Endometriózis
diagnosztika
Célunk, hogy az endometriózis diagnosztikája a legrövidebb időre csökkenhessen
Az endometriózis gyakran fájdalmas betegség, amelyben a méhüreg belsejét borító szövet, az endometrium a méhüregen kívül helyezkedik el (endometriális szövet). Az endometriózis a leggyakrabban a petefészket, a beleket vagy a medence belsejét borító szövetet érinti, de a kismedence területén kívül is megjelenhet.
Endometriózis esetén a rendellenes helyre került méhnyálkahártya szövet továbbra is úgy viselkedik, mint normális esetben – megvastagodik, leválik, és vérzés kíséretében a menstruációs ciklusok során távozik. A méhüregen kívül elhelyezkedő szövet azonban nem tud távozni a szervezetből. Ha az endometriózis a petefészkeket érinti, endometriómáknak nevezett ciszták alakulhatnak ki. A környező szövet irritálttá válik, végül hegesedés és összenövések (a szerveket összekötő rendellenes szövet) jelenhetnek meg. A betegség igen komoly fájdalmat okozhat, de teljesen tünetmentesen is fennállhat, ez esetben leginkább meddőségi problémák miatt kerülhet a páciens és az orvos látóterébe
Az endometriózis tünetei
Az endometriózis legfontosabb tünete a kismedencei fájdalom, amely gyakran a menstruációs ciklus alatt jelentkezik. Bár a menstruációs ciklus idején sok nőnél görcsök jelentkeznek, az endometriózisban szenvedő nők a menstruációs fájdalmat általában a megszokottnál sokkal erősebbnek írják le, és arról is beszámolnak, hogy a fájdalom idővel súlyosbodik.
Endometriózis részletesen
Az endometriózis gyakori tünetei és jelei:
- Fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea). A kismedencei fájdalom és a menstruációs görcsök néhány nappal korábban elkezdődhetnek, a menstruációs ciklus alatt több napig tarthatnak, illetve derék- és alhasi fájdalommal járhatnak együtt.
- Fájdalmas közösülés. A szexuális együttlét közben vagy után jelentkező fájdalom az endometriózis gyakori tünete.
- Fájdalmas székelés vagy vizeletürítés. Ezek a tünetek a leggyakrabban szintén a menstruáció alatt jelentkeznek.
- Erős vérzés. Időnként erős menstruációt (menorrhagia) tapasztalhat vagy a menstruációs ciklusok között vérzések léphetnek fel (menometrorrhagia).
- Meddőség. A nők egy részénél az endometriózist akkor diagnosztizálják először, amikor meddőségre igényelnek kezelést.
- Egyéb tünetek. Fáradtságot, hasmenést, székrekedést, puffadást vagy hányingert is tapasztalhat, főként a menstruációs ciklusok ideje alatt.
A fájdalom súlyossága nem tükrözi megbízhatóan a betegség súlyosságát. Az enyhe endometriózisban szenvedő nők egy részénél kiterjedt fájdalom jelentkezhet, míg mások, akik előrehaladott endometriózissal küzdenek, csupán enyhe fájdalmat tapasztalnak, vagy egyáltalán nincs fájdalmuk.
Az endometriózist néha más, szintén kismedencei fájdalmat okozó betegségekkel, így például kismedencei gyulladással vagy petefészek cisztával is összetéveszthetik. Továbbá irritábilis bélszindrómával is összetéveszthető, amely sorozatos hasmenést, székrekedést és alhasi görcsöket okoz. Ez a betegség az endometriózis mellett is megjelenhet, ami megnehezíti a diagnosztizálást.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Forduljon orvoshoz, ha olyan jeleket vagy tüneteket észlel, amelyek endometriózisra utalhatnak. A krónikus vagy súlyos kismedencei fájdalom okának meghatározása nehéznek bizonyulhat, de a probléma korai azonosításával megelőzhetők a szövődmények és a fájdalom.
Hogyan diagnosztizálható az endometriózis?
Mivel a betegség tünetei változatosak, az endometriózis diagnosztizálása sokszor éveket vehet igénybe, miközben a páciens orvosról orvosra jár panaszaival. A legszélesebb körben alkalmazott hüvelyi ultrahang vizsgálat elsősorban a petefészek ciszták kimutatására alkalmas. Kiterjedtebb endometriózis vagy esetleg a betegség más típusának gyanúja esetén gyakran MRI vizsgálatot is javasolnak.
Nem látható endometriózis esetében 2023 decemberétől már laborvizsgálat is elérhető a betegség egyértelmű igen/nem diagnosztizálására, közel 100%-os megbízhatósággal. Részletek.
