A kórképet jelző piros folt Magyarországon csak a friss fertőzöttek mintegy 30-50%-ánál jelentkezik, így a betegség diagnózisa nem építhető kizárólag erre a tünetre. A fertőzés az esetek közel felében egy ideig lappangó állapotban marad. Amennyiben nem jelentkeznek a csípés után hamarosan egyéb jellemző tünetek, vagy ha a kullancs vérszívás után lepotyog és magát a csípést sem veszik észre, a betegség oka csak később vagy egyáltalán nem kerül felismerésre, és így helyes diagnózis sem születik.
Abban az esetben, ha a Lyme-foltra hasonlító elváltozás alakul ki a bőrünkön a kullancscsípést követően, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, aki meg tudja ítélni, hogy csak egyszerű bőrpírről, vagy Lyme-foltról van-e szó. Érdemes le is fotóznunk az elváltozást, a Lyme-folt ugyanis magától is elmúlhat egy idő után, a Lyme-kór diagnózsiának felállításakor – amennyiben később további tünetek is megjelennek – azonban hasznos lehet, ha a szakorvos meg tudja tekinteni a korábban jelenlévő bőrelváltozást is.
(A közölt képeket Dr. Esztó Klára készítette.)
Az egyetlen, kizárólag a Lyme-betegségre (borreliózis) jellemző tünet a kör vagy ovális alakú piros, növekvő bőrpír, a Lyme-folt (erythema migrans)
A Lyme-folt lilásan vagy barnásan elszíneződhet
A Lyme-folt csak ritkán vérzik be és színeződik el ennyire határozottan
A Lyme-kór ellen nem létezik védőoltás, de az időben felismert betegség jól gyógyítható antibiotikummal
Ma már mindenki számára elérhető az a laborvizsgálat, amelynek során a “gyanús” kullancsról megállapítható, hogy fertőzött volt-e vagy sem
A Lyme-kór valódi gyakorisága évente átlagosan 10 000 friss fertőzésre becsülhető
A Lyme-folt csak a fertőzöttek kevesebb, mint felénél jelenik meg
A Lyme-folt legalább egy hétig, néha azonban egy évig is látható
A Lyme-betegséget okozó Borrelia baktériumok fő terjesztője nálunk a közönséges kullancs
A Lyme-folt a kullancscsípés helyétől függetlenül is megjelenhet