FMF (Fetal Medicine Foundation) minősítéssel rendelkező szakemberek végzik az ultrahang vizsgálatokat. Időpont egyeztetéshez kérjük, készítse elő az utolsó ultrahangos vizsgálati leletét. Az ultrahang vizsgálat teljes videó anyaga rögzítésre kerül, melyet egy email-ben küldött kódolt link használatával tud majd elérni és letölteni.
Korai ultrahang »betöltött 10. terhességi hétig | 25 000 Ft |
Első trimeszteri genetikai ultrahang »11 - 13. terhességi héten végzendő | 39 000 Ft |
Első trimeszteri genetikai ultrahang ikerterhesség esetén11 - 13. terhességi héten végzendő | 49 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahang »18 - 21. terhességi héten végzendő | 39 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahang ikerterhesség esetén18 - 21. terhességi héten végzendő | 49 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahangkiterjesztve preeclampsia kockázatbecsléssel Dr. Benkő Zsófia FMF diplomás szülész-nőgyógyásszal,a 18 - 21. terhességi héten végezhető | 51 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahang ikerterhesség eseténkiterjesztve preeclampsia kockázatbecsléssel Dr. Benkő Zsófia FMF diplomás szülész-nőgyógyásszal ikerterhesség esetén,a 18 - 21. terhességi héten végezhető | 61 000 Ft |
Ultrahangos vizsgálat másodvéleményhezMás intézményben talált, vélhető eltérés esetén, terhességi kortól függetlenül | 39 000 Ft |
Ultrahangos vizsgálat másodvéleményhez ikerterhesség eseténMás intézményben talált, vélhető eltérés esetén, terhességi kortól függetlenül | 49 000 Ft |
Terhességi ultrahang | 35 000 Ft |
Terhességi ultrahang ikerterhesség esetén | 45 000 Ft |
Babamozi 4D/5D felvétel terhességi ultrahang vizsgálattal »A legalkalmasabb terhességi kor: 25-35. hét között. A vizsgálatot szakképzett, szülészeti-nőgyógyászati szonográfus végzi.Az ár tartalmazza a terhességi ultrahangot, írásos leletet, nyomtatott fotót, és a videóanyagot. | 39 000 Ft |
Babamozi 4D/5D felvétel terhességi ultrahang vizsgálattal ikerterhesség esetén | 49 000 Ft |
Kontroll ultrahangelőző ultrahangtól számított 2 héten belül | 26 000 Ft |
Kontroll ultrahang ikerterhesség eseténelőző ultrahangtól számított 2 héten belül | 32 000 Ft |
Magzati szívultrahang vizsgálat »betöltött 20. terhességi héttől | 39 000 Ft |
Magzati szívultrahang vizsgálat ikerterhesség eseténbetöltött 20. terhességi héttől | 49 000 Ft |
Magzati szívultrahang kontroll | 29 500 Ft |
Magzati szívultrahang kontroll ikerterhesség eseténelőző ultrahangtól számított 2 héten belül | 35 500 Ft |
Genetikai ultrahang + magzati szívultrahang szűrővizsgálatintézetünkben terhesgondozásban résztvevő kismamák részére, Dr. Lintner Balázs szülész-nőgyógyász » | 55 000 Ft |
Genetikai ultrahang + magzati szívultrahang szűrővizsgálat ikerterhesség eseténintézetünkben terhesgondozásban résztvevő kismamák részére, Dr. Lintner Balázs szülész-nőgyógyász » | 65 000 Ft |
A kombinált teszt Fetal Medicine Foundation (FMF) rendszerű kiterjesztett genetikai szűrővizsgálat, melyet a terhesség 11-13. hetében végzünk, ultrahangvizsgálat és vérvizsgálat kombinációjával. Down-szindróma és egyéb gyakori szindrómák szűrése.
Kombinált teszt »11-13. terhességi héten végezhető, eredmény 1,5-2 óra alatt | 56 000 Ft |
Kombinált teszt ikerterhesség esetén | 66 000 Ft |
Szuperior Kombinált teszt-csomag»Kombinált szűrés kiterjesztve első trimeszteri terhességi toxémia (preeclampsia) szűrésselcsak egyes terhesség esetén kérhető, 11-13. terhességi héten végezhető | 68 000 Ft |
Preeclampsia konzultáció | 14 500 Ft |
Az iGen NIPT szűrésekkel ön a lehető legnagyobb biztonságban tudhatja születendő gyermeke egészségét. Bármely NIPT tesztünket is választja, a 99% feletti megbízhatóságon kívül komplex szolgáltatásra számíthat, sosem “csak” egy anyai vérteszt elvégzésére. Klinikai genetikusok, saját citogenetikai laborháttér és a legkiválóbb magzati diagnosztikus orvosok várják intézményünkben. Esetlegesen pozitív teszt eredmény esetén kedvezményes, vagy ingyenes invazív megerősítő vizsgálatot biztosítunk a választott teszt-típustól függően.
