Lyme-kór
Hogyan védekezzünk kullancs ellen?
A kullancs csípése elleni védekezéssel, illetve a mihamarabbi (néhány órán belüli) kullancseltávolítással sok esetben megelőzhető lehet, hogy betegséget kapjunk el egy fertőzött rovartól. Ha kullancsot találunk a bőrben, érdemes az eltávolított kullancsot bevizsgáltatni, amennyiben pedig kokárda-szerű bőrpírt fedezünk fel akár a kirándulás utáni hetekben, azonnal irány egy megfelelő laboratórium! Minél hamarabb indul el ugyanis a fertőzés antibiotikumos kezelése, annál nagyobb az esély a gyors gyógyulásra.
Őrizze meg a kullancsot!
A Lyme-kórt Európában elsősorban fertőzött kullancsok terjesztik. A betegségnek sokféle megjelenési formája lehet, ezért nehéz fel-ismerni. Dr. Kapiller Zoltán István állatorvos-zoológust, a Magyar Kullancsszövetség elnökét a kórokozóról és a kullancs eltávolításáról, a megelőzésről, míg Dr. Esztó Klára bőr- és nemigyógyászt, klinikai immunológus főorvost a Lyme-kór tüneteiről, kezeléséről kérdeztük.
A Lyme-folt megjelenési formái
A Lyme-betegség sok esetben egyáltalán nem, vagy csak későn kerül felismerésre. Egyik oka, hogy a fertőzés nem minden esetben okoz egyértelmű tüneteket. Az egyetlen, jól látható elváltozás a csípés körül körkörösen terjedő, kokárda alakú, vagy egybefüggő köralakú vagy ovális bőrpír. A Lyme-folt (latin nevén erythema chronicum migrans vagy ECM) panaszt általában nem okoz, de égő, viszkető érzés is kísérheti.