Utazás a terhesség alatt: mire figyeljünk és mi az, amit feltétlenül kerüljünk?
Bejelentkezés
A terhesség alatti utazás nem mindenkinek javasolt, de a legtöbb esetben semmi akadálya nincs: a várandósság egy bizonyos szakaszáig szinte teljesen veszélytelenek még a hosszabb utak is. Egy bizonyos magzati életkorig akár repülőgépen is nyugodtan utazhatunk, később azonban ez már nem ajánlott: ilyenkor válasszunk inkább földi közlekedési eszközt, ahol a legkisebb eséllyel lehetünk rosszul.
Figyelem! Cikkünk általánosságban tárgyalja a várandósság alatti utazás témáját. Pandémia idején a külföldi utazás nem javasolt a várandós kismamák részére.
A várandósság természetes élettani állapot, így rendkívüli “megszorításokat” egyetlen egészséges kismamának sem kell életbe léptetnie: vannak azonban olyan korlátozások és speciális tennivalók, amelyeket érdemes betartanunk. A legfontosabb, hogy a születendő gyermek édesanyjánál ne legyenek jelen komolyabb betegségek vagy egyéb korlátozó tényezők – például cukorbetegég, magasvérnyomás, jelentősebb túlsúly, egy korábbi vetélés vagy koraszülés, illetve a trombózisra való fokozott hajlam. Ha ez a feltétel teljesül, akkor a világ számos pontjára nyugodtan elutazhatunk a terhesség hatodik hónapjának, vagyis a második trimeszternek a végéig. A legjobb viszont, ha az utolsó, harmadik trimeszterben már nem tervezünk be komolyabb utat: ezekben a hónapokban ugyanis ismét gyakoribbá válnak a kötelező kontrollvizsgálatok és valamivel több stressz éri a kismamákat, mint az ennél jóval nyugodtabb középső trimeszter során.
Ennek ellenére a több feszültséget és izgalmat hozó harmadik trimeszterben sem tiltott a hosszabb utazás, ha a kismamának erre valóban nyomós oka van. Ekkor azonban már szükséges, hogy az utat megelőzően konzultáljunk kezelőorvosunkkal is, aki kellő szakértelemmel képes mérlegelni helyzetünket és javaslatot tud tenni az utazás elhalasztására vagy engedélyezésére. A kismama és orvosa tehát mindig együtt döntik el, hogy a szülés közeledtével mekkora kockázatot rejt magában egy hosszabb, kimerítőbb utazás.
Utazás a terhesség alatt: mire figyeljünk és mi az, amit feltétlenül kerüljünk? - részletesen
Hová utazhatunk és hová ne?
Az úticél kiválasztásánál – akár nyaralásról, akár másmilyen útról van szó – az a legfontosabb, hogy az adott területen ne legyen komolyabb fertőzésveszély: várandósan jobb például, ha elkerüljük a fejlődő országokat, illetve azokat a helyeket, ahol nem megfelelőek a higiéniai viszonyok. Olyan helyekre se utazzunk el, ahol fokozott eséllyel kaphatunk enyhébb vagy súlyosabb bélfertőzést. Az utazást megelőzően arról is érdemes tájékozódnunk, hogy a választott országban jelen vannak-e magas lázat okozó fertőző betegségek, a hosszabb ideig tartó lázas állapot ugyanis komolyan veszélyezteti a magzatot (többek között az influenzának is ez az egyik legkomolyabb veszélye a születendő kisbabára nézve). Ha nyaralni megyünk, a megfelelő folyadékpótlásról is gondoskodnunk kell a kiszáradás veszélye miatt, bár ez természetesen nemcsak az utazó, hanem a nyáron inkább otthon maradó kismamákra is ugyanígy érvényes (a hőség elleni hasznos tippjeinket korábbi cikkeinkben olvashatják:
Nézzünk utána annak is, hogy az adott országban milyen az orvosi ellátás színvonala! Az útra vigyük magunkkal a terhességünkkel kapcsolatos vizsgálatok eddigi dokumentációit, illetve azokat a papírokat, amelyek segítségével egy esetlegesen felmerülő probléma esetén a külföldi orvost is megfelelően tájékoztathatjuk magzatunk fejlődéséről. A leleteken található kifejezések latinul vannak, így sehol nem lesz problémánk az eltérő nyelvhasználat miatt. Terhesség alatt kerüljük a hátizsákos kirándulást!
