Ismétlődő vetélések esetén ajánlott lehet a magzati szövet genetikai vizsgálata, amellyel pontosan meghatározható, ha a vetélés hátterében valamilyen kromoszóma-rendellenesség állt. Ez lehet akár öröklött is, így ilyenkor a szülők genetikai vizsgálatát is mindenképp javasoljuk: az öröklődő kromoszóma-rendellenességek esetében preimplantációs genetikai vizsgálattal kerülhető el, hogy a rendellenesség a következő terhesség során is megjelenjen.
Meddőségi vizsgálatok
Összefoglaló cikkünk segítségével röviden áttekintheti az Istenhegyi Géndiagnosztika Meddőségi Centrumban elérhető meddőségi vizsgálatokat. A jelenleg elérhető legmodernebb, komplex vizsgálataink és molekuláris diagnosztikai tesztjeink segítségével a legtöbb esetben sikeresen derítjük fel a meddőség hátterében húzódó okokat.
Harminc napos meddőségi kivizsgálás
A meddőség okainak felderítése és a szükséges kezelés kiválasztása egy rendkívül összetett folyamat, amely során mind női, mind férfi oldalról számos tényező alapos vizsgálata szükséges. A többnyire hosszú hónapokat igénybe vevő vizsgálati időt centrumunkban 30 napra rövidítettük: ez alatt megtörténik a gyermeket tervező párok teljes körű kivizsgálása, majd a leletek kiértékelése és a kezelési terv elkészítése is. Az összes vizsgálatot helyben végezzük, így Önöknek nem kell különböző intézeteket felkeresniük az egyes vizsgálatok elvégeztetéséhez.
Családtervezési konzultáció
Miért érdemes tudatosan felkészülnünk a leendő gyermekünk fogantatására? A szervfejlődés a fogamzást követő első 12 hétben zajlik, a sejtosztódás folyamata pedig ekkor a leggyorsabb. Ez azt is jelenti, hogy a fejlődő embrió ekkor a leginkább érzékeny a káros, külső behatásokkal szemben, beleértve a leendő kismama korábbi gyógyszerszedését, fertőző betegségeit és egészségtelen életmódjának hatásait. A családtervezés célja, hogy minimálisra csökkentsük ezeket …
Családtervezési csomagjaink
Centrumunk háromféle családtervezési csomagot is kínál azoknak a pároknak, akik a közeljövőben szeretnének babát vállalni: egy alap, egy bővített és prémium csomag segít Önöknek abban, hogy a várandósságot veszélyeztető különféle komplikációkra már a fogantatás létrejötte előtt fény derülhessen. Ez azért előnyös, mert így idejekorán elkerülhető egy esetleges későbbi vetélés, valamint egyszerűen és gyorsan azonosíthatóak a meddőségek ritkább és általánosabb okai, …
Immunológiai trombózishajlam-szűrés a vetélés okainak tisztázására
A vetélés, illetve a meddőség hátterében esetenként véralvadási zavarok is állhatnak, amelyek genetikai, illetve immunológiai vizsgálatokkal mutathatóak ki. Centrumunkban – háromféle váralvadási faktor mutációinak kimutatásán kívül – egy komplexebb immunológiai csomag is elérhető, amely a hazánkban jelenleg elérhető legátfogóbb vizsgálatot jelenti a vetélés, illetve a meddőség hátterében álló véralvadási zavarok kimutatására. Milyen faktorokat vizsgálunk és milyen esetekben javasoljuk ezt a vizsgálatot? Mi a teendő azokban az esetekben, amikor fokozott trombózishajlam igazolódik, megszüntethető-e a vetélés, illetve a meddőség oka?
Vetélést és meddőséget okozó véralvadási zavarok vizsgálata
A beágyazódás – azaz a megtermékenyült petesejt méhnyálkahártyába történő beleolvadása – egy meglehetősen bonyolult folyamat, amelynek részeként a magzat lepényi keringésének is ki kell alakulnia. Ha egy kismamánál fokozott trombózishajlam van jelen, akkor ez a folyamat zavart szenvedhet, ami az esetek egy részében vetéléshez vezet – akár úgy is, hogy még ki sem derült a terhesség. A családtervezés során, valamint vetélés és meddőségi problémák esetén emiatt érdemes a trombózishajlamot fokozó mutációvizsgálatokat is elvégeztetni.
Fragilis X-kromoszóma a meddőség hátterében
A női eredetű meddőségnek időnként ritkább, az általános vizsgálatok során nem elemzett okai is lehetnek: ezek egyike a petefészek negyven éves kor előtt bekövetkező kimerülése, amely gyakran egy genetikai elváltozáshoz, a fragilis X-kromoszómához köthető. A fragilis X-kromoszóma jelenlétét igazoló vagy kizáró vizsgálat lehet javasolt minden olyan esetben, ha a kívánt várandósság elmaradása mellett Ön a kórképre utaló, jellegzetes tüneteket észleli: menstruációja előbb rendszertelenné vált, és esetleg már több mint 1-2 éve egyáltalán nem is menstruált,
illetve ha hüvelyszárazság, rendszeres hőhullámok, alvászavarok és szélsőségesebb hangulatingadozások léptek fel Önnél.
