Az anya és a magzat felkészülése a szülésre
Bejelentkezés
Hogyan készül fel a szülésre az anya és a magzat? Milyen problémákat okozhat, ha a magzat medencevégű fekvésben helyezkedik el, és hogyan terelhető a szülést megelőzően a helyes irányba? Miért érdemes a szülésre felkészítő tanfolyamon részt venniük a leendő anyáknak? Kérdések és válaszok a szülésre való felkészülésről.
A kismamák többségénél a huszadiktól a harmincadik-harminckettedik hétig tartó terhességi időszak tekinthető a legnyugodtabbnak, hiszen a leendő anyák ilyenkor már túl vannak a legfontosabb magzati szűrővizsgálatokon. Ezekből kiderül, hogy jó helyen tapadt-e meg és egészséges-e a magzat, továbbá arról is a kezelőorvos rendelkezésére állnak a legfontosabb információk, hogy megfelelően fejlődik-e a leendő újszülött. A terhesség első harmadában tipikusan jelentkező panaszok – hányinger, hányás, émelygés – a huszadik hétre szintén elmúlnak, így a legtöbben kiegyensúlyozottan és különösebb aggodalmak nélkül töltik ezeket a hónapokat. A szülés közeledtével azonban ismét mozgalmasabb hetek következnek, amelyek újra több izgalmat tartogatnak: ezekben a hetekben zajlik a szülésre való igazi, szűkebb értelemben vett felkészülés.
Az anya és a magzat felkészülése a szülésre részletesen
A magzat mérete
Legelőször a magzat fejlődési ütemét kell megvizsgálni, amely egyaránt lehet az átlagosnál kisebb vagy nagyobb. A fejlődés ütemét több tényező is befolyásolja, ezek közül talán a genetikai háttér a legfontosabb: ha megnézzük a szülőket, általában azt tapasztaljuk, hogy a nagyobb testsúlyú, magasabb szülőknek a magzatuk is nagyobb méretű lesz az átlagosnál (az átlagos születési súly 3200-3300 gramm között van). Nem kell tehát feltétlenül arra gondolni, hogy a nagyobb méret a túlzott vitaminszedés következménye lenne.
Mindamellett nem kizárt az sem, hogy a magzatvédő multivitaminok is hozzájárulnak a méretnövekedéshez. Erről korábban komoly szakmai viták zajlottak, de a tapasztalatok alapján úgy néz ki, hogy valóban helytálló összefüggésről van szó: a vitaminok általános használata óta sokkal gyakoribbak a nagyobb súllyal született magzatok. Húsz évvel ezelőtt még egy négy kiló felett született csecsemőt is nagy magzatként jelöltek a szülészeti naplóban, öt kiló felett pedig már “óriásmagzatról” beszéltek a nőgyógyászok. Ezekben az esetekben egy terheléses vércukorvizsgálatot is kötelező volt elvégezni, hogy kiderüljön, nem valamilyen anyagcsere-probléma, például lappangó cukorbetegség okozta-e a magasnak tartott születési súlyt. A növekvő gyakoriság miatt ma már nem foglalkoznak külön a négy és öt kiló közötti nagymagzatokkal – tette hozzá a főorvos.
A becsült nagyobb magzatméret önmagában nem indokol császármetszést, a szülő nő szöveteinek tágulékonysága, a fájások erőssége, összességében a szülés menete alapján döntenek a természetes szülés vagy a császármetszés mellett. Az átlagosnál kisebb magzatméret ezzel szemben már inkább problémát jelenthet, ilyenkor ugyanis nagyobb eséllyel fordulhat elő terhességi mérgezés vagy egyéb okból fennálló lepényműködési zavar.
A magzat elhelyezkedése
A magzat elhelyezkedésénél az esetek döntő többségében kétféle pozíció lehetséges, a fejvégi és a farfekvéses helyzet. A terhességek 92-94%-ában a magzat a megfelelő, fejvégi pozícióban van a szülés időpontjában – ez tekinthető a kívánatos állapotnak. A harmincadik hét körül a magzatok még nagyjából fele-fele arányban vannak a fej- illetve medencevégi helyzetben, ilyenkor tehát még nem kell aggódni amiatt, ha a magzat medencevégi helyzetben van. Az elhelyezkedésre az utolsó hónapban, a harminchatodik hét környékén kell igazán odafigyelni, de a magzat ekkor már általában a jó irányba fordul. Ha mégis medencevégű állapotban maradna a születendő gyermek, akkor nagy valószínűséggel császármetszéssel segítik világra a csecsemőt. A ritkán előforduló harántfekvés egyértelműen műtétet indokol.
