A menopauzát követően – műtéti petefészek-eltávolítás esetén pedig azonnal – a szervezet ösztrogéntermelése egyre inkább csökkenni kezd. Ez idővel hüvelyszárazsághoz – orvosi kifejezéssel hüvelyi atrófiához – vezethet: a hüvely nyálkahártyája ilyenkor folyamatosan váladékot kezd termelni, emellett berepedezik. A váladék összetétele kedvez a különféle baktériumfajok elszaporodásának, így idővel egy állandósult gyulladásos állapot alakul ki. A probléma hormonális úton kezelhető, sőt van egy újabb lehetőség is: lézeres terápia esetén a hormonkezelés kiegészítő kezelési megoldássá vált.
Mik a hüvelyszárazság tünetei?
A hüvelyszárazság enyhébb vagy súlyosabb hüvelyi és húgyúti tünetekkel járhat együtt. A hüvelyi tünetek közé tartozik a vagina belső hámjának szárazsága és az itt tapasztalható égető, illetve viszkető érzés. A húgyutakat érintő legjellemzőbb tünetek a vizelés közben jelentkező égető érzés, a sürgető vizelési inger, a húgyúti fertőzések gyakoribbá válása és az enyhébb vagy súlyosabb fokú vizeletcsepegés, az inkontinencia megjelenése.
A hüvelyszárazság a szexuális életre is negatív hatással van: közösülés közben enyhébb vagy erősebb diszkomfortérzés, illetve fájdalom jelentkezhet, a hüvely ugyanis már a szexuális izgalmi állapot hatására sem nedvesedik be kellően. A közösülést más esetekben enyhe vérzés követheti.
Mik a hüvelyszárazság kialakulásának lehetséges okai?
A hüvelyszárazság kialakulásának oka, hogy a női szervezetben – jellemzően a menopauza idejét követően – egyre kevesebb ösztrogén hormon termelődik. Az ösztrogénszint csökkenése nem csak a menopauza után, hanem már a menopauzát megelőző néhány évben is bekövetkezhet, és ez ugyancsak hüvelyszárazságot válthat ki. Az ösztrogén mennyisége a szoptatás ideje alatt is csökkenhet, így a hüvely szárazsága ebben az időszakban is felléphet.
Más esetekben valamilyen betegség kezelésének mellékhatásaként csökken az ösztrogénszint, és ezt követően jelenik meg a hüvelyszárazság. Ezen okok közé tartozik a petefészkek sebészeti úton történő eltávolítása, valamely daganat kemoterápiás kezelése vagy a medence területét érintő sugárkezelés, illetve az emlőrák hormonkezelése.
A menopauza hormonális változásaival összefüggő hüvelyszárazság esetében nagyfokú egyéni különbségeket tapasztalhatunk, így az ösztrogénszint csökkenése ellenére sem mindenkinél jelenik meg hüvelyszárazság. A rendszeres szexuális élet javítja a hüvely szöveteinek véráramlását, így ez késleltetheti, vagy meg is akadályozhatja a hüvelyszárazság kialakulását. Csökkenti a kockázatot az is, ha nem dohányzunk, hiszen ez is rontja a vérkeringés általános állapotát. A témában végzett kutatási eredmények alapján kisebb eséllyel alakul ki hüvelyszárazság azoknál, akik természetes úton szültek, azokkal összehasonlítva, akik egyáltalán nem, vagy kizárólag császármetszéssel szültek.