Milyen eszközt érdemes választanunk az utazáshoz?
Kisebb sétákat természetesen még a terhesség harmadik harmadában is tehetünk, bakancsos-hátizsákos kirándulást azonban ilyenkor már ne szervezzünk. Autóval, vonattal és repülővel is utazhatunk a terhesség alatt, bár a légiközlekedés csak a terhesség második harmadának végéig javasolt.
Autós utazásnál elsőként a biztonsági öv helyes használatát érdemes megemlíteni: nagyon fontos, hogy megfelelően állítsuk be az öv magasságát, az öv alsó része pedig a pocak alatt, a csípőcsontok magasságában legyen. Az övet sose tegyük a hasunkra, hanem a melleink között keresztbevetve, ill. az egyre gömbölyödő has alá: ezzel elkerülhetjük, hogy óvatlanul felesleges nyomásnak tegyük ki magzatunkat.
További megfontolandó tanács, hogy lehetőleg olyan gépkocsit válasszunk az utazáshoz, amelyben légkondicionáló berendezés is található: így magunk szabályozhatjuk az utastér hőmérsékletét, ami – különösen a nyári forróságban – egyáltalán nem közömbös egy kismama számára.
Az út alatt többször is érdemes rövidebb-hosszabb pihenőket tartani, legalább óránként: ilyenkor mozogjunk egy keveset és legyen nálunk ásványvíz vagy hűvös limonádé is, hogy rendszeresen pótolni tudjuk a szükséges folyadékmennyiséget. Egy kis nassolnivalót szintén mindig érdemes magunknál tartani, hiszen a terhesség alatt gyakran egészen hirtelen is leeshet a vércukorszintünk, ami a legrosszabb esetben akár ájuláshoz is vezethet. Ezt könnyen megelőzhetjük egy csomag édes keksszel vagy bármilyen más cukortartalmú rágcsálnivalóval.
Hogyan mérsékelhetjük a trombózis kialakulásának veszélyét?
A terhesség alatt fokozottabb lehet a trombózis kialakulásának kockázata. A trombózis elnevezés a vérrögök, vagyis a kóros véralvadékcsomók (trombusok) kialakulását jelenti egy érben, ami az adott érszakasz részleges vagy teljes elzáródását okozhatja. A hosszabb repülőutak során még az egészséges emberekben is megnövekedett trombózisveszélyről számoltak be az eddigi tanulmányok, és bár a kérdés nem tisztázott egyértelműen, terhesen mégis feltétlenül érdemes megtennünk a probléma elkerülésére szolgáló óvintézkedéseket (a repülőutak hossza és a trombóziskockázat közti összefüggésekről lásd korábbi cikkeinket:
A trombózis esetleges kialakulását a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással és a kisebb időközönként beiktatott mozgással kerülhetjük el. Ha már korábban is átestünk ilyesmin, illetve bármilyen okból kifolyólag bizonyítottan magasabb nálunk a trombózis veszélye, akkor az utazás előtt érdemes bevennünk egy aszpirint, illetve orvosunkkal egyeztetve heparint is vihetünk magunkkal az útra.
A repülőutaknál a két legfontosabb tényező a levegőben töltött idő hossza és az, hogy hányadik hónapban vagyunk: ha több órás útra megyünk, már problémát jelenthet a gyakori, félóránként vagy óránként végzett mozgás beiktatása. Emiatt – ha valóban fennáll a trombózis fokozott veszélye – inkább ne vállaljunk be egy 4-5 órás repülőutat. Ha hosszabb az út és nem állhatunk fel többször, a cipőnket levéve akkor is érdemes rövidebb időközönként megmozgatnunk a lábunkat, lábfejünket.
