Milyen betegség a Lyme-kór?
A Lyme-kór hazánkban a leggyakoribb kullancs által terjesztett, emberre veszélyes betegség. Kiváltója a Borrelia burgdorferi sensu lato nevű baktérium fajkomlex. Viszonylag kevéssé ismert, hogy ezen belül gyakran négy faj: a B. afzelii, B. garinii, B. burgdorferi sensu stricto és a B. spielmanii, akár egyszerre is okozhatja az összetett kórképet. Ezen fajok az általunk használt teszttel külön-külön is kimutathatók, ha a beteg immunrendszere védekezik ellenük. Évente mintegy 10 000 friss fertőzéssel számolhatunk országunkban, de nem minden fertőzésből alakul ki betegség.
Honnan tudhatom, hogy Lyme-kóros vagyok?
A Lyme-kór a legtöbb esetben különböző súlyosságú és típusú panaszokat okoz. Ha a panaszok okára a különböző szakrendeléseken nem sikerül választ találni, felmerülhet a Lyme betegség gyanúja.
Milyen tüneteket okozhat a Lyme-kór?
A felsorolt kórokozók főképp bőrgyógyászati, ízületi és mozgásszervi, valamint idegrendszeri tüneteket váltanak ki.
A kullancscsípés következtében a bőrön nem minden esetben jelenik meg a kifejezetten csak a Lyme-kórra jellemző, 5 cm-nél nagyobbra nővő kokárda küllemű vagy ovális bőrpír. De ha igen, ezesetben érdemes azonnal szakorvos fordulni. A panaszok erőssége és megjelenési ideje teljesen egyedi, megnehezítve a betegség diagnózisát. A tünetek megjelenése, súlyossága immunrendszerünk erősségétől függ. Elképzelhető, hogy hosszú időn át tünetmentesek maradunk, de az is előfordulhat, hogy jóval (akár évekkel) később jelennek meg a Lyme-kórra jellemző tünetek.
Általában az alábbiak időnkénti vagy gyakori jelentkezésénél gyanakodunk erre a fertőzésre:
– indokolatlan fáradékonyság
– úgynevezett „nyári influenza”
– ízületi, fájdalmak, gyulladás, izom- és ínfájdalmak és gyulladások
– ismeretlen eredetű egyéb fájdalmak
– szívritmuszavarok
– látás-, hallás-, egyensúlyzavar
– arcidegbénulás
– egyéb idegi tünet, gyulladás
– meddőség, vetélések
– szorongás, levertségérzés, pánikérzés
– alvászavar
– memóriaromlás, szókeresés stb.
A fenti panaszok esetén, a Western blot vizsgálat a fertőzöttségre adott specifikus immunválaszunkat képes igazolni. A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen szükséges értékelni a diagnózis felállításához.
Hogyan gyógyítható a Lyme-kór?
Fontos hangsúlyozni, hogy bár a Lyme-betegség hosszú lefolyású tud lenni, egyénre szabott kezelés(ek) mellett az esetek nagy részében a beteg tünetmentesíthető. A tartós panaszmentesség gyógyulásnak tekinthető. Szakorvosunk az utógondozást is magas szinten végzi.
Mikor, hol és hogyan fertőződhetünk meg?
A kullancsszezon kezdetének és végének nincs éles határa, mert sok földrajzi és klíma tényező befolyásolja. A kullancsokat a vadállatok, madarak is hordozzák így bárhol megfertőződhetünk, nem kell hozzá erdőben járni. Ideális életterük a nedves, nyirkos, árnyékos aljnövényzet. Nem kedvelik a fényt, a meleget és a szárazságot.
Hazánkban a kullancsoknak mintegy két tucat különböző fajuk honos. Ezek közül az apró (2-10 mm), feketés-barnás színű, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) felelős a két legismertebb, nálunk előforduló kullancs által terjesztett betegségért: a ritkább, vírusos agyhártya/agyvelőgyulladásért, valamint a sokkal gyakoribb Lyme-kórért.
Bár természetesen nem mindegyik egyed fertőz, érdemes a csípést követően mielőbb laborvizsgálatra küldeni a kullancsot, hogy mihamarabb kiderítsük, veszélyeztetettek lehetünk-e.
Miért érdemes megvizsgáltatni az eltávolított kullancsot?
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumban lehetőség van a kullancs laboratóriumi vizsgálatára, melynek során kiderül, hogy az adott kullancs tartalmazza-e a Lyme-kórt okozó baktérium DNS-ét. A vizsgálat eredménye nem diagnosztikus értékű, azaz egy negatív eredmény nem zárja ki a fertőzés lehetőségét, és egy pozitív eredmény sem jelenti garantáltan, hogy megfertőződtünk. Ezért egy kullancscsípés esetén javasolt 4-6 hét múlva, vagy panaszok megjelenése esetén ennél előbb is, vérből ellenanyag-vizsgálatot végezni.
Érdemes tudni, hogy a kullancs pozitív eredménye nem helyettesíti a többi, Lyme-betegség megállapításával kapcsolatos vizsgálatot. A pozitív teszteredmény önmagában nem igényel antibiotikus kezelést, arról mindenképpen csak a kezelőorvos dönthet.
(A kullancs laboratóriumi vizsgálatával nem mutatható ki, hogy a kullancs fertőzött volt-e az agyvelőgyulladást okozó vírussal.)