A császármetszés alkalmazása előtt persze még arra is lehetőség van, hogy kézzel “terelgessék” a megfelelő irányba a csecsemőt: ez az esetek nagyjából felében sikerül is. A méh fájáskészségét ilyenkor infúziós fájáscsökkentő kezeléssel próbálják mérsékelni, majd ultrahanggal vizsgálják a méhlepény helyzetét és a magzat elhelyezkedését. Ha a magzatvíz mennyisége elegendőnek mutatkozik, az anya hasát síkosító géllel kenik be és a megfelelő kézmozdulatokkal próbálják meg átterelni a magzatot.
A medencevégi elhelyezkedés azért veszélyes, mert a baba feneke puhább a fejénél, így könnyebben áthalad a szülőcsatornán, a koponya viszont fennakadhat. A köldökzsinórból érkező vérellátás ilyenkor elakad, és amennyiben öt percnél tovább tart ez az állapot, a magzat megfulladhat. Ha a koponya van elől, akkor nem fenyeget ilyen veszély, hiszen a koponyacsont keményebb, a fenéki rész pedig már gond nélkül kicsúszik a szülőcsatornán.
Felkészülés a szülésre
A szülésre való felkészülésben elsősorban a progeszteron nevű lepényi hormon emelendő ki, ami a szülést megelőző hetekben már igen nagy mennyiségben termelődik. A progeszteron fő feladata a terhesség fenntartása, emellett ellazítja az anyai szöveteket, így könnyebbé válik a magzat szülőcsatornán való áthaladása. Ez egy kétirányú folyamat, amelynek során az anya medencecsontjai rugalmasabbá válnak a szeméremízület környékén, másrészt a szülés közben a baba koponyája is idomul a kutacsok mentén. Ilyenkor tehát kismértékben az újszülöttek fejformája is átalakul, de ez a születést követően egy-két napon belül visszarendeződik a normális fejformává.
A hormonális hatások mellett a pszichés tényezők a legfontosabbak. Azok az anyák, akik nehezebben estek teherbe – esetleg asszisztált reprodukciós eljárásokra is szükség volt a sikeres terhességhez – általában kevésbé félnek a szüléstől, mint akiknél nem tervezetten zajlott a teherbeesés. Ennek hátterében az állhat, hogy az előbbi csoportba tartozó nők lelkileg komolyabban rákészülnek a szülésre: mivel a teherbeesést sokszor több év várakozás és kezelés előzi meg, az átlagosnál egy kicsivel jobban várják a babát, és a szülés konkrét eseményére is kevesebb félelemmel tekintenek.
A szüléssel kapcsolatos félelmek, szorongások leküzdésében a szülés előtti tanfolyamok segítenek: ennek része a megfelelő felvilágosítás, másrészt érdemes megismerkedni a szülés majdani helyszínével, ami ekkor már nem lesz idegen a kismama számára. A tanfolyamokon pontosan ismertetik a szülés menetét, illetve azokat a jeleket, amelyek a szülés közelgő megindulására utalnak: ezek közé tartoznak a rendszeres fájások, valamint a magzatvíz elfolyása. Az érdeklődő kismamákat ezen kívül számos olyan tippel, apró trükkel is megismertetik, amelyek könnyebbé tehetik a szülést: ilyen például a hagyományos orvoslásból származó málnalevél-tea, amely a fokozottabb tágulást segíti elő. A lelki felkészülés alapvető jelentőségű a problémamentes szülés szempontjából, hiszen aki kevésbé fél, az könnyebben átesik a kezdetben nehéznek tűnő megpróbáltatáson.
Koraszülés és túlhordás
A koraszülés problémájának megoldása egyelőre várat magára, hiszen ötven évvel ezelőtt hazánkban és külföldön is nagyjából ugyanannyi volt a koraszülöttek aránya, mint napjainkban. Több oka is van, hogy az orvostudomány gyors fejlődése ellenére ezen a területen miért nem történt komolyabb előrelépés. Ezek közé tartozik például az asszisztált reprodukciós eljárások terjedése, amelyek miatt egyre több az ikerterhesség – ismert, hogy a koraszülések egy jelentős része többes terhességnél következik be. A többes terhességek emiatt szövődménynek tekinthetőek, amelyet ha lehetséges, inkább megpróbálnak elkerülni.