Repülőre a második trimeszter végéig ajánlott csak ülni, utána viszont már nem javasolt (elvileg persze ez is lehetséges, de kérdés, hogy megéri-e kockáztatni egy esetleges rosszullétet). Feltétlenül nézzünk utána, hogy választott légitársaságunknál mik a szabályok, ugyanis eltérő lehet, hogy a terhesség hányadik hetéig engedik a kismamát gépre szállni.
Hogyan kerülhetjük el az utazási émelygést?
A repülőkhöz hasonlóan a busszal, vasúton, illetve hajóval történő utazásnál is megjelenhetnek az utazási émelygés kellemetlenségei: a jelenség oka, hogy agyunk nem mindig képes összerendezni a kívülről beérkező mozgási információkat. A tünetek ilyenkor az enyhétől a komolyabb émelygéssel és gyomorpanaszokkal járó általános diszkomfortérzetig terjedhetnek. Ha korábbi utazásaink során felléptek nálunk az imént említett tünetek, akkor érdemes tudatosan készülnünk a következő útra, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket. A legegyszerűbb lehetőség, hogy megpróbáljuk a minimálisra csökkenteni azoknak az ingereknek a számát, amelyek kiválthatják a rosszullétet. Ha autóban utazunk, érdemes a legelső ülést választanunk és folyamatosan előre néznünk. Vonaton is az elöl lévő kocsik valamelyikébe érdemes jegyet váltanunk. A buszokon szintén minél előbbre érdemes ülni, hajón viszont az a legjobb, ha az utastér közepén választjuk ki ülőhelyünket. Repülőutak esetében ajánlott olyan helyre ülnünk, amelyek a szárnyak előtt találhatók.
Ha megkezdődött az út, további lehetőség az émelygési tünetek mérséklésére, ha az ablakon kinézve az útiránnyal megegyező irányban a távolba meredünk vagy becsukjuk a szemünket. Olvasni vagy a jármű belsejében található tárgyakat nézegetni semmiképp nem javasolt. Segíthet az is, ha minél kevésbé forgatjuk a fejünket, ha pedig szükséges, székünket hátradöntve hanyatt fekszünk. Az utazás végeztével nagyjából tizenöt perc kell ahhoz, hogy elmúljanak a kellemetlen érzések, ennyi idő alatt ugyanis már helyreáll a normális gyomorműködés. Azoknál, akik rendszeresen kénytelenek utazni, megfigyelhető a folyamatos hozzászokás is: az egymást követő sokadik utazásnál – szerencsés esetben – már nem visel meg minket annyira az utazási betegség.
Az utazási émelygés további, gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési lehetőségeiről kérjük ki kezelőorvosunk véleményét: a legmegfelelőbb hatóanyag kiválasztása függ az utazás időtartamától, az általános egészségi állapottól, valamint az egyidejűleg szedett gyógyszerek típusától is. Egy kismamánál a magzat egészsége miatt további fokozott óvatosságra is szükség van, de B6-vitamin például nekik is nyugodt szívvel javasolható.
A fertőző betegségek ellen a terhesség alatt is adható oltások
A legelső tanács természetesen az, hogy ne utazzunk olyan területre, ahol komolyabb fertőző betegségek is előfordulnak. Ha ez valamiért mégis elkerülhetetlen, akkor kérhetünk bizonyos oltásokat, de csak olyat, amely nem tartalmaz élő, legyengített vírust. Kismamáknak kizárólag úgynevezett split-vakcinák adhatók.
megkaphatunk. Sárgaláz ellen akkor ajánlott beoltatnunk magunkat, ha például Argentínába, Brazíliába, Peruba vagy Venezuelába utazunk, az afrikai régióból pedig Kenyát, Tanzániát, Zanzibárt és a Zöld-foki-szigeteket érdemes kiemelni: az említett országokba történő utazáskor mindenki számára kötelező a sárgaláz elleni oltás. A betegséget a szúnyogok terjesztik, ránk azonban csak akkor jelent veszélyt, ha oltás nélkül utazunk a járványos területekre. A sárgaláz elleni oltás tíz évre biztosít védelmet.
