A zavaró szemölcsök vagy fibrómák eltávolítása egyaránt történhet lézerrel vagy radiokauterrel is. Minden esetben a bőrnövedék típusától függően döntjük el, hogy melyik módszert érdemes alkalmazni.
A bőrnövedékek – fibrómák, szemölcsök – leégetése könnyen kivitelezhető és a vágással járó műtéti eltávolításnál sokszor szebb eredményt adhat. Ez a módszer akkor jön szóba, ha az eltávolításhoz egyáltalán nincs szükség vágásra, például mert a növedéktípus a bőr felsőbb rétegeiből indul ki. Épp ilyenek a nyak területén gyakran nagy számban megjelenő fibrómák, illetve a bőrsíkból kiálló és mindenbe könnyen beleakadó kisebb bőrnövedékek. Ezekben az esetekben egyaránt szóba jöhet a lézeres vagy a radiokauterrel történő eltávolítás is.
Más esetekben a műtéti eltávolítás javasolt, amennyiben az adott bőrnövedéket nem szakszerű vagy egyáltalán nem is lehet lézerrel vagy radiokauterrel elpárologtatni.
Hogyan zajlik a bőrnövedékek leégetése?
A bőrnövedékek lézeres eltávolításakor a hirtelen és rövid időre kialakuló hőhatás távolítja el az esztétikailag zavaró növedéktípusokat. Melanoma központunkban 10,6 µm (mikrométer) hullámhosszúságon üzemelő széndioxid-lézert alkalmazunk: a lézer sugarait a bőrfelszín víztartalma nyeli el, hirtelen felmelegítve és ezzel elpárologtatva az apróbb, de akár nagyszámú növedéktípusokat.
A radiokauter esetében egy már korábban is létező, mára továbbfejlesztett, rádiófrekvenciás árammal működő eljárásról van szó. Az eszköz mikrokisüléseket hoz létre a bőrön, a kialakuló hőhullám pedig elpárologtatja az eltávolítani kívánt bőrkinövést. A kezelés végeredménye nagyon hasonló ahhoz, mint ami a lézeres beavatkozással is elérhető.