Milyen vizsgálatokat végzünk a kardiológiai szakrendelés keretében?
Általános fizikális vizsgálat
Miután Ön elmondta legjellemzőbb tüneteit, kórelőzményét és a családjára jellemző szívproblémákat, egy általános fizikális vizsgálatra is sor kerül. Ennek része egy egyszerű vérnyomásmérés, a testsúly és a testmagasság meghatározása, valamint a szívhang meghallgatása fonendoszkóppal.
EKG vizsgálat
Az első szakorvosi vizsgálat során végezzük el az elektrokardiográfiás vizsgálatot (EKG). Ezzel a szív elektromos működéséről nyerhető információ: a gép által rajzolt görbéről (elektrokardiogram) leolvasható, hogy a vizsgálat időpontjában fennállnak-e Önnél gyors lefolyású, heveny vérellátási zavarok. Ha igen, az utalhat például egy korábban bekövetkezett szívinfarktusra vagy koszorúérgörcsre (orvosi szóval angina pectoris) is. Az EKG közvetetten a szívritmuszavarok jelenlétéről és a szívkamrákat érő terhelésről is tájékoztatást ad.
Terheléses EKG vizsgálat
Az érelmeszesedés miatt kialakuló koszorúér-betegségek esetén a nyugalmi EKG diagnosztikai értéke csekély. Egyes esetekben a már lezajlott, hátsófali szívinfarktus is rejtve maradhat. A nyugalmi EKG vizsgálat ezen hiányosságai a terheléses EKG vizsgálattal küszöbölhetőek ki, amelyet egy második szakorvosi vizsgálat keretében végzünk el. Önnél ekkor közepesen erős fizikai terhelés közben rögzítjük a szív elektromos jeleit, miközben vérnyomásának változásait is megmérjük. Amennyiben szűkület van jelen valamelyik koszorúérben, a terhelés egy bizonyos szintjénél már nem tud annyi vér átfolyni, amennyi elegendő lenne a szívizomzatnak. Ennek hatására a szív elektromos jelei is megváltoznak, a terheléses EKG-görbe normálistól való eltéréseiből pedig már jó eséllyel felállítható a koszorúér-betegség diagnózisa.
Önnek sem a sima, sem pedig a terheléses EKG vizsgálat előtt nem szükséges különleges előkészületeket tennie. A sima EKG esetében érdemes tudnia, hogy a vizsgálatot megelőző fizikai terhelés (például ha gyalog ment fel egy lépcsőn) hatással van a görbe alakjára, az elektródák felhelyezése előtt így érdemes pár percet pihennie. A terheléses EKG-ra sportos, laza öltözet és kényelmes cipő javasolt, a vizsgálat előtt pedig ne egyen túl sokat. Mindkét fajta EKG vizsgálat előtt tájékoztassa róla klinikánk orvosát, hogy milyen gyógyszereket szed!
Szívultrahang vizsgálat
A szívultrahang vizsgálat – a sima EKG-hez hasonlóan – az első szakorvosi vizsgálat részeként kerül elvégzésre. A szívultrahang – vagy orvosi szóval echokardiográfia – során mozgóképet állítunk elő az Ön szívéről, így jól láthatóvá válnak a szívüregekben zajló véráramlási folyamatok, a szívbillentyűk és a szívüregeket határoló falak mozgásai, valamint a szívburok. A vizsgálattal egyaránt kimutathatóak az infarktust követő falmozgási zavarok, a kisebb vagy nagyobb hegesedések, a szívbillentyűk kóros elváltozásai, vagy éppen a szívüregek közti, nem a megfelelő irányban zajló véráramlások. Láthatóvá válik továbbá a szívburokban felgyűlt folyadék, valamint azok a vérrögök is, amelyek a szív üregeiben alakultak ki.
A vizsgálatot megelőzően Önnek nincs szüksége semmilyen előkészületre. Az viszont előfordulhat, hogy a vizsgálatot másodszor is el kell végeznünk: erre akkor kerülhet sor, ha szív- illetve keringési panaszának okára további vizsgálataink során sem tudunk fényt deríteni.
Ambuláns vérnyomás-monitorozás
Az első vagy második szakorvosi vizsgálatot követően egy további, 24 órán át tartó, de a járóbeteg-ellátás keretei között végezhető vizsgálatra is szükség lehet. Az ambuláns vérnyomás-monitorozás (ABPM) gyakran rendkívül fontos információkat ad, a szívpanaszok meglehetősen nagy hányada mögött ugyanis a nem megfelelően kezelt magasvérnyomás áll. Ilyen panaszok a szapora szívdobogás és a szívdobbanások időnkénti kimaradása, de akár a gyakori fulladások hátterében is a magasvérnyomás-betegség állhat. Az ambuláns vérnyomás-monitorozással nemcsak egy-egy időpillanatról kapunk adatokat, hanem egy teljes nap vérnyomásadatai és pulzusszámai kerülnek a birtokunkba: ez nagyjából 70-80 mérési adatot jelent, és ebből már a vérnyomásra vonatkozó sokkal pontosabb diagnózis is felállítható, mint amire az addigi, egy-egy alkalommal mért vérnyomásadatok alapján képesek lennénk. Az Ön vérnyomása ezek után már megfelelően beállítható az erre legalkalmasabb gyógyszer kiválasztásával, ez pedig segít elkerülni a magasvérnyomás későbbi szövődményeit, például a szívelégtelenséget, a szívritmuszavarokat, az infarktust, vagy épp a szervezet legnagyobb verőerének, az aorta billentyűjének az elmeszesedését. Az ambuláns vérnyomás-monitorozással – a pulzusszám adatok alapján – a már meglévő szívritmuszavarok is felismerhetőek.
A vizsgálat elvégzése egy vérnyomásmérő mandzsettával történik, amelyet az Ön karjára, közvetlenül a bőrfelülettel érintkezve helyezünk el. Erre a vizsgálatra emiatt rövid ujjú ingben vagy bő ujjal rendelkező hosszú ujjú ingben érdemes érkeznie, hogy a vérnyomásmérő mandzsettát megfelelően tudjuk rögzíteni a karján. A mérés 24 órája alatt – az alvás idejének kivételével – Önt egy eseménynapló vezetésére is megkérjük, amelyben rögzíti, hogy mikor milyen tevékenységeket végzett a nap folyamán, érte-e valamilyen stresszhatás, és előfordult-e bármilyen panasza.