A fertőző betegségek közül külön is érdemes kiemelni a maláriát, ami ellen kizárólag gyógyszerrel lehet védekezni: a szerek csak a szedés ideje alatt nyújtanak védettséget, a magzat szempontjából viszont biztonságosak.
Mindig legyen velünk saját házipatikánk!
Bármilyen út előtt jó, ha gondosan összeállítjuk a kizárólag “nekünk való” készítményeket tartalmazó házipatikát. Gyógyszeresdobozunk feltétlenül tartalmazzon lázcsillapítót és hasmenés elleni szert a túlzott folyadékvesztés megelőzésére. A bakteriális eredetű fertőzések ellen – amelyek néha az eredetileg vírusos eredetű megbetegedések után is felbukkannak – antiobiotikumok szedésére is szükség lehet. Ilyenkor ismét kérjük ki orvosunk tanácsát, hiszen a várandós kismamáknak nem adható bármilyen antiobiotikum.
Magzati diagnosztika
Intézetünkben kizárólag FMF (Fetal Medicine Foundation) minősítéssel rendelkező szakemberek végzik az ultrahang vizsgálatokat. Időpont egyeztetéshez kérjük, készítse elő az utolsó ultrahangos vizsgálati leletét. Az ultrahang vizsgálat teljes videó anyaga rögzítésre kerül, melyet egy email-ben küldött kódolt link használatával tud majd elérni és letölteni.
Korai ultrahang »betöltött 10. terhességi hétig | 29 000 Ft |
Ikervárandósság esetén fizetendő felár ultrahangos vizsgálataink eseténKorai ultrahangvizsgálat és Terhesgondozási alkalom esetén felárat nem számítunk fel. | 12 000 Ft |
Első trimeszteri genetikai ultrahang »11 - 13. terhességi héten végzendő | 44 000 Ft |
Második trimeszteri genetikai ultrahang »18 - 21. terhességi héten végzendő | 44 000 Ft |
Ultrahangos vizsgálat másodvéleményhezMás intézményben talált, vélhető eltérés esetén, terhességi kortól függetlenül | 44 000 Ft |
Terhességi ultrahang | 40 000 Ft |
Terhességi kontroll ultrahangelőző ultrahangtól számított 2 héten belül | 32 000 Ft |
Babamozi 4D/5D felvétel terhességi ultrahang vizsgálattal »A legalkalmasabb terhességi kor: 25-35. hét között. A vizsgálatot szakképzett, szülészeti-nőgyógyászati szonográfus végzi.Az ár tartalmazza a terhességi ultrahangot, írásos leletet, nyomtatott fotót, és a videóanyagot. | 44 000 Ft |
Magzati szívultrahang vizsgálat »betöltött 20. terhességi héttől | 46 000 Ft |
Magzati szívultrahang kontroll | 36 000 Ft |
A kombinált teszt Fetal Medicine Foundation (FMF) rendszerű kiterjesztett genetikai szűrővizsgálat, melyet a terhesség 11-13. hetében végzünk, ultrahangvizsgálat és vérvizsgálat kombinációjával. Down-szindróma és egyéb gyakori szindrómák szűrése.