Túlhordásról akkor beszélünk, ha az újszülött két héttel a várt időpont után születik meg. A születés előre kiszámolt idejéhez viszonyított késést orvosi kifejezéssel terminustúllépésnek nevezik: ebben az esetben egyre nő az esélye, hogy valamilyen probléma lép majd fel a szülésnél. A szülészek emiatt nem szoktak várni a szülés megindításával, maximum tíz napot, újabban pedig már csak egy hetet. A szülés várható időpontja az utolsó menstruáció első napjának és a legelső ultrahangos vizsgálati leletek figyelembevételével számítható ki.
Ha egy kismama túllépi a terminust, sokkal gyakrabban ellenőrzik a különböző vizsgálóeljárásokkal, többek között kardiotopográfiával és ultrahanggal. Előbbi módszer alkalmas a magzat szívműködésének és a méh összehúzódásainak nyomon követésére, utóbbival pedig szintén ellenőrizhető a magzat keringése. A méhlepényfunkcióra elsősorban a köldökartéria lüktetésének jellemzőiből (pulzusgörbe) lehet következtetni: ha a lepény meszesedik, a pulzusgörbe a nagyobb ellenállás irányába tolódik. Mivel a magzat veszélyeztetettsége a lepény öregedése miatt egyre fokozottabb, a kardiotopográfiás vizsgálatot ilyenkor már kétnaponta elvégzik.
A magzatvíz elfolyása és a méhnyak állapota
A magzatvíz elfolyása a szülés megindulásának egyik jele, ami jobb esetben a szülés várható időpontjában, rosszabb esetben pedig koraszülés esetén következik be. A magzatvíz elfolyásának leggyakoribb oka a magzatburok fertőződése olyan baktériumok által, amelyek egyébként a méhnyakban telepszenek meg. Ha a szülés a magzatvíz elfolyásával indul, az az orvosi tapasztalatok szerint elhúzódóbb szüléshez vezet és gyakoribbak lehetnek a szövődmények is: ennek oka, hogy a magzatvíz már a fájások megindulása előtt kapcsolatba kerül a hüvelyi flórával. Ez növeli a felszálló fertőzések veszélyét, ezért bizonyos idő elteltével antibiotikumok adása is javasolt. A magzatvíz elfolyásának egyébként nincs különösebb jelentősége, csak abban az esetben, ha ez egy közel zárt méhszáj mellett történik meg.
A szülés közeledtének időpontjában a már említett hormonális változások elsősorban a méhnyak állapotát befolyásolják: tapintással ilyenkor jól megállapítható, hogy mennyire érett a méhszáj. Ha a méhnyaknak az ajakhoz hasonló tapintata van, akkor érett, ha viszont az orrhoz hasonló, keményebb tapintatú, akkor éretlen (utóbbi esetben gyógyszeres kezeléssel segíthető az érés folyamata, a szülés megindításához szükséges magzati javallattal). Az állag mellett a méhnyak tágassága, valamint a hossza is fokozatosan változik: a szülés előtt rövidülni és tágulni kezd a szerv. A tapintásos vizsgálatot a terhesség harminchetedik hetétől végzik heti rendszerességgel, ez alapján megközelítőleg pontos tájékoztatás adható a kismamának a szülés várható időpontjáról. Ha a méhnyak két-három centiméterre is kinyílik, emellett elsimult tapintatú és a magzat feje is a kellő szintre ereszkedett, akkor a szülés szinte bármikor megindulhat.
Magzati diagnosztika
Intézetünkben kizárólag FMF (Fetal Medicine Foundation) minősítéssel rendelkező szakemberek végzik az ultrahang vizsgálatokat. Időpont egyeztetéshez kérjük, készítse elő az utolsó ultrahangos vizsgálati leletét. Az ultrahang vizsgálat teljes videó anyaga rögzítésre kerül, melyet egy email-ben küldött kódolt link használatával tud majd elérni és letölteni.