A betegség kezelése
A diagnosztizált endometriózis kezelése több módon is történhet. Egyre növekvő jelentőséget tulajdonít ma már az orvostudomány az életmódi tényezőknek, speciális étrend, illetve élelmiszerek fogyasztásának. A betegség fokozatától, a páciens életkorától és közeljövőbeli céljaitől függően általában a kezelés első lépése a laparoszkópos műtéti beavatkozás vagy beavatkozások, melynek célja minden látható endometriózisos elváltozás eltávolítása. A továbbiakban a páciens gyógyszeres kezelésben is részesül, az elváltozások újbóli kialakulásának megakadályozása érdekében
A műtét kapcsán nagyon fontos szempont a gyermekvállalási időzítés. Sajnos a meddőség kialakulásának esélyét rontja a minél hosszabb ideig fennálló endometriózis, ugyanakkor bizonyos esetekben a műtét éppen emiatt lehet kérdéses.
Az endometriózis okai
Az endometriózis kialakulásának oka nem ismert. Több lehetséges magyarázat létezik a közvetlen kiváltó ok kapcsán:
- Retrográd menstruáció. Ez az endometriózis legvalószínűbb oka. Retrográd menstruáció esetén az endometriális sejteket tartalmazó menstruációs vér nem távozik a szervezetből, hanem visszafelé áramlik a petevezetékeken keresztül, és kijut a hasüregbe. Ezek a nem megfelelő helyen található endometriális sejtek megtapadnak a medencefalon és a kismedencei szervek felszínén, ahol elszaporodnak, és minden egyes menstruációs ciklus alatt megvastagodnak és véreznek.
- Embrionális sejtnövekedés. A has- és medenceüreg belsejét borító sejtek embrionális sejtekből származnak. Ha a hasüreg belsejét borító szövet egy vagy több része endometriális szövetté válik, endometriózis alakulhat ki.
- Műtéti heg. Műtétek (például méheltávolítás vagy császármetszés) után az endometriális sejtek a műtéti bemetszéshez tapadhatnak.
- Endometriális sejtek szállítása. Az endometriális sejtek a vérereken vagy a szöveti folyadékon (limfatikus rendszer) keresztül a test más részeibe is eljuthatnak.
- Immunrendszeri betegség. Elképzelhető, hogy valamilyen immunrendszeri probléma miatt a szervezet nem képes felismerni és elpusztítani a méhen kívül megjelenő endometriális szövetet.
Az endometriózis kockázati tényezői
Több tényező növelheti az endometriózis kialakulásának/súlyosbodásának kockázatát, így például:
- A beteg még nem szült;
- Egy vagy több endometriózisban szenvedő rokon (anya, nagynéni, lánytestvér);
- Bármilyen betegség, amely megakadályozza a menstruációs vér távozását;
- Korábbi kismedencei fertőzés;
- Méhrendellenességek.
Az endometriózis általában több évvel a menstruációs vérzés (menarche) megjelenése után alakul ki. Az endometriózis tünetei és jelei terhesség esetén ideiglenesen, a menopauza beállta után pedig véglegesen megszűnnek, ha a beteg nem szed ösztrogént.
Az endometriózis lehetséges szövődményei
Meddőség
Az endometriózis legfontosabb szövődménye a termékenység károsodása. Az endometriózisban szenvedő nők hozzávetőleg egyharmada-fele nehezen tud teherbe esni.
A teherbe eséshez a petesejtnek ki kell jutnia a petefészekből, végig kell haladnia a petevezetéken, egy spermának meg kell termékenyítenie, majd be kell ágyazódnia a méh nyálkahártyájába, ahol elkezdhet fejlődni. Az endometriózis elzárhatja a petevezetéket, és így megakadályozhatja a petesejt és a sperma egyesülését. Ezen kívül úgy tűnik, hogy a betegség kevésbé közvetlen módon is befolyásolja a fertilitást, például a petesejt vagy a sperma károsításával.
Ennek ellenére sok enyhe vagy középsúlyos endometriózisban szenvedő nő teherbe esik, és kihordja a terhességet. Az orvosok néha azt tanácsolják az endometriózisban szenvedő nőknek, hogy minél hamarabb szüljenek, mivel a betegség idővel súlyosbodhat.
Petefészekrák
A petefészekrák a várhatónál gyakrabban fordul elő endometriózisban szenvedő nőknél, bár a petefészekrák teljes élettartamra vonatkozó kockázata alacsony. Néhány vizsgálat arra utal, hogy az endometriózis növeli ennek kockázatát, de még így is viszonylag alacsony marad. Ritkán egy másik rákos betegség, az endometriózissal összefüggő adenokarcinóma is kialakulhat a korábban endometriózisban szenvedő nőknél.
További információk az endometriózisról
Az endometriózis vizsgálatáról és kezeléséről részletesen olvashat itt: Az endometriózis vizsgálata és kezelése»
Nőgyógyászati szolgáltatásaink
Centrumunkban minden nő részére teljes körű nőgyógyászati ellátást kínálunk, pácienseink fogadása előzetes bejelentkezés alapján történik. A méhnyakrák-, illetve a petefészekrák-szűrésen és a mellvizsgálaton túlmenően bármilyen gyulladásos vagy fertőzéses panasz esetén a páciensek rendelkezésére állunk.
