Hypospadiasis műtét és kisgyermekkori altatás

Nyitvatartási idő

Hétfő: 08:00 – 18:30
Kedd: 08:00 – 18:30
Szerda: 08:00 – 18:30
Csütörtök: 08:00 – 18:30
Péntek: 08:00 – 16:30

Bejelentkezés

Veszélyes-e vagy nem az egy éves kor előtti eljárás?

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia ma érvényben lévő ajánlása szerint a hypospadiasis helyreállítását 6-12 hónapos korban kell elvégezni, melynek elsődleges oka a műtéthez és az állapothoz kapcsolódó pszichológiai stressz és az azt követő viselkedési problémák minimalizálása.[1],[2] .Számos kérdés merülhet fel ugyanakkor a szülőkben a korai altatás kapcsán, mivel régebben több tanulmány is megjelent, melyek a csecsemőkorban ismételten, hosszan alkalmazott általános érzéstelenítés (műtéti altatás) késői, tanulási nehézséget okozó esetleges hatásáról számoltak be[3],[4],[5]. E tanulmányokkal szemben ugyanakkor azóta számos olyan kutatás született, melyek szerint a minél korábbi műtét elvégzése a megfelelő, és nem befolyásolja a viselkedést[6][7], illetve, hogy a rövid altatás a kisgyermekeknél nem károsít[8].

Mit mondanak a szakértők?

Mivel szülőként rendkívül nehéz hasonló tanulmányok között eligazodni és döntést hozni, Dr. Szentirmai Csaba aneszteziológus, gyermekgyógyász szakorvost kérdeztük a fentiekről.

A csecsemőkorban ismételten alkalmazott általános érzéstelenítés (műtéti altatás) késői, tanulási nehézséget okozó esetleges hatásáról 1953-ban jelent meg az általam ismert első közlemény. Hasonló előfordulásról később, nem annyira régen is beszámoltak 2.– mondja a szakorvos. „Az ilyen és hasonló megfigyelések hatalmas kutatási tevékenységet indítottak el, elsősorban újszülött állatoknak (egér, majom) hosszú (a szokásos műtéti időt meghaladó) ideig adott altatószer idegszövetre adott reakcióját vizsgálták, általában jelentős különbséget találtak az altatószert nem kapott csoporthoz hasonlítva3. A fenti közlemények jelentős aggodalmat okoztak és okoznak a műtétre szoruló gyerekek, csecsemők családjában és nagyon sok kérdés vonatkozik az altatás késői negatív hatásaira.”

Fontos tudni, hogy bár azóta több tanulmány született megnyugtató eredménnyel a kisgyermekek altatása kapcsán, hazánkban a magyar és nemzetközi ajánlásnak megfelelően csak a szükséges, lehető legrövidebb műtét végzendő kisgyermeken, regionális érzéstelenítéssel kiegészítve.3 Ez hosszú idő óta érvényes és betartott elv és gyakorlat.

Mi változott az első tanulmányok óta és mit lehet válaszolni az altatással kapcsolat aggodalmon nyugvó kérdésekre?

i) A mai altatási módok sokkal modernebbek

Dr. Szentirmai: “A klinikai tanulási nehezítettségre vonatkozó vizsgálati eredmények mind ismételt, többszöri altatáson átesett gyermekek csoportjára vonatkoznak és olyan időszakból származnak, amikor a használt gyógyszerek és a betegészlelési lehetőségek a maitól különböztek. Étert ma már nem használunk, megfelelő fádalomcsillapítást alkalmazunk, a vér oxigéntartalom és vérnyomás mérés és megfelelő kezelés alapfeltétel.

ii) A kutatásokban szereplő gyermekek nagyrésze szívbetegségben, vagy koraszülött betegségben szenvedett.

Dr. Szentirmai:“Az ismételt altatásra ismételt műtét miatt volt és van szükség, általában veleszületett szívbetegség vagy új/koraszülöttkori betegség miatt, tehát a kontroll csoport több szempontból is különbözik a vizsgált csoporttól, ez egy alapvető potenciális vizsgálati hibaforrás.”

iii) Számos tanulmány született már a káros hatások megcáfolásáról

Dr. Szentirmai: „Az általam említett cikkekkel kapcsolatban három, azóta befejeződött vizsgálatot emelnék ki.4,5,6 Ezek mindegyike teljesen megnyugtató eredménnyel zárult, mely szerint egy vagy ismételt rövid altatás nem okoz értékelhető IQ különbséget a későbbiekben.”

További irodalom:

  1. Eckenhoff JE. Relationship of anesthesia to postoperative personality changes in children. AMA Am J Dis Child. 1953 Nov;86(5):587-91.
  2. Wilder RT, et al. Early exposure to anesthesia and learning disabilities in a population-based birth cohort. Anesthesiology. 2009 Apr;110(4):796-804.
  3. Sinner B, Becke K, Engelhard K. General anaesthetics and the developing brain: an overview. Anaesthesia. 2014 Sep;69(9):1009-22.
  4. Sun LS, Li G, et al. Association Between a Single General Anesthesia Exposure Before Age 36 Months and Neurocognitive Outcomes in Later Childhood. JAMA. 2016 Jun 7;315(21):2312-20.
  5. Warner DO, Zaccariello MJ et al. Neuropsychological and Behavioral Outcomes after Exposure of Young Children to Procedures Requiring General Anesthesia: The Mayo Anesthesia Safety in Kids (MASK) Study. Anesthesiology. 2018 Jul;129(1):89-105.
  6. McCann ME, de Graaff JC, et al. Neurodevelopmental outcome at 5 years of age after general anaesthesia or awake-regional anaesthesia in infancy (GAS): an international, multicentre, randomised, controlled equivalence trial. Lancet. 2019 Feb 16;393(10172):664-677. Erratum in: Lancet. 2019 Aug 24;394(10199):638.

Urológia szolgáltatások és árlista

Urológia szakorvosi vizsgálat»
32 000 Ft
Urológia szakorvosi kontroll vizsgálat
30 000 Ft
Urológia konzultáció
22 000 Ft
PSA – Prosztata spec. antigén
4 800 Ft
FPSA – Szabad PSA
6 300 Ft
PCA3 teszt»
csak szakorvosi vizsgálattal együtt vehető igénybe, melyet az ár nem tartalmaz!
89 000 Ft
Go to Top