Korai ultrahang »betöltött 10. terhességi hétig | 29 000 Ft |
Ikervárandósság esetén fizetendő felár ultrahangos vizsgálataink eseténKorai ultrahangvizsgálat és Terhesgondozási alkalom esetén felárat nem számítunk fel. | 12 000 Ft |
Első trimeszteri genetikai ultrahang »11 - 13. terhességi héten végzendő | 44 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahang »18 - 21. terhességi héten végzendő | 44 000 Ft |
Ultrahangos vizsgálat másodvéleményhezMás intézményben talált, vélhető eltérés esetén, terhességi kortól függetlenül | 44 000 Ft |
Terhességi ultrahang | 40 000 Ft |
Terhességi kontroll ultrahangelőző ultrahangtól számított 2 héten belül | 32 000 Ft |
Babamozi 4D/5D felvétel terhességi ultrahang vizsgálattal »A legalkalmasabb terhességi kor: 25-35. hét között. A vizsgálatot szakképzett, szülészeti-nőgyógyászati szonográfus végzi.Az ár tartalmazza a terhességi ultrahangot, írásos leletet, nyomtatott fotót, és a videóanyagot. | 44 000 Ft |
Magzati szívultrahang vizsgálat »betöltött 20. terhességi héttől | 46 000 Ft |
Magzati szívultrahang kontroll | 36 000 Ft |
A kombinált teszt Fetal Medicine Foundation (FMF) rendszerű kiterjesztett genetikai szűrővizsgálat, melyet a terhesség 11-13. hetében végzünk, ultrahangvizsgálat és vérvizsgálat kombinációjával. Down-szindróma és egyéb gyakori szindrómák szűrése.
Kombinált teszt »11-13. terhességi héten végezhető, eredmény 1,5-2 óra alatt | 63 000 Ft |
Kombinált teszt ikerterhesség esetén | 75 000 Ft |
Szuperior Kombinált teszt-csomag»Kombinált szűrés kiterjesztve első trimeszteri terhességi toxémia (preeclampsia) szűrésselcsak egyes terhesség esetén kérhető, 11-13. terhességi héten végezhető | 76 000 Ft |
Preeclampsia konzultáció | 17 000 Ft |
Az iGen NIPT szűrésekkel ön a lehető legnagyobb biztonságban tudhatja születendő gyermeke egészségét. Bármely NIPT tesztünket is választja, a 99% feletti megbízhatóságon kívül komplex szolgáltatásra számíthat, sosem “csak” egy anyai vérteszt elvégzésére. Klinikai genetikusok, saját citogenetikai laborháttér és a legkiválóbb magzati diagnosztikus orvosok várják intézményünkben. Esetlegesen pozitív teszt eredmény esetén kedvezményes, vagy ingyenes invazív megerősítő vizsgálatot biztosítunk a választott teszt-típustól függően.
Legújabb és legmodernebb NIPT tesztünk, a Trisomy Teszt COMPLETE a baba teljes genetikai állományát vizsgálja. A teszt kimutatja az összes kromoszóma számbeli eltérésének, valamint 100 feletti mikrodeléciós és mikroduplikációs szindrómának a kockázatát.
iGen NIPT TRISOMY TESZTEK » Kiváló európai NIPT tesztek minden igényre11-19. terhességi héten végezhető tesztek, eredmény 5-7 munkanap a külföldi laborba érkezéstől | |
Trisomy Teszt ALAP | 129 000 Ft |
Trisomy Teszt XY | 149 000 Ft |
Trisomy Teszt COMPLETE | 229 000 Ft |
Trisomy Teszt SUPERTrisomy Complete + szülői SMA + szülői cisztás fibrózis hordozóságszűrés együttesen,11-13. terhességi héten végezhető | 288 000 Ft |
iGen NIPT NIFTY TESZTEK » Több mint 11 millió elvégzett vizsgálat világszerte10-19. terhességi héten végezhető tesztek, eredmény 5-7 munkanap a külföldi laborba érkezéstől | |
NIFTY-pro teszt | 225 000 Ft |
NIFTY-pro Iker tesztAz ár mindkét magzat vizsgálatát magában foglalja, összesen 98 rendellenesség szűrésére. A teszt a négy nemi kromoszómaeltérést nem vizsgálja. | 225 000 Ft |
iGen NIPT kiegészítő szülői hordozóságszűrések » Örökíthető betegségek szűréseBármely NIPT teszthez kérhető szülői szűrések, 13. betöltött terhességi hétig végezhetők, eredmény 12-15 munkanap. Az árak az anya pozitív eredménye esetén az apa vizsgálatát is tartalmazzák. | |
SMA szülői hordozóságszűrés | 30 000 Ft |
Cisztás fibrózis szülői hordozóságszűrés | 45 000 Ft |
iGen NIPT + Kombinált teszt» Kedvezményes csomagajánlat | |
iGen NIPT Trisomy Complete/Super/Nifty-pro teszt és Kombinált teszt Centrumunkban történő együttes elvégzése esetén | 19 000 Ft kedvezmény |
iGen GENESAFE de Novo » Gén-szintű, újonnan kialakuló eltérések szűrésére44 monogénes betegség prenatális szűrése, 10-18. terhességi héten végezhető, eredmény 10-15 munkanap | |
GeneSafe teszt | 259 000 Ft |
