A HPV-ről és a humán papillómavírus szűréséről
Bejelentkezés
A HPV a már ismert leggyakoribb szexuális úton fertőző vírus. A méhnyakrák mellett okozhat kötőhártya-, bőr-, szájüregi és nyelőcsövi, lágyrész- és petefészektumorokat is. Az Istenhegyi Géndiagnosztikai, Nőgyógyászati és Családtervezési Központban működő HPV-rendelés célja, hogy megelőzze a méhnyakrák kialakulását a rákmegelőző állapotok időben történő felismerésével, illetve a humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltással. Az aktív szexuális életet élő magyar nők több mint 80%-a élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV-vel, a férfiak 64%-a pedig vírushordozó, azonban fontos tudni, hogy az egészséges immunrendszer az esetek többségében képes felismerni a fertőzést és megelőzni a betegség kialakulását.
A HPV és a méhnyakrák
Humán papilloma vírussal a magyar nők 25%-a fertőzött. A HPV jelenleg több mint 130 fajtája ismert, amelyből 40 típus okozhat betegségeket a nemi szerveken.
A humán papilloma vírus által okozott betegségek hosszú lefolyásúak, a rákmegelőző állapotokon keresztül fokozatosan alakulnak ki, ami azt jelenti, hogy a szövet hámrétege kórosan elfajult, és nagyobb valószínűséggel alakul ki ciszta vagy daganat ezeken a helyeken. A fertőzés a szexuális együttlétek alatt a bőrön vagy a nyálkahártyán keletkező mikrosérüléseken át jut a szervezetbe. A vírus lappangási ideje több évig is elnyúlhat, ugyanis nincsenek tünetei, amik alapján felfedezhetjük.
A méhnyakrák 99,7%-ban a HPV-fertőzés következménye, ez az egyetlen olyan ma ismert vírus, amelyről biztosan tudják, hogy méhnyakrákot okozhat. Átlagosan százból egy fertőzött hölgynél alakul ki a méhnyakrák, azonban időben észlelve kezelhető és gyógyítható a fertőzés. Éppen ezért kiemelkedően fontos a méhnyakrákszűrés évente minimum egyszeri elvégzése minden szexuálisan aktív nőnél. A daganatos megbetegedés kockázata függ attól, hogy a fertőzést okozó vírus alacsony vagy magas rizikójú csoportba tartozik-e, ezenkívül a szervezet ellenálló képességétől, genetikai hajlamosító tényezőktől, környezeti hatásoktól és a fertőzés fennállásának időtartamától. A méhnyakrák kialakulásának kockázata legyengült immunrendszer esetén – dohányzás, stressz, korábbi daganat, öröklött hajlam – magasabb, ezért ilyenkor akár félévente is érdemes elvégeztetni ezt a fájdalommentes szűrővizsgálatot.
HPV-szűrés részletesen
A HPV-fertőzések típusai
A HPV-fertőzések alacsony és magas kockázatú kategóriákba sorolhatók.
Alacsony rizikójú HPV-fertőzések
(HPV 6, 11, 40, 42, 43, 44, 45, 54 és minden további, alacsony rizikójú HPV-fertőzés csoportos kimutatásával pozitív esetben)
Ebbe a kategóriába az apróbb, de annál zavaróbb bőrelváltozásokat okozó HPV- megbetegedések tartoznak, mint például a nemi nyálkahártyákon szemölcsös elváltozást előidéző condyloma, amely kellemetlen kinövés lehet a külső nemi szerveken, a hüvelyen vagy a méhnyakon.
A szemölcsök kialakulásának 90%-áért a HPV 6, valamint HPV 11-es típusok felelősek.
A HPV okozta elváltozás szexuális együttlétek alkalmával továbbfertőzheti a partnert, sőt önmagát is visszafertőzheti, ezért célszerű minél hamarabb eltávolítani. Ez történhet késsel, lézerrel, fagyasztással, vagy akár kémiai ecseteléssel is.
Azonban a szövetek mélyén gyökerező fertőzéseket az említett módszerekkel nem lehet haladéktalanul eltávolítani, ugyanis a vírusraktárt a külső kezelés nem képes nyomtalanul megszüntetni. Ilyen esetekben gyakran előfordul, hogy az elvégzett terápiát követően az esetek 50%-ában a szemölcsök kiújulnak. Ilyen esetben immunerősítő tabletta szedése javasolt, hiszen a HPV-t teljes mértékben csak az egészséges szervezet képes leküzdeni.
Az alacsony rizikójú HPV-fertőzések kimutatása a leleteken együttesen, nem részletesen kerül feltűntetésre.
Magas rizikójú HPV-fertőzések
(HPV 16, 18, 31, 33, 35, 45, 52, 58 egyedi kimutatásával pozitív esetben)
A magas rizikójú fertőzések a hüvely, a végbélnyílás, illetve a szeméremtest nyálkahártyáját támadják meg, és megfelelő kezelés nélkül kóros sejtelváltozásokat okozhatnak.
