A gyermekek körében nyaranta megemelkedik a különféle bakteriális és gombás strandfertőzések előfordulásának gyakorisága, néhány egyszerű óvintézkedés betartásával azonban csökkenthető a fertőzésveszély. Előnyös, ha a picikre úszópelenkát vagy bugyit adunk, és az is segíthet, ha fürdés követően nem hagyjuk rajtuk megszáradni a fürdőruhát, hanem szárazra cseréljük.
A strandokon általános szabály, hogy a gyermekmedencébe nem mehetnek be a felnőttek, ennek ellenére azonban ez néha mégis előfordul. Ez a gyermekkori nőgyógyászati fertőzések egyik legfőbb forrása, ahol gyakorlatilag bármilyen, a szülőkben jelenlévő fertőzés átkerülhet a picikre. Érdemes kiemelni a szexuális úton terjedő humán papillómavírust (HPV), amely nemi szervi szemölcsöt (condyloma), illetve a bőr egyéb felületein megjelenő szemölcsöket okozhat.
A gyermek- és tinédzserkori fertőzések másik típusát a gombák által okozott betegségek jelentik, elsősorban a Candida-fertőzés. Ez jellemzően a serdülőkorú lányokat szokta érinteni, akiket a szervezetükben lezajló hormonális változások tesznek fogékonyabbá a Candidával szemben. A fertőzés bármely hámmal fedett testfelszínen megjelenhet, de a leggyakoribb előfordulási helyek a hüvelybemenet, a végbéltájék, valamint a testhajlatok. A Candida elsősorban a melegvizes medencékben fordulhat elő.
A strandfertőzések egy további forrását maguk a gyermekek jelentik, akik a medencében egymásnak adhatják át a kórokozókat. Ezen a módon terjedhetnek például a végbéltájékon megtelepedő Esherichia coli vagy Enterococcus faecalis fertőzések. A kólibaktériumok étvágytalanságot és súlyosabb hasmenést, más esetekben pedig húgyúti fertőzéseket okoznak, az Enterococcus baktériumok pedig elsősorban húgyúti fertőzéseket válthatnak ki. A nem megfelelően kezelt húgyúti fertőzések egyéb kórokozó baktériumait (például Proteus mirabilis, Psuedomonas aeruginosa) ugyanígy egymásnak adhatják át a picik.