Horkolással orvoshoz fordulni? Természetesen!
Bejelentkezés
Horkol és nappal fáradékonynak érzi magát? Jó hír: ha az elsőt megszünteti, felszívódik a másik probléma is!
Horkolással orvoshoz fordulni? részletesen
Horkolással orvoshoz fordulni? Viccesen hangzik. Pedig azok, akik ezt tették, és sikeresen megszabadultak a horkolástól, egy egész sor más problémát is a hátuk mögött hagytak.
Így néz ki a horkolás
A jellegzetes horkoló hangot a szájpad, a nyelvcsap vagy a garatívek lágy szöveteinek rezgése okozza. Alvás közben ellazulnak az itt található izmok és kötőszövetek, a folyamatosan be- és kiáramló levegő pedig mozgásba hozza ezeket a szöveteket, szűkítve ezzel az áramló levegő rendelkezésére álló helyet.
A horkolás gyakorisága szerint három típust különböztetnek meg a szakemberek.
A horkolás 3 típusa
Egyes fokozatú, vagyis nem súlyos a probléma, ha Ön csak elvétve horkol, és ekkor sem túl hangosan. Az enyhe fokú horkolás semmilyen módon nem befolyásolja az éjszakai légzést, így a későbbiekben jelentkező egészségügyi problémáktól sem kell tartania.
Hallgassa meg, milyen egy egyes fokozatú horkolás:
Kettes fokozatú horkolásról beszélünk, ha Ön rendszeresen, hetente három éjszakánál többet horkol. Ebben az esetben már légzési nehézségek is felléphetnek, ami negatívan érinti a pihenésünket: a kimaradt levegővételek miatt többször felébredhetünk az éjszaka során, anélkül, hogy reggel erre emlékeznénk. A folyamatosan megszakadó alvás nappali álmosságot eredményez, amit Ön nem fog érteni, hiszen elég időt töltött alvással.
Hallgassa meg, milyen egy kettes fokozatú horkolás:
A horkolás hármas, legsúlyosabb fokozata esetén Ön gyakorlatilag minden éjjel horkolva alszik, és ezt akár a másik szobából is hallani. A horkolás oka ebben az esetben a rendszeres légzéskimaradásokkal jellemezhető alvászavar, az obstruktív alvási apnoé is lehet. A légutak ilyenkor részben vagy teljesen elzáródhatnak, az elzártság pedig alkalmanként akár egy percig is tarthat. Az agyban rövid időre fellépő oxigénhiány ilyenkor megszakítja a mély alvás állapotát, agyunk emiatt éberebb állapotba kerül. A felületes éjszakai alvás – illetve a gyakori felébredések – idővel folyamatos kialvatlansághoz, állandó nappali fáradtsághoz vezethet.
Hallgassa meg, milyen egy hármas fokozatú horkolás:
Kik horkolnak leginkább?
- A férfiak gyakrabban, mint a nők
- A túlsúlyosok mindkét nemben
- Akiknek hosszabb a lágy szájpadjuk
- Akiknek nagy a mandulájuk
- Akiknek orrsövényferdülése van
- Akiknek polip van az orrában
- Akiknek gyakran eldugul az orruk
- Akik gyakran isznak esténként alkoholt
- Azok a gyermekek, akiknek megnagyobbodott a mandulája, illetve orrpolipuk van
Mikor kell felkeresni az orvost?
Egy kisebb horrkantás miatt természetesen még nem. Ellenben, ha napközben rendszeresen fáradtnak érzi magát – annak ellenére, hogy saját igényeihez képest eleget alszik – akkor jó eséllyel a horkolás miatti légzéskimaradások állhatnak a problémája hátterében.
Szintén az alvásfüggő légzészavar jele lehet, ha az utóbbi időben jelentősen romlott az emlékező- vagy a koncentrációképessége, gyakran fájt a feje (különösen reggelente), esetleg a szokásosnál ingerlékenyebbé vált, de nem talál megfelelő magyarázatot ezekre a változásokra.
Nyomós oka van felkeresni egy szakembert abban az esetben is, ha partnere már régebb óta nem tud Ön miatt aludni. Ha pedig a gyermekünk az, aki jó ideje erősen horkol – függetlenül attól, hogy például egy megfázás miatt bedugult orral kellett-e aludnia – akkor szintén érdemes minél előbb tisztázni, hogy mi áll a probléma hátterében.
Horkolásgátlás szolgáltatásaink és árlista
Fül-orr-gégészeti szakorvosi vizsgálat | 32 000 Ft |
Fül-orr-gégészeti kontroll vizsgálat | 30 000 Ft |
Fül-orr-gégészeti konzultáció | 22 000 Ft |
Horkolásgátlás szakorvosi vizsgálat | 32 000 Ft |
Horkolásgátlás kontroll vizsgálat | 30 000 Ft |
Horkolásgátlás konzultáció | 22 000 Ft |