A HPV 16 és 18-as típusok okozzák a méhnyakrákos megbetegedések 60-70%-át.
A fertőzés hasonlóan zajlik, mint az alacsony kockázatú HPV-fertőzések esetében, a szexuális együttlét során a hámon keletkező apró sérüléseken keresztül a vírus megfertőzi a bazális sejtréteget. Ezt követően a vírus akár évekig is képes sejtelváltozás, látható, érezhető jel nélkül élni. Az egészséges immunrendszer képes megsemmisíteni a fertőzést és megakadályozni a megbetegedést.
Azonban ha a fertőzés tartós, az immunrendszer pedig gyenge, a vírus örökítőanyaga beépül a gazdatest DNS-ébe és megváltoztatja annak szerkezetét. A sejtelváltozásnak nincsenek érezhető és látható tünetei, ezért azt kizárólag nőgyógyászati szűrővizsgálattal lehet kimutatni.
Hogyan terjed a HPV?
A humán papilloma vírus szexuális úton terjed. A fogamzásgátló eszközök közül egyedül az óvszer csökkenti a fertőzés kockázatát, azonban még e védekezési módszer sem ad teljes biztonságot számunkra.
A HPV-fertőzés kockázata fiatalabb életkorban és gyakori partnerváltásnál magasabb, de nő a megbetegedés bekövetkezésének a valószínűsége orális fogamzásgátlás, tartósan meglévő méhszájseb, valamint a humán papilloma vírustól különböző nemi fertőzések, továbbá szexuális úton terjedő betegségek esetén.
A fiatalabb korosztály (18-29 éves nők) körében gyakoribb a hormonális fogamzásgátlás, éppen ezért e csoport magasabb kockázatnak van kitéve. Pontosan ezért javasolt még az aktív szexuális élet megkezdése előtt cselekedni és ellátogatni a nőgyógyászhoz.
A vírus ellen a leghatékonyabban HPV-szűréssel és méhnyakrák elleni védőoltással védekezhetünk, ugyanis a humán papilloma vírusnak nincsenek tünetei, a partner megfertőzése még tünetmentes állapotban is lehetséges.
Hogyan előzhető meg a méhnyakrák?
A HPV-fertőzés kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre gyógyszer, azonban a méhnyakrák kialakulásának megelőzésért sokat tehetünk. A felnőtt magyar nők ötöde több mint három éve nem látogatott el nőgyógyászához, nem volt sem vizsgálaton, sem pedig méhnyakrákszűrésen, annak ellenére, hogy a méhnyak állapotának rendszeres időközönként történő ellenőrzése minden szexuálisan aktív nőnek minimum évente egyszer ajánlott.
Citológiai vizsgálat
A méhnyakrák szűrésére és rákmegelőző állapotainak ellenőrzésére már évtizedek óta használt eljárás a mintavétel, illetve a kenet citológiai vizsgálata is. Ezen szűrés eredményei hat csoportba sorolhatóak:
Negatív citológiai eredmény:
- P0: a minta nem értékelhető, szükséges megismételni a mintavételt
- P1: a citológiai eredmény ideális egészségi állapotot mutat
- P2: a citológiai eredmény jó, a legtöbb szexuálisan aktív nőnek ilyen eredménye van
Pozitív citológiai eredmény:
- P3: a citológiai eredmény enyhén kóros elváltozást mutat
- P4: a citológiai eredmény súlyos mértékben mutat kóros elváltozást
- P5: a citológiai eredmény méhnyakrákot mutat
Molekuláris HPV szűrés
Napjainkban a citológóiai szűrés mellett (vagy akár helyett) immár a DNS alapú, molekuláris HPV szűrés került bele az európai ajánlásokba. Ennek során PCR technikával kerül sor a minta vizsgálatára, melyben a teszt a HPV vírustörzsek esetleges jelenlétét méri fel. Ha a mintában a teszt megtalálja valamely HPV vírustörzs DNS-t, a minta pozitív. Nem minden HPV okoz azonban problémát, így a szűrés során kifejezetten az úgynevezett High Risk, azaz magas kockázattal rákot okozó vírusok keresése történik.
Az eredménytől függően a nőgyógyász szakorvosok a megfelelő orvosi protokollt alkalmazva mindent megtesznek az egészséges állapot visszaállítása érdekében. HPV teszt esetében, pozitív eredménynél még egy tesztre kerül sor, az úgynevezett CONFIDENCE marker (metilációs biomarker) vizsgálatra. Ezzel a módszerrel kimagasló megbízhatósággal vizsgálható, hogy a talált HPV okoz-e majd rákos elváltozást.
Lépések pozitív eredmény esetén
Amennyiben a citológiai vizsgálat, vagy a metilációs biomarker teszt bármilyen mértékű kóros elváltozást mutat, sürgősen további eljárásokra van szükség. A szülész-nőgyógyász szakorvos ilyen esetben az elváltozás felméréséhez kolposzkópos ellenőrzést is végezhet, melynek során a méhnyak tükrözésére kerül sor. Ezzel a módszerrel általában, de nem minden esetben a kezdődő kóros folyamatok, valamint a már kialakult rákos sejtelváltozások, illetve a HPV-fertőzések jelentős része által okozott problémák fizikai vizsgálattal is megerősíthetők.
Sokszor már a fertőzés okozta esetleges elváltozás korai szakaszában sebészeti beavatkozásra van szükség. A leggyakrabban alkalmazott rákmegelőző beavatkozás a konizáció, amely folyamán a kórosan elváltozott, beteg hámot kimetszik a méhnyakból. A beavatkozás nem zárja ki a későbbi gyermekvállalás lehetőségét. Amennyiben a feltárt probléma már nem korai szakaszra utal, a pácienst onkológus szakorvoshoz irányítjuk tovább a további lépések mihamarabbi megtétele érdekében.
Mit kell tudnom a méhnyakrák elleni védőoltásról?
A ma Magyarországon forgalomban lévő, 7. osztályos korban önkéntesen és ingyenesen igényelhető HPV-vakcina a kilenc leggyakrabban előforduló, magas rizikójú HPV vírustörzsek ellen adnak védettséget (6,11,16,18,31,33,45,52,58). A vakcinák az említett típusú vírusok egyik burokfehérjéjét tartalmazzák, amely ellen az emberi szervezet nagy mennyiségű ellenanyagot képes termelni. Az ellenanyagszint hosszú ideig – várhatóan 15-20 évig – egyenletesen magas marad, és ez biztosítja a tartós hatást és a védelmet ezen HPV törzsek ellen.
Az oltás azonban NEM helyettesíti a rutinszerű méhnyakrákszűrést, amelyet évente legalább egyszer ajánlott elvégeztetni, ugyanis a vakcina nem nyújt védelmet azon magas rizikójú humán papilloma vírusok ellen, amelyek burokfehérjéjét az oltóanyag nem tartalmazza, illetve a már fennálló HPV-fertőzés ellen sem. Éppen ezért a rendszeres méhnyakrákszűrés továbbra is nagyon fontos.
A vakcina nem véd a genitális, vagyis a nemi szervek környékén elhelyezkedő, szemölcsöket okozó, alacsony rizikójú kategóriába sorolható HPV-típusok, valamint más szexuális úton terjedő fertőzések ellen sem.
Mikor érdemes beoltatnom magam és gyermekem HPV ellen?
A HPV elleni védőoltás megkapásának legmegfelelőbb időpontja a tinédzserévek eleje, az aktív nemi élet megkezdése előtti időszak. Ennek oka, hogy az oltás a szexuális úton már megszerzett fertőzés ellen már nem hatékony. A hazai rendszerben a 12. életévüket betöltött lányok (2014 óta) és fiúk (2021 óta) szülei kérhetik gyermeküknek a védőoltást.
A Géndiagnosztika Centrum megbízásából végzett felmérés szerint a fiatal felnőtt magyar nők 40%-a csupán szexuális életük megkezdése után látogatott el először nőgyógyászhoz. Ezért mi is kiemelten ajánljuk, hogy a fiatal hölgyek az első menstruáció megjelenését követően mindenképpen keressenek fel egy gyermek- és tinédzsernőgyógyász szakembert, aki szakszerű felvilágosítást ad a HPV-védőoltásról, valamint a személyre szabott fogamzásgátlásról és mindenképpen kérjék az oltást mind a leány, mind a fiúgyermekek számára az oktatási intézményekben, vagy a háziorvosnál.
Természetesen a már szexuálisan aktív nőknek is van lehetőségük méhnyakrák elleni oltásra, feltéve, ha a vakcinák beadását megelőzi egy teljes körű nőgyógyászati vizsgálat, amely negatív HPV- eredménnyel zárul. Mivel a fertőzés életünk folyamán bármikor elkaphatjuk, a védőoltás beadásának minden időben van értelme.
Hogyan történik a HPV elleni oltás?
A HPV elleni oltóanyag három részből, három adagból áll, amelyből az első beadása után egy hónapnak kell eltelnie a második oltásig, majd ezt követően öt hónapot kell várni a harmadik injekcióra. Tehát a folyamat körülbelül hat hónapot ölel fel, ahol kritikus fontosságú a határidők betartása.