Kombinált teszt »11-13. terhességi héten végezhető, eredmény 1,5-2 óra alatt | 63 000 Ft |
Kombinált teszt ikerterhesség esetén | 75 000 Ft |
Szuperior Kombinált teszt-csomag»Kombinált szűrés kiterjesztve első trimeszteri terhességi toxémia (preeclampsia) szűrésselcsak egyes terhesség esetén kérhető, 11-13. terhességi héten végezhető | 76 000 Ft |
Preeclampsia konzultáció | 17 000 Ft |
Az iGen NIPT szűrésekkel ön a lehető legnagyobb biztonságban tudhatja születendő gyermeke egészségét. Bármely NIPT tesztünket is választja, a 99% feletti megbízhatóságon kívül komplex szolgáltatásra számíthat, sosem “csak” egy anyai vérteszt elvégzésére. Klinikai genetikusok, saját citogenetikai laborháttér és a legkiválóbb magzati diagnosztikus orvosok várják intézményünkben. Esetlegesen pozitív teszt eredmény esetén kedvezményes, vagy ingyenes invazív megerősítő vizsgálatot biztosítunk a választott teszt-típustól függően.
Legújabb és legmodernebb NIPT tesztünk, a Trisomy Teszt COMPLETE a baba teljes genetikai állományát vizsgálja. A teszt kimutatja az összes kromoszóma számbeli eltérésének, valamint 100 feletti mikrodeléciós és mikroduplikációs szindrómának a kockázatát.
iGen NIPT TRISOMY TESZTEK » Kiváló európai NIPT tesztek minden igényre11-19. terhességi héten végezhető tesztek, eredmény 5-7 munkanap a külföldi laborba érkezéstől | |
Trisomy Teszt ALAP | 129 000 Ft |
Trisomy Teszt XY | 149 000 Ft |
Trisomy Teszt COMPLETE | 229 000 Ft |
Trisomy Teszt SUPERTrisomy Complete + szülői SMA + szülői cisztás fibrózis hordozóságszűrés együttesen,11-13. terhességi héten végezhető | 288 000 Ft |
iGen NIPT NIFTY TESZTEK » Több mint 11 millió elvégzett vizsgálat világszerte10-19. terhességi héten végezhető tesztek, eredmény 5-7 munkanap a külföldi laborba érkezéstől | |
NIFTY-pro teszt | 225 000 Ft |
NIFTY-pro Iker tesztAz ár mindkét magzat vizsgálatát magában foglalja, összesen 98 rendellenesség szűrésére. A teszt a négy nemi kromoszómaeltérést nem vizsgálja. | 225 000 Ft |
iGen NIPT kiegészítő szülői hordozóságszűrések » Örökíthető betegségek szűréseBármely NIPT teszthez kérhető szülői szűrések, 13. betöltött terhességi hétig végezhetők, eredmény 12-15 munkanap. Az árak az anya pozitív eredménye esetén az apa vizsgálatát is tartalmazzák. | |
SMA szülői hordozóságszűrés | 30 000 Ft |
Cisztás fibrózis szülői hordozóságszűrés | 45 000 Ft |
iGen NIPT + Kombinált teszt» Kedvezményes csomagajánlat | |
iGen NIPT Trisomy Complete/Super/Nifty-pro teszt és Kombinált teszt Centrumunkban történő együttes elvégzése esetén | 19 000 Ft kedvezmény |
iGen GENESAFE de Novo » Gén-szintű, újonnan kialakuló eltérések szűrésére44 monogénes betegség prenatális szűrése, 10-18. terhességi héten végezhető, eredmény 10-15 munkanap | |
GeneSafe teszt | 259 000 Ft |
Genetikai tanácsadás klinikai genetikus szakorvossal » | |
Genetikai tanácsadás »klinikai genetikussal: Dr. Tankó Lenke » | Dr. Varga Norbert » | 35 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) »eredmény egy hét alatt | 180 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) ikerterhesség esetén | 285 000 Ft |
Méhlepény biopszia (CVS) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 165 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) »eredmény három hét alatt | 180 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) ikerterhesség esetén | 285 000 Ft |
Magzatvíz vizsgálat (AC, amniocentézis) kombinált tesztet követőenintézetünkben elvégzett kombinált szűrőteszt esetén | 165 000 Ft |
Prenatalis mintavételmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 42 000 Ft |
Prenatalis mintavétel ikerterhesség eseténmolekuláris genetikai vizsgálatokhoz | 54 000 Ft |
Prenatalis SNP arraymagzatonként | 260 000 Ft |
A terhesség alatt terhességi cukorbetegség alakulhat ki a kismamák egy részénél, amely állapot a legtöbb esetben csak a várandósság idejére korlátozódik. Centrumunkban diabetológus és dietetikus szakemberek segítenek Önnek a terhességi cukorbetegség kezelésében.
