A mutáció vizsgálata vastagbélrák esetén javasolt
Hogyan változtatja meg az NRAS mutáció a sejtek jelátviteli folyamatait?
Az NRAS – amely egy gén és az általa termelt enzim (fehérje) neve is egyben – a harmadikként felfedezett RAS gén, amelyet a londoni Institute of Cancer Research kutatócsoportja azonosított. Az N betű a neuroblasztóma sejtekre utal, mivel emberekben ebben a sejttípusban került először leírásra ez a gén.
Az 1-es kromoszómán elhelyezkedő NRAS gén által termelt N-Ras fehérje elsődlegesen a sejtosztódás szabályozásában játszik szerepet. A fehérje – a jelátvitel néven ismert folyamaton keresztül – a sejt magjába juttat információt a sejten kívüli térből. Az N-Ras által közvetített jel növekedésre és osztódásra (proliferáció) utasítja a sejtet, illetve serkenti a sejtek érését és a speciális funkciók megjelenését (differenciáció). Az NRAS gén az onkogének közé tartozik, ami azt jelenti, hogy ha a génben mutáció jelenik meg, akkor ennek hatására rákos elfajulás indulhat be a korábban egészségesen működő sejtben.
Az NRAS gén testi (szomatikus) mutációi többféle ráktípus kialakulásának valószínűségét is növelhetik. Ezek a mutációk ugyanis olyan N-Ras fehérje termelődéséhez vezethetnek, amely folyamatosan aktív és arra sarkallja a sejteket, hogy növekedjenek, és mindenféle ellenőrzés nélkül, kontrollálatlanul kezdjenek osztódni.
Nagyon fontos, hogy az NRAS gén mutációit az egyik leggyakoribb daganattípusban, a vastagbélrákok esetében is leírták. Az NRAS gén mutációi a vastagbéldaganatos betegek körülbelül 10%-át érintik. Magyarországon évente körülbelül 5000 áttétes vastagbéldaganatot kezelnek, akik közül az NRAS génhibája mintegy 4-500 beteget érinthet. Jelentős számú páciensről van tehát szó, akiknek a hatékony kezeléséhez alapvető információt nyújthat az NRAS gén molekuláris diagnosztikai vizsgálata (lásd lejjebb).
Az eddigi elvégzett kutatásokból az is kiderült, hogy az NRAS gén mutációi a bőr pigmentsejtjeiből kiinduló daganatokban, vagyis a melanomákban (a melanociták daganata) is igen gyakoriak. A NRAS testi mutációit a rosszindulatú melanomák mintegy 13-25%-ában mutatták eddig ki.
Az NRAS gén mutációit ezen kívül több másik daganattípusban, így például a mieloid leukémiákban és a vese, valamint a pajzsmirigy daganataiban is kimutatták már.