Horkolásunk alapján több csoportba tartozhatunk
- Habituális horkoló: aki csak zavaró hangot ad ki, de légzéskimaradása gyakorlatilag nincs.
- Enyhe fokozatú, vagyis nem súlyos a probléma, ha Önnek óránként maximum 5-10 légzéskimaradása fordul elő. Az enyhe fokú horkolás nem veszélyezteti egészségét, de érdemes időnként kontrollálni.
- Közepes fokozatú horkolásról beszélünk, ha az Ön légzése alvás közben óránként 10-30 alkalommal 10 másodpercnél hosszabb időre megszakad. Ezek az éjszakai események negatívan érintik a pihenésünket: a kimaradt levegővételek miatt többször felébredhetünk az éjszaka során, anélkül, hogy reggel erre emlékeznénk. A folyamatosan megszakadó alvás nappali álmosságot eredményez, amit Ön nem fog érteni, hiszen elég időt töltött alvással.
- A horkolás legsúlyosabb fokozata esetén az Ön légzése óránként 30 alkalomnál többször is megszakad 10 máspdpercnél hosszabb időre, a szükségesnél kevesebb oxigént kap a szervezete. Az agyban rövid időre fellépő oxigénhiány ilyenkor megszakítja a mély alvás állapotát, agyunk emiatt éberebb állapotba kerül,mozgósitja a megfelelő izmokat, veszünk egy nagy levegőt, de aztán újra kezdődik a folyamat. A felületes éjszakai alvás – illetve a gyakori felébredések – idővel folyamatos kialvatlansághoz, állandó nappali fáradtsághoz vezethet. A gyakori oxigénhiány hajlamosít a keringési rendellenességekre, infarctusra, stroke előfordulására.
Mi az ami hajlamosít a horkolásra?
A túlsúly, bizonyos nyugtató hatású gyógyszerek szedése – mindkét nemben – hajlamosít a horkolásra. Az esti alkoholfogyasztás ugyancsak nem előnyös, Ha Ön egyébként is sokat horkol: az alkohol ellazítja a torokban található izmokat, az itt lévő lágy szövetek ezáltal nagyobb eséllyel remegnek majd a be- és kiáramló levegőtől. Különféle anatómiai eltérések szintén közrejátszhatnak mind a horkolás, mind az alvási apnoe kialakulásában, így például a lágy szájpad szélessége,a nyelvcsap hossza, a nagy mandulák, az elégtelen orrlégzés, az orrsövényferdülés, az orrpolipok vagy a folyamatos orrdugulás jelenléte. A garat alsó szakaszának rendellenes mozgása is előidézője lehet az alvási apnoenak.
Az erős horkolás nemcsak a felnőtteket, hanem a gyermekeinket is érintheti. A kialakulás okai náluk általában a megnagyobbodott mandulák. Szülőként érdemes lehet erre is odafigyelnünk, az 1 és 9 év közötti gyermekek mintegy 3 százalékánál alakulhat ki alvásfüggő légzészavar.. Az éjszakai légzéskimaradások – a gyakori felébredések miatt – jelentősen csökkenthetik gyermekünk iskolai teljesítményét, felnőttkorban pedig magas vérnyomáshoz vezethetnek.
Mikor forduljunk a horkolásunkkal orvoshoz?
Ha napközben rendszeresen fáradtnak érzi magát – annak ellenére, hogy saját igényeihez képest eleget alszik – akkor jó eséllyel a horkolás miatti légzéskimaradások állhatnak a problémája hátterében. Szintén az alvásfüggő légzészavar jele lehet, ha az utóbbi időben jelentősen romlott az emlékező- vagy a koncentrációképessége, gyakran fájt a feje (különösen reggelente), esetleg a szokásosnál ingerlékenyebbé vált, de nem talál megfelelő magyarázatot ezekre a változásokra.
Nyomós oka van felkeresni egy szakembert abban az esetben is, ha partnere már régebb óta nem tud Ön miatt aludni. Ha pedig a gyermekünk az, aki jó ideje erősen horkol – függetlenül attól, hogy például egy megfázás miatt bedugult orral kellett-e aludnia – akkor szintén érdemes minél előbb tisztázni, hogy mi áll a probléma hátterében.
Horkolásgátlás szakrendelésünkön szeretettel várjuk Önt és családtagjait, hogy minél előbb fényt deríthessünk az erős horkolás mögött meghúzódó okokra! »