A tesztoszteron hiánya többféle tünet megjelenését, társuló betegség kialakulását eredményezheti, ezért a tünetes esetekben, laboratóriumi vizsgálatokkal igazolt hormonhiány mellett, érdemes gyógyszeres kezelést kezdeni a hormonszint növelése érdekében.
Mikor beszélünk tesztoszteronhiányról?
A tesztoszteron a férfiakban már az embrionális korban termelődni kezd a herékben, majd a 16. terhességi hetet követően – a herék körülbelül ekkorra fejlődnek ki – a termelődés jelentősen lecsökken. A születés után nem sokkal azonban a tesztoszterontermelés átmenetileg újra beindul, ami a pubertáskor induló hímivarsejt-képzés alapjául szolgáló ősivarsejtek kialakulásához szükséges. Ezt követően a tesztoszteronszint ismét alacsonyabb lesz, és egészen a serdülőkor kezdetéig így marad, csak ekkor kezd el ismét növekedni. A hormon szintje nagyjából 30 éves korig marad az ekkor elért csúcsértéken.
A 30 éves életkort követően évente nagyjából 1 százaléknyival csökken a szabad tesztoszteron szintje (a hormonnak ez a formája nincs fehérjékhez kötve). A 65 éves kor felett egyre gyakrabban találkozunk kórosan alacsony tesztoszteronkoncentrációval. A hormonszint csökkenését nem csak az életkor befolyásolja, az elhízás és általános egészség romlása felgyorsítja a folyamatot.
Tesztoszteronhiányról abban az esetben beszélünk, amennyiben a hormon vérben keringő szintje 12,0 nmol/l (3,5 ng/ml) alatti.
Mik a tesztoszteronhiány jellemző tünetei?
Az átlagosnál alacsonyabb tesztoszteronszintnek számtalan tünete lehet, ezek közül az alább felsoroltak a leginkább jellemzőek:
- Csökkent libidó: a tesztoszteronhiány egyik legkorábban jelentkező tünete a csökkent nemi vágy;
- További hormonszintcsökkenés esetén merevedési zavar alakulhat ki;
- Csökkent ondóvolumen: alacsony tesztoszteronszint esetén lecsökkenhet az ejakuláció során távozó sperma mennyisége;
- Csökkenő izomtömeg, fokozódó zsírlerakódás: az alacsony tesztoszteronszint egyik gyakori tünete az izomtömeg leépülése és a zsírszövetek mennyiségének növekedése;
- Szőrzet növekedésének elmaradása;
- Kimerültség: az alacsony tesztoszteronszint az energiaszint csökkenését is okozhatja, amitől folyamatosan fáradtnak és kimerültnek érezhetjük magunkat akkor is, ha ugyanannyit alszunk és pihenünk, amennyit korábban;
- Gyakoribbá váló csonttörések: a tesztoszteron fontos szerepet játszik az egészséges csontozat felépítésében, a hiánya így csontritkuláshoz és gyakori csonttörésekhez vezethet;
- Motiváció csökkenése, hangulati- és alvászavarok;
- A cukorbetegség és a tesztoszteronhiány között is ismert az összefüggés;
- Szív- és érrendszeri problémák is kialakulhatnak;
- A várható élettartam lerövidülhet.
Tekintve, hogy a férfiak szervezetében nagyon sokféle működése függ a tesztoszteron koncentrációjától, a probléma időben történő felismeréséhez és a megfelelő kezelés kiválasztásához a különféle szakterületek orvosai közötti együttműködésre is szükség van.