Prof. Dr. Liszkay Gabriella

Ph.D., med. habil. az MTA doktora- bőrgyógyász, klinikai onkológus

Hazai és nemzetközi szinten is elismert bőrgyógyász-klinikai onkológus. Több mint három évtizede gyógyítja az Onkológiai Intézetben a bőrdaganatban (melanoma, spinalioma, basalioma és egyéb ritkábban előforduló daganatok, mint a Merkel-sejtes karcinóma) szenvedő betegeket, hangsúlyt fektet a prevencióra és anyajegyszűrésre, az egész országra kiterjedő megelőzést szolgáló kampányokat szervez. Centrumunk nagyra tartott közreműködő szakorvosa hosszú évek óta.

Prof.Dr. Liszkay Gabriella mintegy 25 nemzetközi gyógyszerkutatási vizsgálatban volt vezető vizsgáló. Magyar, angol és német nyelven végzett graduális oktatást, számos bőrgyógyász és klinikai onkológus képzésében vállalt szerepet a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem vendégprofesszora, a Pécsi Tudományegyetemen doktori iskolában témavezető.

A Bőrgyógyászati Szakmai Kollégium titkára, a Tudományos Kutatási és Etikai Bizottság tagja, alapítója és első elnöke a Magyar Onkológus Társaság® Onkodermatológiai Szekciójának, több tudományos társaság tagja, jónéhány magyar és angol nyelvű orvosi szaklap szerkesztőbizottságában dolgozik, a WHO IARC (Nemzetközi Rákkutató Társaság) irányítótestületének magyar képviselője, a Közép-Kelet Európai Onkológiai Akadémia kuratóriumának tagja. 500 közleménye van, Krompecher-díjas onkológus és Batthyány-Strattmann díjjal kitüntetett orvos.

Legfontosabbnak azonban azt tartja, és arra a legbüszkébb, hogy tudásával gyógyítani-segíteni tudja a hozzá forduló betegeket, és tanítani a fiatal kollégákat.

“Rábízom magam az orvosaimra, lesz ami lesz” – egy páciens beszámolója

Etelka az Országos Onkológiai Intézetben dr. Liszkay Gabriella bőrgyógyász főorvos nőhöz került, aki, mint mondja, tetőtől talpig átvizsgálta, miután megnézte a vérző anyajegyet.

Minden oldalról lefényképeztek, megörökítették az összes anyajegyemet. Ezután közölték, hogy a hátamon lévőt haladéktalanul el kell távolítani. Nem fektettek be a kórházba, helyi érzéstelenítés mellett levették és hazajöhettem. Tíz nap múlva vidáman mentem a szövettani eredményért. Nem gondoltam semmi rosszra, így egyedül utaztam a fővárosba. A doktornő hosszan forgatta a leletet, éreztem, keresi a szavakat, végül annyit mondott: hát ez nem a legjobb eredmény. Elmagyarázta, hogy szükségem lesz infúziókra, ami ötnapos kórházi ápolással jár.

Tudomásul vettem, nem volt bennem semmi szorongás, kijöttem az onkológiáról, villamossal mentem a Nyugati pályaudvar felé, amikor szinte újra hallottam a doktornő szavait. És ott a hatoson világosodtam meg, hogy ez egy rosszindulatú daganat, vagyis rákos vagyok. Így visszaemlékezve ki merem jelenteni, hogy még akkor sem fogtam fel igazán, mintha hárítani akartam volna, vagy nem hinnék a fülemnek, annak ellenére, hogy közöm volt az egészségügyhöz.

Aztán este otthon mindent elmondtam a férjemnek, a szüleimnek. Sírt a férjem, sírtam én is, közben arra gondoltam, meghalhatok, de pillanatokon belül megnyugtattam magam, hogy ennek így kell lennie. Nem szomorkodtam tovább, fölmértem, hogy úgysem tehetek ellene semmit. Tehát a most akkor mi lesz kérdése nem foglalkoztatott sokáig, úgy voltam vele, hogy rábízom magam Istenre és az orvosaimra teljes hittel, lesz, ami lesz….

Egy évvel a második műtét után Etelka bal csípőjéről távolítottak el egy gyanús anyajegyet, aztán kettőt a jobb lágyékából, és egyet-egyet a jobb csípőlapátjairól, majd a ball válláról, de egyik szövetdarabban sem találtak többé rosszindulatú sejteket. Liszkay doktornő alaposságára vall, hogy a kétgyermekes édesanya diagnózisának felállítása után behívta a fiait is, hogy megvizsgálja, mondván a melanoma malignum hajlama genetikailag öröklődhet. Félévente járok ellenőrzésre, azóta semmi bajom. Boldog vagyok, hogy a fiaimnál nem találtak rendellenességet, és köszönettel tartozom orvosaimnak, hogy megmentették az életem. Végezetül bevallom, iszonyatos lelkiismeret-furdalásom van, amiért két évet vártam, és nem mentem orvoshoz – mondja szégyenlősen Etelka.

(Árvai Magolna – Élek, jól vagyok, előzzük meg a daganatot! Sanoma Budapest Kiadó Rt. 2004)

Prof.Dr. Liszkay Gabriella szakmai önéletrajza

Szakvizsgák:

  • 1980 orvosi diploma, Debreceni Orvostudományi Egyetem, Általános Orvosi Kar
  • 1984 bőrgyógyászati szakvizsga
  • 1994 klinikai onkológiai szakvizsga

Tudományos fokozat

  • 2007 Ph.D. The Prognostic Significance of Sentinel Lymph Node Biopsy in Malignant Melanoma
  • 2019 Med.habil.

Tudományos társulati tagságok és megbízatások

  • Magyar Onkológusok Társasága, tag
  • Magyar Dermatológiai Társulat, tag
  • International Prevention Research Institute, Lyon, meghívott magyarországi képviselő
  • European Association for Cancer Research (EACR), tag
  • Bőr- és Nemibetegségek Szakmai Kollégiuma Tagozatának tagja
  • Az Onkológia c. folyóirat szerkesztőbizottságának tagja
  • Az Országos Onkológiai Intézet Bőrtumorok Oncoteamjének vezetője
  • NEAK PET Központi Várólista Bizottság – Melanoma albizottság vezető
  • FDA auditált vezető gyógyszervizsgáló
  • A Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem professzora
  • A Semmelweis Egyetem tutora
  • A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának vendégelőadója, Doktori Iskola témavezető
  • Hazai és nemzetközi folyóiratok felkért lektora

Munkahelyek

  • 1980-1988 Fővárosi Dermato-venerológiai Szakfelügyelet
  • 1989- Országos Onkológiai Intézet Bőrgyógyászati Osztály,
  • 2008- Osztályvezető főorvos

Megosztás