Magzati fejlődési rendellenességek
Miért ne dohányozzunk a terhességünk alatt?
Rontjuk-e a saját termékenységünket, ha rendszeresen dohányzunk? Milyen károsodásokat okozhatunk magzatunknak, ha a terhesség ideje alatt sem tudunk lemondani a nikotinról? Élhetünk-e a várandósság ideje alatt a különféle nikotinpótló készítményekkel, ha máshogyan nem sikerül leszoknunk még a babavárást megelőzően?
Down-szindróma szűrés bővebben
A Down-szindróma gyakorisága az anyai életkor előrehaladtával növekszik. Magyarországon a 37 év feletti várandósoknál felajánlják a magzat kromoszóma-vizsgálatát, mely beavatkozás azonban körülbelül 0,5-1%-al növeli a vetélés kockázatát. Mivel a 37 év alatti korosztály számára ezt a vizsgálatot rutinszerűen nem végzik el, a Down-szindrómás gyerekek döntő többségét a fiatalabb kismamák szülik. A kockázatelemző vizsgálatokkal szűrjük még a 13-as illetve 18-as kromoszóma triszómiát, melyek azonban jóval ritkábban előforduló kromoszóma rendellenességek.
A terhesgondozás során végzett vizsgálatok ismertetése
A terhesgondozás célja, hogy minden olyan kóros állapotot időben felismerjen az orvos, amely az anya, illetve a baba egészségét veszélyeztetheti. Hazánkban a védőnő és az orvos a szakmailag meghatározott irányelvek szerint együtt végzi ezt a feladatot: cikkünkben részletesen ismertetjük a terhesgondozás során elvégzésre kerülő vizsgálatokat.
A családtervezés legfontosabb lépései
A fogamzásra történő felkészüléskor a cél az, hogy minimálisra csökkentsünk minden olyan veszélyt, mely a terhesség normális élettani menetét megzavarhatja, ezáltal az embrió és később a magzat, majd a megszületés után az újszülött egészségére bármilyen káros hatással lehet. A gyermekvállalás tudatos előkészítésekor a következő kérdéseket vizsgáljuk: