Az iskola, óvoda és bölcsőde el- és újrakezdése izgalmas, egyszerre nem várt és várt esemény a családban. Az új környezet, a közösségi élmények izgalmai mellett – ahogyan ezt a szülők általában tudják is – számos egészségügyi kihívást hordoz magában. A közösségbe kerüléssel elkerülhetetlenné válik a szezonális betegségeken való átesés, melyet a család apraját-nagyját érinteni szokta. Bár betegségekre az immunrendszer éréséhez szükség van, szeretnénk pár tanácsot összegyűjteni, hogyan védekezhetnek a súlyos szövődmények, lefolyások ellen.
Az alábbiakban Dr.Imre Alexandra és Dr. Bíró Bernadett, Centrumuk gyermekgyógyász szakorvosainak információit olvashatják
Miért most?
„Ősszel és télen gyakran jelennek meg új vírusváltozatok, amelyek addig nem voltak jelen az előző szezonban, így a szervezet nem rendelkezik ellenük megfelelő védelemmel”- magyarázza Dr.Imre Alexanda, gyermekgyógyász szakorvos. „Bizonyos vírusok, például az influenza, a COVID és a megfázást okozó rhinovírusok, szezonálisak, ráadásul a kevésbé meleg hónapokban hatékonyabban terjednek. Az alacsonyabb páratartalom és az alacsonyabb hőmérséklet ugyanis kedvez ezeknek a vírusoknak, mivel hosszabb ideig életképesek maradnak a levegőben és a felületeken. A zárt térben való együttlét ráadásul növeli a közvetlen érintkezéssel és a levegőben terjedő vírusoknak való kitettséget egyaránt.”
A várható gyakori betegségek és fertőzések az idei szezonban
Melyek a leggyakoribb gyerekbetegségek, melyekre idén számíthatunk és hogyan védekezhetünk ellenük?
Influenza: Az influenza új variánsainak megjelenése miatt a szezonális oltás évente történő ismétlése javasolt a család minden tagja számára. Gyermekek esetén a már orrba fecskendezhető oltás is alkalmazható, ami sokat könnyít annak beadásában, melyet már 6 hónapos kor után fel lehet venni.
COVID-19 és annak variánsai: Bár a világjárvány jelentősen mérséklődött, továbbra is jelen van, így még mindig fontos szerepe van a megelőzésnek és a vírus ellen való védekezésnek. Az új variánsok, mint például a BA.2.86 (Pirola) vagy (FLiRT) változó mértékben terjednek a közösségekben, így az alapvető higiéniai szabályok betartásának továbbra is kulcsszerepe van.
RSV (Respiratory Syncytial Virus): Az RSV vírus szintén gyakori az őszi időszakban. A légúti betegség tünetei általában orrfolyás, köhögés, nehézlégzés, de csecsemőknél és kisgyermekeknél súlyosabb lefolyású is lehet. Magyarországon jelenleg az RSV elleni vakcina csak a különösen veszélyeztetett csoportokban, például koraszülötteknél vagy krónikus betegségben szenvedő gyermekeknél elérhető szervezett oltási program keretén belül. 2023-tól azonban elérhetővé vált kismamáknak is beadható oltás, amely a babáknak 6 hónapos korig, vagy akár tovább is védettséget nyújthat.
Rotavírus és norovírus: A gyomor-bélrendszeri fertőzések, különösen a rotavírus és a norovírus okozta, sokszos súlyos hasmenés és hányás ma is jelentős problémát jelentenek a kisgyermekek körében. A rotavírus elleni védőoltás immár rutinszerűen elérhető a csecsemőknek, és erősen ajánlott is mihamarabb, 6-8 hónapos korban beadatni a későbbi tünetek és a kórházi kezelés kockázatának mérsékléséért. Szájon át beadható oltás révén, kevés megterhelést jelent a beadása.
