Hogyan hat a botoxkezelés?
A botox a Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt, botulinum toxin nevű méreganyagból előállított gyógyszer. Az eredeti vegyület egy igen erős idegméreg, amely magas koncentrációban a botulizmusnak nevezett, bénulással járó, életveszélyes kórképet váltja ki.
A botoxkezelés épp a botulinum toxin izombénulást okozó hatását használja fel az arc ráncainak elsimítására. Rendkívül kis koncentrációban, az arc egy-egy pontjára bejuttatva ez az anyag nem okoz semmiféle károsodást a szervezetben, viszont képes rá, hogy hosszabb időre leállítsa az arc azon izmait, amely a mimikai ráncok kialakulásáért felelős.
A folyamat egész pontosan a következő módon zajlik: a bőr alá, a ráncok területeire juttatott botox megakadályozza, hogy az idegsejtekből eredő ingerületek elérjék az izmokat, így azok nem tudnak összehúzódva maradni. Az idegsejtekből eredő ingerületek gátlása azáltal valósul meg, hogy az izmok összehúzódásáért felelős idegi ingerületátvivő anyag, az acetilkolin rövid idő múlva már egyáltalán fel sem szabadul.
A tartós izom-összehúzódások ezáltal megszűnnek, a ráncok pedig kisimulnak.
Hogyan alkalmazzuk a botoxot?
A botoxot injekció formájában juttatjuk be az arc bőre alá, azokra a területekre, ahol az eltüntetni kívánt ráncok találhatóak. Ez egy gyors és fájdalommentes eljárás, amely mindössze 15-20 percet vesz igénybe.
Botox kezelés arcon
A botox – amely eredetileg por formájú, az injekció sóoldatban, hígított formában tartalmazza – átlagosan 2-10 nap alatt fejti ki izomgátló hatását. Ennyi időre van szükség ahhoz, hogy az idegsejtek működését gátló anyag megállítsa az acetilkolin felszabadulását, megszakítva ezzel a molekulák izomsejtekhez történő áramlását.
Glabella botoxos kezelése
Kinek nem ajánlott a botoxkezelés?
A botoxkezelés nem ajánlott sem a várandós, sem pedig az éppen szoptató anyukák számára.
Nem alkalmazható a kezelés továbbá azokban az esetekben sem, ha valakinél korábban allergiás reakció lépett fel a botoxszal, vagy az injekcióban található bármely más összetevővel, például a humán szérum albuminnal szemben.
Lázas állapotban szintén nem végezzük el a kezelést, és azokban az esetekben sem, amikor valakinél ritkán előforduló, speciális ideg-izom betegség van jelen.
18 év alatt és 65 év felett ugyancsak nem javasoljuk ennek a módszernek az igénybevételét.
Meddig tart a botoxkezelés hatása?
A legelső botoxkezelés ránctalanító hatása a homlok- és a szemöldök közötti ráncok esetében körülbelül 4-6 hónapig tart, a szem környéki szarkalábaknál pedig valamivel rövidebb ideig, úgy 3-4 hónapig érvényesül az injekció ráncsimító hatása.
A botoxkezelés ezen időszak elmúltával újra megismételhető. Pozitívum, hogy az ismételt kezelések hatásai már valamivel hosszabb ideig, néhány hónappal tovább érvényesülnek, így minden további kezelés egyre erőteljesebb ránctalanító hatást eredményez.
Két kezelés között minimálisan 3 hónapnak kell eltelnie, ennél sűrűbb időközönként az orvosi ajánlások szerint nem szabad újabb kezeléseket végezni. Egy évben emellett maximálisan 3 kezelés az, amely még megengedhető.
Vannak-e mellékhatásai a botoxkezelésnek?
A botoxkezelés – a botulinum toxin pontos és szakszerű adagolása esetén – teljesen biztonságos. A vegyület – az említett időszakokat követően – mindenféle káros mellékhatás nélkül magától is lebomlik.
Enyhébb és idővel megszűnő mellékhatások ritkán ugyan, de kialakulhatnak. Ezek közé tartozik például a szúrások helyén kialakuló bőrpír, illetve az enyhe duzzanatok.
Esetenként 1-2 napig tartó fejfájás, enyhe influenzaszerű tünetek, illetve a szúrás helyéhez közeli izmok gyengesége is előfordulhat, például a felső szemhéj esetében. Ez utóbbi magától is megszűnik az izomműködés spontán visszatérésével.
Amennyiben Ön vérhígító gyógyszert szed, ezt fel kell függesztenie a botoxkezelés előtt, emiatt ugyanis bevérzések alakulhatnak ki a szúrások helyein.
Van-e valamilyen teendőm a botoxkezelést követően?
Közvetlenül az injekciózás után – nagyjából 3 óráig – kerülendő a vízszintes testhelyzet és a hajolgatás annak érdekében, hogy a botulinum toxin a kezelt területen maradjon.
Kerülje továbbá a kezelt terület dörzsölését, és ne végeztessen ezen területen más kozmetikai kezelést a következő 5 napban. Ugyanebben az időszakban a szauna és a szolárium használata, illetve a napozás és a forró fürdőzés is mellőzendő, a bőr nagyobb mértékű hőmérséklet-emelkedése ugyanis ronthatja a kezelés hatékonyságát.