Komplex nőgyógyászati kivizsgálás
Dr. Molnár-G. Béla, a Magyar Nőgyógyászatok Endoszkópos Társaságának elnöke az elmúlt négy évtizedben igen komoly szakmai gyakorlatot szerzett a meddőséghez is vezető endokrinológiai betegségek, a vérzészavarok, a miómák, az endometriózis és a női nemi szervek fejlődési rendellenességeinek kezelésében. A nőgyógyász és endoszkópos sebész specialista Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumban elindult általános nőgyógyászati szakrendelésén komplex szemlélettel közelít a páciensekhez és a ritkábban előforduló panaszokra is a legmodernebb eljárásokkal keresi a megoldást.
Fragilis X-szindróma és fragilis X asszociált kórképek (primer petefészek elégtelenség, ill. remegéses és mozgáskoordinációs zavar) genetikai vizsgálata
A fragilis X betegség (FXS), a fragilis X asszociált primer petefészek elégtelenség (FXPOI), ill. remegéses és mozgáskoordinációs zavar (FXTAS) három különböző kórkép, melyek egyazon gén hibáihoz köthetők. A három tünetegyüttes közül a fragilis X szindróma a legsúlyosabb. A fragilis X szindróma (törékeny X-szindróma) következtében romlanak az érintettek intellektuális képességei. A férfiak esetében ez az értelmi képességek csökkenésének leggyakoribb öröklődő oka …
Miotóniás disztrófiák genetikai vizsgálata
A miotóniás disztrófiákat az izmok folyamatos sorvadása és gyengülése jellemzi: az érintett izmok gyakran összehúzódott állapotban maradnak és nem képesek megfelelően elernyedni. Mindezek mellett előfordulhat szürkehályog, az intellektuális képességek romlása és szív ingerületvezetési problémák. A férfiaknál meddőség is megjelenhet. A betegségnek két fő típusa van, az 1-es és a 2-es miotóniás disztrófia: az 1-es típusú miotóniás disztrófia (DM1) a DMPK …
Öröklődő perifériás neuropátiák genetikai vizsgálata
A perifériás neuropátiák a környéki (perifériás) idegek károsodásának eredményeként alakulnak ki, ami egyaránt bekövetkezhet traumás sérülések, fertőzések, anyagcsere-zavarok (például cukorbetegség), különféle méreganyagok (például rendszeres alkoholfogyasztás) hatása, valamint öröklődő genetikai okok miatt. Az öröklődő perifériás neuropátiák leggyakoribb típusa a Charcot-Marie-Tooth betegség 1A típusa (CMT1A vagy másik, régebbi nevén HMSN1A), amely a 17-es kromoszómán elhelyezkedő PMP22-es gén megkettőződése miatt alakul ki. Mik …
A terhesség előtt és alatt adható védőoltások
Melyek azok a fertőző betegségek, amelyeket megelőzhetnek a terhesség előtt és alatt adható védőoltások, és mely esetben nem ajánlott egy-egy védőoltás terhesség alatt történő alkalmazása? Mikor kell feltétlenül kikérnünk az oltási szakember tanácsát? Oltási javaslatok és ellenjavallatok a várandósság alatt. A terhesség első harmadában csak a legindokoltabb esetben adható oltás A családtervezés során minden esetben az a legfőbb cél, hogy …
A családtervezés legfontosabb lépései
A fogamzásra történő felkészüléskor a cél az, hogy minimálisra csökkentsünk minden olyan veszélyt, mely a terhesség normális élettani menetét megzavarhatja, ezáltal az embrió és később a magzat, majd a megszületés után az újszülött egészségére bármilyen káros hatással lehet. A gyermekvállalás tudatos előkészítésekor a következő kérdéseket vizsgáljuk: A genetikai háttér vizsgálata A gyermekvállalás tudatos előkészítésének első lépése a családtervezők genetikai hátterének elemzése. …
Mikor kezdődik a családtervezés?
A problémamentes terhességért magunk is sokat tehetünk. A családtervezés lényeges része a gyermekvállalásnak, így nemcsak gyermekeink számát és születési idejét tervezhetjük meg, de sokat tehetünk azért is, hogy egészséges gyermekek jöjjenek a világra.
12 lépés az egészséges terhességhez vezető úton
A terhesség ideje alatt különösen fontos, hogy minden kismama odafigyeljen testi-lelki jólétére. Az alábbi tanácsok hozzásegítik Önt ahhoz, hogy terhessége problémamentes legyen, Ön pedig felkészülten és kiegyensúlyozottan vágjon bele a gyermeknevelés nagy kihívásába. 1. Keresse fel háziorvosát vagy nőgyógyászát! A legeslegfontosabb, hogy amint felfedezte, hogy terhes, vegye fel a kapcsolatot a terhesgondozással, keresse fel a nőgyógyászati szakrendelést, vagy háziorvosát. Ha …
Terhesség 40 körül – hogyan óvhatjuk meg magzatunkat?
A 40 év felett vállalt terhességek némileg ugyan kockázatosabbak, mintha fiatalabb korban döntünk a gyermek mellett, a megfelelő szűrővizsgálatokkal és a minden részletre kiterjedő előzetes családtervezéssel azonban jó eséllyel ugyanúgy egészséges gyermeknek adhatunk életet.
Fiú lesz, vagy lány? Mi határozza meg a születendő gyermek nemét?
A családtervezés során gyakran felmerülő kérdés természetesen az is, hogy fiú vagy lány lesz-e a megszületendő baba. A következőkben megpróbálunk választ adni például arra, hogy milyen módon befolyásolhatja a nők szervezete születendő gyermekük nemét.
Családdá válás a mindennapokban
Az otthon töltött első hetek egy olyan hosszú tanulási folyamat kezdetét jelentik, melynek során a nőből és a férfiból lassan édesanya és édesapa válik, és egy új rendszer, a család is működésbe lép.