Bárányhimlő: Magyarországon a bárányhimlő elleni oltás már része a kötelező oltási rendnek, így a fiatalabb gyermekek nagy része védett a súlyos szövődmények ellen. Ugyanakkor a bárányhimlő még mindig jelen van, de az oltottaknál csak enyhe tüneteket okoz.
Kéz-láb-száj betegség: Ez a vírusos fertőzés szintén a leggyakoribbak közé tartozik, különösen kisdedkorban. Védekezésképp a megelőzésre fokozott figyelmet kell fordítani, főképp a kézmosás és a fertőtlenítés terén, mivel a vírus könnyen terjedhet a közösségi terekben. Fontos, hogy a fertőzött gyermekek otthon maradjanak a teljes gyógyulásig, hogy megakadályozzák a további fertőzést.
Szamárköhögés (pertussis) járvány: Erről, az erősen fertőző bakteriális betegségről egyre többet hallani, ugyanis sajnos egyre nő az esetek száma hazánkban is. A pertissus súlyos, gyakran fulladásérzettel is járó, rohamokban jelentkező köhögést okoz, és a járvány sajnos halálos áldozatokat is követelt a gyermekek körében. Ennek elsődleges oka az átoltottság folyamatos csökkenése Európában, hisz az oltás nem minden országban kötelező. Hazánkban a a vakcina része a kötelező oltási programnak, így a nagyobb gyermekek nem veszélyeztetettek. Azonban az újszülött, csecsemő és kisded korosztály igen, mivel az oltási program csak 2 hónapos korban kezdődik meg. Ezért hivatalos ajánlás jelent meg az oltás beadásának fontosságáról, valamint az újraoltás jelentőségéről várandósok, újszülötteket és kisgyermekek környezetében élők számára. Az oltás várandósok számára a 30. terhességi hét betöltését követően biztonsággal alkalmazható és erősen ajánlott.
Mire figyeljünk még az óvoda, iskola kapcsán?
Nem csak a betegségek nehezíthetik meg az intézménykezdést, az alábbi fontos tényezőkre ugyanúgy figyelni kell!
Allergia: nagyon fontos, hogy allergiás gyermek esetén mind a szülő, mind a kicsi a lehető legjobban felkészüljön a kockázatokra, az intézményt is bevonva. A modern molekuláris allergiatesztekkel pontosan meghatározható, hogy konkrétan mire és mennyire allergiás az érintett, ami rengeteget segít a szükséges biztonsági lépésekben. Anafilaxiás gyermek esetén ezt minden lehetséges platformon jelezzük a környezetnek. A pedagógusok képzésére gyakorló epipen is elérhető.
Sérülések: a mászókáról lepottyant, kitört üvegtől megsebzett, végtag sérüléseket szenvedett gyermekről szóló telefonhívásokra nem lehet előre felkészülni. Fontos, hogy fel tudjuk mérni a sérülések súlyosságát, melyhez számos helyről kérhetünk segítséget, valamint legyünk tisztában az alap elsősegély ellátással!
A lélek védelme: A testi betegségek mellett a gyermekek is ugyan úgy ki vannak téve lelki sérüléseknek, ahogyan a felnőttek, sőt, nekik kisebb az ellenállóképességük ezek iránt. Ugyanakkor az óvodai, iskolai bullying egyre intenzívebb. A megelőzés érdekében intézménykezdéskor igyekezzünk fokozottabban figyelni gyermekünkre, beszéltessük, vegyük észre az apró jeleket, és ha problémát sejtünk, na hagyjuk annyiban a dolgot!
Obezitás: A túlsúly szintén egyre gyakoribb állapottá vált a gyermekek körében, mely több probléma közt jelentősen növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Nehéz a rohanásban figyelni a változatos, színes, zöldségekben, rostokban gazdag táplálkozásra, az édességek, sós snackek minimalizálására, valamint a sportra, de lehet eléggé hangsúlyozni ezek fontosságát.
Fontos, a fenti információk csak tájákoztató jellegűek! Minden esetben konzultáljon gyermekorvossal, ha a fenti betegségek kapcsán kérdése van, vagy esetleg gyermekét érintik!