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal | 35 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálathüvelyi ultrahang vizsgálattal, Dr.Lintner Balázs Onkológiai Centrum vezető szülész-nőgyógyásznál | 45 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontroll | 30 000 Ft |
Nőgyógyászat szakorvosi kontrollDr.Lintner Balázs Onkológiai Centrum vezető szülész-nőgyógyásznál | 35 000 Ft |
Nőgyógyászati konzultációorvosi javaslat alapján | 21 000 Ft |
Nőgyógyászati mintavétel | 15 000 Ft |
Méhtükrözés (office hiszteroszkópia) » | 120 000 Ft |
Operatív office hiszteroszkópia»Minimál-invazív nőgyógyászati műtétek hiszteroszkóppal, altatás nélkül. | 190 000 Ft |
Szövettani vizsgálat mintánként | 16 000 Ft |
Spirál felhelyezéseultrahangos ellenőrzéssel, az IUD eszközt nem tartalmazza | 35 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kivizsgáláskonzultáció, szakorvosi vizsgálat, szükség esetén rákszűrés | 35 000 Ft |
Intimlézeres kezelés/alkalom»A kezelés kivizsgálást követően kérhető, általában két-három alkalom javasolt, az első ismétlés 1-3 hónapon belül. | 95 000 Ft |
Intimlézeres beavatkozás szakorvosi kontroll | 22 000 Ft |
Receptírás | 5 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrővizsgálaton minden nőnek legalább 2 évente ajánlott részt vennie. Az alap szűrőcsomag részeként tapintással történő emlővizsgálatot, citológiai vizsgálatot és hüvelyi ultrahangvizsgálatot végzünk, a bővített csomag pedig a HPV szűrését is magában foglalja.
Nőgyógyászati szűrőcsomag »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia | 37 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - alap HPV »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 44 000 Ft |
Nőgyógyászati szűrőcsomag - bővített HPV »részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, tapintásos emlővizsgálat, mintavétel, citológia,Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 49 000 Ft |
Endometriózis szűrőcsomag»részletes szakorvosi vizsgálat, hüvelyi ultrahang, Ziwig-Endotest diagnosztikus laborvizsgálat, eredménnyel szakorvosi kontroll | 350 000 Ft |
Nőgyógyászati laboratóriumi vizsgálataink csak szakorvosi vizsgálattal együtt vehetők igénybe. Eredmény a mintavételtől számított 1-2 hét alatt várható.
Citológia | 4 500 Ft |
Confidence HPV-X 7+7 magas rizikójú HPV szűrés, metilációs biomarker átalánnyal | 10 900 Ft |
Confidence HPV-T 19 HPV vizsgálat tipizálással, metilációs biomarker átalánnyal | 15 900 Ft |
Confidence metilációs biomarker teszt | 14 000 Ft |
CINTec vizsgálat | 20 000 Ft |
Ziwig-Endotest®»Laboratóriumi teszt az endometriózis diagnosztizálására - csak intézményünkben folyamatban lévő kivizsgálás esetén kérhető önálló vizsgálatként, orvosi javallatra. | 315 000 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob és anaerob) | 22 600 Ft |
Baktérium tenyésztés és rezisztencia vizsgálat (aerob) | 10 900 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése | 9 500 Ft |
Sarjadzó gomba tenyésztése és rezisztencia vizsgálata | 13 600 Ft |
Neisseria gonorrhoeae tenyésztés | 20 100 Ft |
Mycoplasma hominis és Ureaplasma urealyticum tenyésztés | 12 300 Ft |
Trichomonas vaginalis tenyésztés | 10 900 Ft |
B csoportú Streptococcus vizsgálata | 6 100 Ft |
STD2 genitalis ulcus panelTreponema, Herpes | 10 300 Ft |
STD2 panelChlamydia, Neisseria | 10 300 Ft |
STD2 panelMycoplasma, Ureaplasma | 10 300 Ft |
STD2 panelGardnerella, Atopobium | 10 300 Ft |
STD3 vaginosis panelTrichomonas, Gardnerella, Atopobium | 13 300 Ft |
STD4 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria | 17 900 Ft |
STD6 panelChlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Neisseria, Gardnerella, Atopobium | 19 400 Ft |
Chlamydia trachomatis kimutatás | 6 100 Ft |
Mycoplasma genitalium kimutatás | 6 100 Ft |
Ureaplasma urealyticum kimutatás | 6 100 Ft |
Neisseria gonorrhoeae kimutatás | 6 100 Ft |
Trichomonas vaginalis kimutatás | 6 100 Ft |
Gardnerella vaginalis kimutatás | 6 100 Ft |
Atopobium vaginae kimutatás | 6 100 Ft |
Treponema pallidum kimutatás | 6 100 Ft |
Herpes simplex vírus-1, -2 kimutatás | 6 100 Ft |