A vakcinát gyártó gyógyszercégtől függően a védettség eléréséhez szükséges idő lerövidülhet négy hónapra. Azoknak a személyeknek, akik megkapják az első oltóanyagot, javasolt a három részből álló teljes oltási sorozatot beadni. A három oltással akár 15-20 évig is aktívan működik az oltóanyag a páciens testében, ezáltal véd a humán papilloma vírus bizonyos törzsei általi fertőzéstől. Ne felejtsük el, hogy a HPV elleni oltástól függetlenül minden esetben szükség van a rendszeres méhnyakrákszűrésekre.
Nőgyógyászati szolgáltatásaink
Centrumunkban minden nő részére teljes körű nőgyógyászati ellátást kínálunk, pácienseink fogadása előzetes bejelentkezés alapján történik. A méhnyakrák-, illetve a petefészekrák-szűrésen és a mellvizsgálaton túlmenően bármilyen gyulladásos vagy fertőzéses panasz esetén a páciensek rendelkezésére állunk.
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal | 35 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontroll | 30 000 Ft |
Nőgyógyászati konzultációorvosi javaslat alapján | 21 000 Ft |
Nőgyógyászati mintavétel | 15 000 Ft |
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) »Az ár a vizsgálat díját és a felhasznált anyagokat, valamint az eredmény értékelését tartalmazza, szakorvosi konzultációt nem | 120 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia»Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. | 190 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia bipoláris rezektoszkóppal»Minimál-invazívnőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal komplex kórképek megoldására, altatás nélkül. | 350 000 Ft |
Szövettani vizsgálat mintánként | 16 000 Ft |
Spirál felhelyezéseultrahangos ellenőrzéssel, az IUD eszközt nem tartalmazza | 35 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kivizsgáláskonzultáció, szakorvosi vizsgálat, szükség esetén rákszűrés | 35 000 Ft |
Intimlézeres kezelés/alkalom»A kezelés kivizsgálást követően kérhető, általában két-három alkalom javasolt, az első ismétlés 1-3 hónapon belül. | 95 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kontroll | 22 000 Ft |
Receptírás | 5 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrővizsgálaton minden nőnek legalább 2 évente ajánlott részt vennie. Az alap szűrőcsomag részeként tapintással történő emlővizsgálatot, citológiai vizsgálatot és hüvelyi ultrahangvizsgálatot végzünk, a bővített csomag pedig a HPV szűrését is magában foglalja.
Nőgyógyászati szűrőcsomag »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia | 37 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - alap HPV »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 44 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - bővített HPV »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 49 000 Ft |
Endometriózis szűrőcsomag»részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, Ziwig-Endotest diagnosztikus laborvizsgálat, eredménnyel szakorvosi kontroll | 350 000 Ft |
Nőgyógyászati laboratóriumi vizsgálataink csak szakorvosi vizsgálattal együtt vehetők igénybe. Eredmény a mintavételtől számított 1-2 hét alatt várható.
Citológia | 4 500 Ft |
Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 10 900 Ft |
Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 15 900 Ft |
Confidence metilációs biomarker teszt | 14 000 Ft |
CINTec vizsgálat | 20 000 Ft |
Ziwig-Endotest®»Laboratóriumi teszt az endometriózis diagnosztizálására - csak intézményünkben folyamatban lévő kivizsgálás esetén kérhető önálló vizsgálatként, orvosi javallatra. | 315 000 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob és anaerob) | 22 600 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob) | 10 900 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése | 9 500 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése és rezisztencia vizsgálata | 13 600 Ft |
Neisseria gonorrhoeae tenyésztés | 20 100 Ft |
Mycoplasma hominis és Ureaplasma urealyticum tenyésztés | 12 300 Ft |
Trichomonas vaginalis tenyésztés | 10 900 Ft |
B csoportú Streptococcus vizsgálata | 6 100 Ft |
STD2 genitalis ulcus panelTreponema, Herpes | 10 300 Ft |
STD2 panelChlamydia, Neisseria | 10 300 Ft |
STD2 panelMycoplasma, Ureaplasma | 10 300 Ft |
STD2 panelGardnerella, Atopobium | 10 300 Ft |
STD3 vaginosis panelTrichomonas, Gardnerella, Atopobium | 13 300 Ft |
STD4 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria | 17 900 Ft |
STD6 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria, Gardnerella, Atopobium | 19 400 Ft |
Chlamydia trachomatis kimutatás | 6 100 Ft |
Mycoplasma genitalium kimutatás | 6 100 Ft |
Ureaplasma urealyticum kimutatás | 6 100 Ft |
Neisseria gonorrhoeae kimutatás | 6 100 Ft |
Trichomonas vaginalis kimutatás | 6 100 Ft |
Gardnerella vaginalis kimutatás | 6 100 Ft |
Atopobium vaginae kimutatás | 6 100 Ft |
Treponema pallidum kimutatás | 6 100 Ft |
Herpes simplex vírus-1, -2 kimutatás | 6 100 Ft |