Dr. Halász Domonkos
szülész-nőgyógyász
A sokszínűség vonzotta a nőgyógyászati pályában dr. Halász Domonkost, centrumunk szülész-nőgyógyász szakorvosát, akiről főleg precizitása és odafigyelése miatt vannak jó véleménnyel a páciensei.
Mindenről kaptam megfelelő tájékoztatást, időben megtörtént a vizsgálat segítő kész volt mindenki és nagyon kellemes élménnyel távoztunk.
Kedves és empatikus, minden kérdésre válaszolt és a vizsgálat során mindenről magyarázatot adott. A lehető legjobb kezek alatt voltam, köszönöm a figyelmességet!
Szakmailag jól felkészült, alapos és kedves szakember.
Nagyon kedves volt, halk szavú, figyelmes, megértő és türelmes. Mindenre kaptam magyarázatot, nem maradtak nyitott kérdéseim.
„Sok éve dolgozom az egészségügyben, választhattam volna idősebb orvost is, de nekem nagyon fontos volt az emberi hozzáállása. Soha egyetlen pillanatra sem ingott meg a bizalmam benne. Ő az a típusú orvos, aki inkább ötször néz meg valamit, mint egyszer sem” – írja Dr. Halász Domonkosról egy háromgyermekes anyuka. A szakember 2001-ben szerzett általános orvosi diplomát a SOTE Általános Orvostudományi Karán, 2003-ban a BME Villamosmérnöki Karán orvosbiológiai mérnökként végzett, a szülész-nőgyógyász szakvizsgát pedig 2007-ben szerezte meg.
Precizitás és pontosság
„Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumban legfőképp genetikai ultrahang vizsgálatokkal foglalkozom, havonta körülbelül 120-140 vizsgálatot végzek el. Ez a terület nagyon sokat fejlődött az utóbbi 20 évben, egyre pontosabbak az ultrahang készülékek, több minden látható, és nem utolsó sorban egyre szebb képeket tudunk készíteni a babákról. Mérnöki végzettségem is lévén, nagyon fontos számomra a precizitás és a pontosság: az ultrahangvizsgálatok során lehető legpontosabb mérésekre törekszem, ami alapvető a megfelelő szűréshez. A kellő precizitásra a londoni székhelyű Fetal Medicine Foundation (FMF) nemzetközi minőségbiztosítási licence ad garanciát: ők minden évben kiértékelik a méréseinket, és ha az eredmények eltérnek az általuk szabványként meghatározott értékektől, akkor ezt jelzik a számunkra. Ez egy nagyon jól működő és hasznos rendszer, ezért azt szeretnénk, ha az ország minél több kórházában elvárásként kerülne bevezetésre, hogy az ultrahangos orvosok rendelkezzenek FMF vizsgával” – mondja dr. Halász Domonkos.
Végig kísérni a kismamákat a várandósságon
„A szülészet, nőgyógyászat és a terhesgondozás rendkívül sokszínű terület, de épp ez az, amit talán a legjobban szeretek benne. Az ultrahangos diagnosztikai vizsgálatok mellett kis- és nagyműtéteket is rendszeresen végzek, és mindig nagy élmény, amikor a sebészeti beavatkozással sikerül végleg meggyógyítanom valakit. A másik, számomra különösen fontos dolog, hogy a terhesgondozás során végig kísérhetem a kismamákat a várandósság folyamatán, egészen a baba születéséig: ez nemcsak egy szakmai, hanem személyes odafigyelést is igénylő feladat, és a visszajelzéseik alapján úgy érzem, hogy megfelelő pályát választottam. Ha döntésre van szükség, ezek meghozatalában mindig ketten veszünk részt: nem egyedül döntök, hanem miután mindenről részletesen tájékoztattam a kismamát, a párt, legyen szó akár a terhesség során esetlegesen szükséges kezelésről, vagy terápiás beavatkozásról. Az ő véleményüket is meghallgatva határozzuk meg, hogy mi lesz a legmegfelelőbb választás. Minden fontos információt megosztok a kismamákkal, mert rendkívül fontosnak tartom, hogy az orvos-páciens kapcsolat semmiképp ne legyen egyoldalú” – mondja a szakember.
A három- és négydimenziós ultrahangvizsgálatok elsősorban a megbízhatóság növelésére szolgálnak
„A genetikai ultrahangvizsgálatok során rögzített eredményeket mindig részletesen elmagyarázom a kismamáknak, így tisztában vannak azzal, hogy mit olvasnak a leleten, esetleges eltérés esetén is. Ezek a mérések korábban szinte kizárólag a magzat ülőmagasságának, valamint a tarkóredő vastagságának megállapítására korlátozódtak, ma azonban már rengetegféle egyéb változót is mérünk.
A 12-14. heti első genetikai ultrahangvizsgálaton megvizsgáljuk többek közt mind a négy végtagot, megszámoljuk az ujjakat, vetünk egy pillantást a négyüregű szívre, a gyomorra, a vesékre és a magzat gerincvonalára is. A 18-21. heti második genetikai ultrahangvizsgálaton a koponyájától a lábujjáig átvizsgáljuk a babát, megmérjük többek között a koponyaátmérőt és a koponyakörfogatot, a hasfal-körfogatot és a combcsont hosszát. A magzat szerveit szintén újra részletesen átvizsgáljuk. Ezek kétdimenziós vizsgálatok, amelyeket három-, illetve négydimenziós vizsgálatokkal egészítünk ki a megbízhatóság növelése érdekében” – mondja dr. Halász Domonkos.
A szakember kiemeli: általánosságban továbbra is a síkban felvett képek a legalkalmasabbak rá, hogy a magzatnál esetlegesen jelenlévő fejlődési rendellenességek nagy része megbízhatóan kizárható legyen. „A síkok sorozatát feldolgozó háromdimenziós vizsgálatokat mindig csak azután végzem el, ha a kétdimenziós, metszeti felvételeket már kiértékeltem. A háromdimenziós képek elforgathatóak, így további információkhoz juthatok olyankor, ha a síkban felvett metszeti képek alapján valamilyen elváltozást gyanítok. Ez nagyon előnyös például a szájpadhasadékok vizsgálatánál, amelyek két dimenzióban csak kevésbé látszanak, illetve a lágy szájpad kimutatásánál, amely két dimenzióban egyáltalán nem is látszik” – mondja a szakorvos.
„A babamoziként ismert négy-, illetve ötdimenziós vizsgálatoknak nincsen különösebb diagnosztikus jelentősége, a kismamák azonban – érthető okokból – nagyon szeretik, így általában sort kerítünk erre is. Egy speciális szemüveggel – háromdimenziós megjelenítésre képes TV-készülékre kapcsolva – nemcsak valós időben, hanem térhatásban látható a magzat, ez az ötödik dimenzió. Ma már mindez fotorealisztikus megjelenítésben, élethű árnyékolásokkal látszik, ami valóban páratlan élményt jelent a kismamák számára.”