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 55 000 Ft |
Abban az esetben, ha a kismama korábban meddőség miatt – például ismétlődő vetélés esetén – immunológiai kezelésben részesült, akkor a várandósság alatt ezen a szakrendelésen történik a szükséges gyógyszeres terápia beállítása.
Terhességi immunológia szakorvosi konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 45 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultáció Dr. Végh Judit vezető immunológus szakorvossalszemélyes vagy online konzultáció | 35 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 35 000 Ft |
Terhességi immunológia szakorvosi kontroll konzultációszemélyes vagy online konzultáció | 30 000 Ft |
Minden olyan vizsgálat, amelyre a várandósság alatt szükség lehet: terhesgondozás szolgáltatásunk keretében nyomon követjük a magzat fejlődését, biztosítjuk a rendellenességek, veszélyeztetettségek és lehetséges szövődmények megelőzését.
Terhesgondozásunk a kötelezően előírt vizsgálatokon felül számos extra szolgáltatással kiegészülve várja a leendő szülőket!
Terhesgondozás ALAP csomag | 460 000 Ft |
Terhesgondozás ALAP ikerterhességi csomag | 490 000 Ft |
Terhesgondozás PRÉMIUM csomag | 850 000 Ft |
Terhesgondozás PRÉMIUM ikerterhességi csomag | 810 000 Ft |
TERHESGONDOZÁSI CSOMAGOK ÁRAI TRIMESZTERENKÉNT | |
EGYES VÁRANDÓSSÁG | |
Terhesgondozás - ALAP csomag Első trimeszteri részlete | 190 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP csomag Második trimeszteri részlete | 110 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP csomag Harmadik trimeszteri részlete | 160 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Első trimeszteri részlete» | 450 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Második trimeszteri részlete» | 180 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM csomag Harmadik trimeszteri részlete | 220 000 Ft |
IKERVÁRANDÓSSÁG | |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Első trimeszteri részlete | 190 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Második trimeszteri részlete | 130 000 Ft |
Terhesgondozás - ALAP ikerterhességi csomag Harmadik trimeszteri részlete | 170 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Első trimeszteri részlete | 360 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Második trimeszteri részlete | 220 000 Ft |
Terhesgondozás - PRÉMIUM ikerterhességi csomag Harmadik trimeszteri részlete | 230 000 Ft |
KIEGÉSZÍTŐ LEHETŐSÉGEK | |
Terhességi diabetológia szakorvosi gondozási csomag»Az első cukorterhelés pozitív eredményétől, vagy fennálló cukorbetegség esetén folyamatos telefonos konzultációk a szülésig. | 55 000 Ft |
Terhesgondozás egy alkalom | 40 000 Ft |
Magzati szívhangmonitorozás (CTG vizsgálat) »kedvezményes ár, csomagos pácienseinknek. Hétfő 12:00-15:00, keddtől péntekig 8:00-15:00 óráig | 15 000 Ft |
Gyermekurológiai konzultáció várandós kismamáknak » | 15 000 Ft |
Csecsemőellátási/neonatológusi orvosi tanácsadás várandósoknak»Tudatosan felkészülni a kisbaba érkezésére, egészség-prevencio | 32 000 Ft |
Tudatosan felkészülni a kisbaba érkezésére, egészség-prevencio
32 000 Ft
Kinesio tape - első alkalom »egy terület | 6 000 Ft |
Kinesio tape - kontroll ragasztás | 5 500 Ft |
Kinesio tape - plusz terület (/db) | 3 000 Ft |
Kinesio tape 5 alkalmas ragasztás bérletalkalmanként egy területre vonatkozik | 24 000 Ft |