Legújabb és legmodernebb NIPT tesztünk, a Trisomy Teszt COMPLETE a baba teljes genetikai állományát vizsgálja. A teszt kimutatja az összes kromoszóma számbeli eltérésének, valamint 100 feletti mikrodeléciós és mikroduplikációs szindrómának a kockázatát.
Trisomy Teszt ALAP »11-19. terhességi héten végezhető, eredmény 5-7 munkanap | 129 000 Ft |
Trisomy Teszt XY »11-19. terhességi héten végezhető, eredmény 5-7 munkanap | 149 000 Ft |
Trisomy Teszt COMPLETE »11-19. terhességi héten végezhető, eredmény 5-7 munkanap | 229 000 Ft |
Trisomy Teszt COMPLETE + Kombinált teszt kedvezményes csomag11-13. terhességi héten végezhető | 268 000 Ft |
NIFTY-pro teszt »10-18. terhességi héten végezhető, eredmény 5-7 munkanap | 225 000 Ft |
NIFTY-pro teszt + Kombinált teszt kedvezményes csomag11-13. terhességi héten végezhető | 264 000 Ft |
NIFTY teszt ikerterhesség esetén10-18. terhességi héten végezhető, eredmény 5-7 munkanap | 195 000 Ft |
NIFTY teszt ikerterhesség esetén + Kombinált teszt kedvezményes csomag11-13. terhességi héten végezhető | 244 000 Ft |
GeneSafe teszt »monogénes betegségek prenatális szűrése, 10-18. terhességi héten végezhető, eredmény 10-15 munkanap | 259 000 Ft |
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 29 500 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) »eredmény egy hét alatt | 140 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) ikerterhesség esetén | 215 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 125 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) »eredmény három hét alatt | 160 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) ikerterhesség esetén | 250 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 145 000 Ft |
Prenatalis mintavételmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 39 000 Ft |
Prenatalis mintavétel ikerterhesség eseténmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 49 000 Ft |
Prenatalis array CGH | 220 000 Ft |
Prenatalis array CGH (iker) | 330 000 Ft |
A terhesség alatt terhességi cukorbetegség alakulhat ki a kismamák egy részénél, amely állapot a legtöbb esetben csak a várandósság idejére korlátozódik. Centrumunkban diabetológus és dietetikus szakemberek segítenek Önnek a terhességi cukorbetegség kezelésében.
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 50 000 Ft |
Abban az esetben, ha a kismama korábban meddőség miatt – például ismétlődő vetélés esetén – immunológiai kezelésben részesült, akkor a várandósság alatt ezen a szakrendelésen történik a szükséges gyógyszeres terápia beállítása.
Terhességi immunológia szakorvosi konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 39 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 29 500 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 29 500 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 25 000 Ft |
Minden olyan vizsgálat, amelyre a várandósság alatt szükség lehet: terhesgondozás szolgáltatásunk keretében nyomon követjük a magzat fejlődését, biztosítjuk a rendellenességek, veszélyeztetettségek és lehetséges szövődmények megelőzését.
Terhesgondozásunk a kötelezően előírt vizsgálatokon felül számos extra szolgáltatással kiegészülve várja a leendő szülőket!
Terhesgondozás - Első trimeszter»Komplex ultrahangos és laborvizsgálatok, valamint Szuperior Kombinált teszt a Down- szindróma és egyéb triszómiák, valamint preeklapszia szűrése céljából | 150 000 Ft |
Terhesgondozás - Második trimeszter»Átfogó ultrahangos és részletes laborvizsgálatok, második genetikai ultrahang, immár extra 4D/5D Babamozival kiegészülve | 150 000 Ft |
Terhesgondozás - Harmadik trimeszter »A teljeskörű harmadik trimeszteri vizsgálatokon felül rendkívül gyakori szakorvosi találkozók, valamint csecsemőápolási tanfolyam várja a nálunk gondozott kismamákat | 190 000 Ft |
Terhesgondozás - Első trimeszter, ikerterhesség esetén » | 160 000 Ft |
Terhesgondozás - Második trimeszter, ikerterhesség esetén » | 160 000 Ft |
Terhesgondozás - Harmadik trimeszter, ikerterhesség esetén » | 200 000 Ft |
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 50 000 Ft |
Terhesgondozás egy alkalom | 35 000 Ft |
Magzati szívhangmonitorozás (CTG vizsgálat) »hétfő 12:00-15:00, keddtől péntekig 8:00-15:00 óráig | 13 500 Ft |
Gyermekurológiai konzultáció várandós kismamáknak » | 11 000 Ft |
Szülésfelkészítő - babagondozó tanfolyam (online) » | 17 000 Ft |
Kinesio tape - első alkalom »egy terület | 6 000 Ft |
Kinesio tape - kontroll ragasztás | 5 500 Ft |
Kinesio tape - plusz terület (/db) | 3 000 Ft |
Kinesio tape 5 alkalmas ragasztás bérletalkalmanként egy területre vonatkozik | 24 000 Ft |