Genetikai tanácsadás klinikai genetikus szakorvossal » | |
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) »eredmény egy hét alatt | 180 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) ikerterhesség esetén | 285 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 165 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) »eredmény három hét alatt | 180 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) ikerterhesség esetén | 285 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 165 000 Ft |
Prenatalis mintavételmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 42 000 Ft |
Prenatalis mintavétel ikerterhesség eseténmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 54 000 Ft |
Prenatalis SNP arraymagzatonként | 260 000 Ft |
A terhesség alatt terhességi cukorbetegség alakulhat ki a kismamák egy részénél, amely állapot a legtöbb esetben csak a várandósság idejére korlátozódik. Centrumunkban diabetológus és dietetikus szakemberek segítenek Önnek a terhességi cukorbetegség kezelésében.
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 55 000 Ft |
Abban az esetben, ha a kismama korábban meddőség miatt – például ismétlődő vetélés esetén – immunológiai kezelésben részesült, akkor a várandósság alatt ezen a szakrendelésen történik a szükséges gyógyszeres terápia beállítása.
Terhességi immunológia szakorvosi konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 45 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 35 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 35 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 30 000 Ft |
Minden olyan vizsgálat, amelyre a várandósság alatt szükség lehet: terhesgondozás szolgáltatásunk keretében nyomon követjük a magzat fejlődését, biztosítjuk a rendellenességek, veszélyeztetettségek és lehetséges szövődmények megelőzését.
Terhesgondozásunk a kötelezően előírt vizsgálatokon felül számos extra szolgáltatással kiegészülve várja a leendő szülőket!
Terhesgondozás ALAP csomag | 460 000 Ft |
Terhesgondozás ALAP ikerterhességi csomag | 490 000 Ft |
Terhesgondozás PRÉMIUM csomag | 850 000 Ft |
Terhesgondozás PRÉMIUM ikerterhességi csomag | 810 000 Ft |
TERHESGONDOZÁSI CSOMAGOK ÁRAI TRIMESZTERENKÉNT | |
EGYES VÁRANDÓSSÁG | |
Terhesgondozás - ALAP csomag Első trimeszteri részlete | 190 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP csomag Második trimeszteri részlete | 110 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP csomag Harmadik trimeszteri részlete | 160 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Első trimeszteri részlete» | 450 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Második trimeszteri részlete» | 180 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Harmadik trimeszteri részlete | 220 000 Ft |
IKERVÁRANDÓSSÁG | |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Első trimeszteri részlete | 190 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Második trimeszteri részlete | 130 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Harmadik trimeszteri részlete | 170 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Első trimeszteri részlete | 360 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Második trimeszteri részlete | 220 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Harmadik trimeszteri részlete | 230 000 Ft |
KIEGÉSZÍTŐ LEHETŐSÉGEK | |
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 55 000 Ft |
Terhesgondozás egy alkalom | 40 000 Ft |
Magzati szívhangmonitorozás (CTG vizsgálat) »kedvezményes ár, csomagos pácienseinknek. Hétfő 12:00-15:00, keddtől péntekig 8:00-15:00 óráig | 15 000 Ft |
Gyermekurológiai konzultáció várandós kismamáknak » | 15 000 Ft |
Csecsemőellátási/neonatológusi orvosi tanácsadás várandósoknak»Tudatosan felkészülni a kisbaba érkezésére, egészség-prevencio | 32 000 Ft |
Tudatosan felkészülni a kisbaba érkezésére, egészség-prevencio
32 000 Ft
Kinesio tape - első alkalom »egy terület | 6 000 Ft |
Kinesio tape - kontroll ragasztás | 5 500 Ft |
Kinesio tape - plusz terület (/db) | 3 000 Ft |
Kinesio tape 5 alkalmas ragasztás bérletalkalmanként egy területre vonatkozik | 24 000 Ft |